Beyoğlu Sineması Destek Bekliyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Beyoğlu Sineması Destek Bekliyor

Beyoğlu Sineması Destek Bekliyor

Emek Sineması'nın ardından Sinepop Sineması da kepenk indirdi. 4 yıldır kritik durumda olan Beyoğlu Sineması'nın müdürü Temel Kerimoğlu ile görüştük: "Kapanmamak için direniyoruz”

Binlerce insanın protesto etmesine rağmen yıkılmaya çalışılan Emek Sineması, 2010’da finansal nedenlerle kapanan Onat Kutlar’ın kültürel miraslarından Alkazar Sineması, kasım sonunda yine finansal nedenlerle kapısına kilit vuracak Sinepop’la birlikte Beyoğlu’ndaki bağımsız sinema salonları birer birer yok oluyor. Tablonun gösterdiği, bağımsız salonların AVM’lerdeki büyük zincirlerin karşısında destek görmeden ayakta duramadığını ortaya koyuyor. Ticari filmlere alternatif vizyon seçenekleri sunarak, izleyicilerle buluşturan, sinema severlerin durak noktalarından biri olan Beyoğlu Sineması da, finansal sorunlarla boğuşuyor.

"Beyoğlu Sineması borcunu ödeyemiyor"

Her an kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan salonun durumunu müdürü Temel Kerimoğlu’yla konuştuk. Kerimoğlu, “Beyoğlu Sineması, borcunu ödeyemiyor. AVM’lerdeki sinemalar örnek gösterilip, Beyoğlu Sineması’nda da tadilat olması lazım diyorlar. Tadilatı biz de istiyoruz. Problemlerin olduğunu biz de biliyoruz. Ama kirasını ödeyemeyen bir sinema nasıl tadilata girecek?” diyor.

Durumun 3-4 yıldır kritik olduğunu söyleyen Kerimoğlu bu süre içinde 120 bin olan yıllık izleyici sayısının 30-40 binlere indiğini vurguluyor: “4 yıl önce kapanmak üzereyiz dediğimizde Emek ve Alkazar açıktı. Ama onlar kapandı, Sinepop ve Yeşilçam sinemaları da kapanıyor. Kapanmamak için direniyoruz.”

"Destek görmüyoruz"

1989’dan beri sinemaseverlerin, sinemayı bir kültür olarak görenlerin adreslerinden biri olan Beyoğlu sineması, Kerimoğlu’nun da belirttiği gibi seçimlerini ticari filmlerden yana kullanmıyor. Kerimoğlu, “Bu yüzden zorlanıyoruz. Şu anda ‘Babamın Sesi’ oynuyor. Sonra Pelin Esmer’in ‘Gözetleme Kulesi’ ardından belgesel ‘Simurg’, Emin Alper’in yönettiği “Tepenin Ardı’nı göstereceğiz. Bunlar, Kültür Bakanlığı’nın desteklediği filmler… Ama Bakanlık bu tür filmleri gösterecek sinemaları desteklemiyor” diyor. Yurtdışında, Beyoğlu Sineması gibi bağımsız salonların belediyeler veya bakanlıklar tarafından destek gördüğünü hatırlatan Kerimoğlu, Beyoğlu Sineması için destek bekliyor.

Temel Kerimoğlu.
“Geçtiğimiz günlerde Nuri Bilge Ceylan, Reis Çelik, Zeki Demirkubuz geldi. İnsanların buluştuğu bir nokta burası aynı zamanda. Okul gibi… Buradan çok insan geldi geçti” diyerek sinemanın üstlendiği kültürel işlevi bir kez daha anımsatıyor Kerimoğlu.

Beyoğlu Sineması’nı yaşatabilmek için internet üzerinden başlatılan, “Eğer Beyoğlu Sineması kapatılırsa, açıldığı ilk günden beri desteğini sürdürdüğü yaratıcı Türk sineması ölecektir,” diyen imza kampanyasına pek çok sanatçı destek veriyor. Birkaç gün önce başlayan imza dilekçesini, Tolga Esmer, Deniz Türkali, Özcan Alper, Semir Aslanyürek’in de aralarında olduğu pek çok sinemacı imzaladı.

NİL KURAL

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Sinema
Görüş Bildir