Beyoğlu'nda "Gazetecilere Özgürlük" Eylemi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Beyoğlu'nda "Gazetecilere Özgürlük" Eylemi

Beyoğlu'nda "Gazetecilere Özgürlük" Eylemi

Gazetecilere Özgürlük Platformu üyeleri, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istemiyle Taksim'den Galatasaray'a yürüdü

Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı önünde toplanan ve üzerinde tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar açan protestocu grup, sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan gazeteci Ahmet Şık, basının sansürle karşı karşıya kaldığını ve sindirilmeye çalışıldığını öne sürdü.

AHMET ŞIK: HABER YAPMAK SUÇ

Bu amaca ulaşmak için Oda TV davasının başlatıldığını ve KCK operasyonlarının yapıldığını ileri süren Şık, “Haber yapmak, haber kaynağıyla temas etmek, haber merkezindeki yöneticiyle haber hakkında konuşmak, gazeteci meslektaşla haber alışverişinde bulunmak, telefonda haber konuşmak, internette haber okumak, e-maille soru sormak, bir arkadaşla fikir teatisinde bulunmak, bunların hepsi savcıya göre suç” dedi.

Şık, tutuklu gazetecilerin haklarını her platformda savunacaklarını ve tüm davaların yakın takipçisi olacaklarını kaydetti.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: MEDYAYI TESLİM ALMAYA ÇALIŞIYORLAR

Haberin Tamamı İçin:

Gazeteciler, 'Tasmalı değil, Kelepçeliyiz' Dedi

Gazeteciler, 'Tasmalı değil, Kelepçeliyiz' Dedi

Gazetecilik faaliyetlerinden ötürü "terör" suçlamasıyla yargılanan tutuklu gazeteciler için Dışarıdaki Gazeteciler, Taksim'de yürüyüş düzenledi. Gazeteciler, "Her zaman tasmalı gazetecilikten değil kelepçeli gazetecilikten taraf olacağız" dedi.

Dışarıdaki Gazeteciler, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle "terör" suçlamasıyla tutuklu bulunan 104 gazeteci için Taksim'de eylem düzenledi. "Tasmalı değil kelepçeliyiz" diyen gazetecilerin düzenlediği eyleme BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra bir çok kitle örgütü temsilcileri de destek verdi.

"AKP elini medyadan çek"
"Haberime dokunma, habercime dokunma", "AKP elini medyadan çek" sloganlarıyla Taksim'den Galatasaray Meydanı'na yapılan yürüyüşün ardından Oda TV davasından tahliye olan gazeteci Ahmet Şık basın açıklamasını okudu.

Şık, "Onlar, hükümetin gözünün içine bakarak gazetecilik yapan, o neye izin verirse onu yazan, o neye öfkelenirse onu kınayan, 'tasmalı' lakabının hakkını veren gazetecilerden olmadıkları için aramızda değiller" dedi.

"18 Haziran'da Oda TV, 10 Eylül'de KCK davasında olacağız"
Türkiye basınının bugün büyük bir baskı, sindirme, sansür ve otosansürle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Şık, gazetecilerin yargılandığı davalara ilişkin, "Odatv Davası’nı nasıl kararlılıkla takip ettiysek KCK Davası’nda da cüret edeceğiz. Hukuksuzluğu teşhir edeceğiz, gazeteciliği yükselteceğiz. 18 Haziran’da Odatv Davası’nda 10 Eylül’de KCK Davası’nda olacağız" diye konuştu.

"Tasmalı değil kelepçeli gazetecilikten tarafız"
Hafta içi her gün 12:00’de Çağlayan Adliyesi önünde tutuklu gazeteciler için yapılan Tanıklık Günleri'ne de katılım çağrısı yapan Şık, "Her zaman tasmalı gazetecilikten değil kelepçeli gazetecilikten taraf olacağız" dedi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet ŞıkArda TuranBarış ve Demokrasi PartisiGalatasaray Spor KulübüSelahattin DemirtaşTerörtahliye
Görüş Bildir