Vize İntikamı: Beyoğlu Alman Lisesi İçin Haciz Kararı Çıktı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Vize İntikamı

Vize İntikamı

Vize alamadığı için 3.3 milyon euroluk iş anlaşması feshedilen Türk şirketi, Almanya'yı tazminat ödemeye mahkûm ettirdi. Almanya tazminatı ödemeyince Alman Lisesi ve 170 dönümlük Alman korusu için haciz kararı çıktı.

Almanya'da 3.3 milyon euroluk iş sözleşmesi imzalayan Türk şirketi, bu ülkeye götüreceği işçileri için vize alamayınca 712 bin euro kârdan oldu. Bunun üzerine İzmir'de Almanya aleyhine tazminat davası açtı. Mahkeme, Federal Almanya Cumhuriyeti'ni suçlu buldu ve maddi-manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Almanya tazminatı ödemeyince, Alman Lisesi ve Sarıyer'deki 170 dönümlük Alman korusu için haciz kararı çıktı.

Sabah gazetesinden Ali Balcı'nın haberine göre, İzmir'in tanınmış mühendislik şirketlerinden MAK-İN, 2009'un son aylarında, Alman Envirotherm firmasıyla bir iş anlaşması imzaladı. Yapılacak iş, Spremberg şehrindeki bir sanayi tesisinin sökülerek Hindistan'a götürülmesi idi. 3.3 milyon euroluk anlaşmaya imza atan Türk şirketi, projede yer alacak 60 personelini Almanya'ya götürmek için 23 Aralık 2009 günü vize başvurusu yaptı. Ancak tüm şartların yerine getirilmesine rağmen başvuruya -olumlu ya da olumsuz- bir türlü yanıt alınamadı. Personel Almanya'ya zamanında gidemedi ve Envirotherm firması, sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti.

Zarara uğrayan Türk şirketi, İzmir 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde maddi-manevi tazminat davası açtı. Gerekçe olarak da "Almanya, zorunlu olduğu halde vize başvurumuza cevap vermemiştir" denildi. Mahkeme davayı kabul etti. Duruşmalar boyunca davalı Almanya Büyükelçiliği'ne defalarca tebligat yapıldı ama elçilikten hiç kimse duruşmalara katılmadı. DIŞİŞLERİ'NE NOTA İki yıllık sürecin ardından mahkeme, "Dava konusu olan eylem, vize istemi üzerine yanıt vermemektir. Bu ise bir haksız eylemdir" diyerek Federal Almanya Cumhuriyeti'ni 1 milyon 678 bin lira maddi, 20 bin lira da manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Karar, Almanya'nın Ankara'daki Büyükelçiliği'ne tebliğ edilince Almanya da Türk Dışişleri'ne nota verdi. 24 Şubat 2012 tarihli notada Almanya mealen "Bir mahkeme bize tebligat yapamaz Viyana Sözleşmesi'ne aykırıdır" denildi. İzmir 6. Asliye Hukuk Mahkemesi Hâkimi Mürsel Ermiş, notaya hukuk dersi niteliğinde yanıt verdi: "Eylem tipik haksız fiildir. Tebligat, Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Kanunu'na uygundur." Mahkemenin hükmettiği tazminatı alamayan Türk şirketi de İstanbul 3. İcra Dairesi'ne başvurup Almanya'nın İstanbul'daki taşınmazlarına icra takibi başlattı. TAPULU MALLARA HACİZ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAnkaraHindistanİstanbulİzmir
Görüş Bildir