Beyin Jimnastiği Sevenlere Özel 3 Çok Eğlenceli Zeka/Mantık Sorusu Daha

 > -

Şuradan görebileceğiniz Bir önceki 5 zeka sorusu içeriği yaklaşık 250.000 okunma ve 2000 paylaşım alınca, yenisini yapayım dedim..

Buyrun beyin jimnastiğine!

SORU 1: Bombacı!

SORU 1: Bombacı!

Özel kuvvetlerde görevlisiniz ve ajan olarak düşman ülkeye sızmışsınız. Göreviniz, düşman kuvvetlerin mühimmat taşırken geçtiği köprüyü havaya uçurmak! 

Bu yüzden özel kimyasal bileşenlerle bir bomba yapıyorsunuz ve köprüye yerleştiriyorsunuz.  Tam bu sırada mühimmat taşıyan araçların geldiğini görüyorsunuz ve araçlar tam da köprünün üstündeyken patlatmaya karar veriyorsunuz! 

Yaptığınız hesaplamalara göre bombayı patlatmak için, ilk araç köprüye çıktıktan sonra tam 45 saniye beklemeniz gerekiyor. Böylece tüm araçlar köprünün üstünde bulunacak, ama en hızlıları bile patlama anında güvenli bir şekilde karşı tarafa ulaşmaktan hala çok uzakta olacak...

Hayat ya, o kadar ileri teknoloji bombanızın üstünde bir zamanlama devresi yok. Bu yüzden 45 saniyeyi kendinizin hesaplaması lazım. 

Yanınızda bombaya bağlanacak 2 tane eski usul bomba fitili var. Her fitil toplam 60 saniyede bombayı patlatacak uzunlukta.  Dahası bu fitiller düzensiz, yani fitilin boyunu kısaltarak tam 45 saniyeyi ayarlayamıyorsunuz! 

Peki bu iki fitili kullanarak 45 saniyeyi nasıl ayarlayabilirsiniz? 

Bunları Unutmayın! 

- İki adet 60 saniyelik bomba fitili var

- Fitiller düzensiz (Yani tam ortadan ikiye bölseniz fitili 30 saniyeden daha kısa süre de çıkabilir, daha uzun da)

- Yanınızda kibritiniz var

- Şimdi sıra sizde! 45 Saniyelik süreyi ayarlayın! 

İPUCU 1

İPUCU 2

CEVAP!

SORU 2: ATEŞ HATTI!

Açlık oyunlarını bilmeyeniniz yoktur. Hayal edin ki böyle bir oyun için bir adaya bırakılmışsınız ve adadaki tehditlerden ilkiyle karşı karşıyasınız.

Bütün adayı kaplayan yeşil bitki örtüsü birden bire önünüzde yanmaya başlıyor! Artan rüzgarla birlikte alevler size doğru geliyor! Nereye kaçacaksınız? 

Adanın tamamı, sıcaklar nedeniyle çok rahat alev alabilecek bir yapıda ve alevler size doğru esen rüzgarla birlikte üstünüze geliyor. Denize atlayamıyorsunuz çünkü denizde de köpekbalıkları ve zehirli denizanaları var!

Sahildeki beyaz kumsal da aslında çok iyi alev alabilen bir tür kimyasal, sahile gidip bekleyemiyorsunuz! 

Neyse ki yanınızda sırt çantanız var. İçinde sizin gibi zeki bir insanı bu durumdan kurtarabilecek herşey var! 

Çadır, Su Isıtıcısı, Kibrit, Olta vs vs 

Bunları Unutmayın!

- Kaçışı olmayan bir adadasınız

- Giderek büyüyen bir yangın üzerinize doğru geliyor

İPUCU!

CEVAP!

SORU3: ANAHTARLAR!

Hala aynı adadasınız... Yangından başarıyla kurtuldunuz ve karşınıza birden bire gizemli bir kapı çıkıyor! 

Kapıda 8 tane anahtar asılı ve her biri birbirinin aynısı! Anahtarların yanında bir not buluyorsunuz:

Tebrikler! Ateşlerden kurtulmuşsun. Bu oldukça kurnaz olduğun anlamına geliyor! Acaba yeteri kadar kurnaz mısın? 8 anahtarı fark etmişsindir! Bu anahtarlardan 7 tanesi sahte, 1'i gerçek. Gerçek olan anahtar diğerlerinden daha ağır! Eğer sahte anahtarla kapıyı açmaya çalışırsan... öleceksin! 

Doğru anahtarı bulman için sana bütün cömertliğimle bir tane çift kollu terazi veriyorum! Ancak bu teraziyi sadece iki kere kullanabilirsin! Daha fazla kullanmaya çalışırsan... Bom! 

Sekiz anahtardan hangisinin en ağır olduğunu terazide sadece 2 tartım yaparak nasıl bulacaksınız? 

Bunları unutmayın

- Yedi tane birbirinin aynı sahte anahtar

- Sekizinci anahtar gerçek. Diğerleriyle tamamen aynı görünüyor ama daha ağır

- Eski usul bir teraziniz var - bilirsiiz iki tarafında birer kefesi olan

- Tartıyı sadece iki defa kullanacaksınız

İPUCU

CEVAP!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mlp-sena-yesim-lovatic

3-diyelim 3 er 3 er tarttık o 3 anahtardan biri olduğunu anladık. şimdi de 2-1 ölçtük diyelim 2li olan ağır geldi şimdi nasıl tartacağız????

musa.ie

Son kalan 3 anahtarın birini kenarda bırakıp kalan ikisini teraziye koyarsın. Biri ağır gelirse ağır olan gerçek yok ikisi de eşitse kenara ayırdığın gerçek.

mehmet-ali-ozdogru

oyle degil 3 tane kaldı ya o 3ünden 2sini seç ve 1 ini bir kefeye diğerini bir kefeye koy ağır basan gerçektir. veya 2si de değilse diğeridir

erhan2643

son soru yanlış.3-3 tartık diyelim biri ağır geldi 1. hakkımızı kullandık.ağır gelen 3 anahtardan 1 ini çıkardık 2-2 tarttık .bi tanesi ağır gelirse elimizde 2 anahtar kalır.ve ayırdığımız 1 anahtar kalır.1 anahtarı çıkar 2-2 tarttığımızda ağır basanların arasındadır çünkü tarttığımız anahtar.kalıo 2 anahtar bunlardan hangisinin ağır oldugunu nerden bilcez ???

tapioca

3 anahtardan 1ini çıkarınca 2-2 değil 1-1 tartabiliyorsunuz anca. 3-1=2

mlp-sena-yesim-lovatic

banada bi hata var gibi geldi anlatamıyordum sen anlattın işte

anarchy

bir deli kuyuya taş attı :D 40 adet akıllı aranıyor

tek_tutkumsun

Bana kalırsa üç soru da mantıksız! Neden ? SORU 1: Birinci sorudaki göreve bakalım! Göreviniz, düşman kuvvetlerin mühimmat taşırken geçtiği köprüyü havaya uçurmak! Eğer görevimiz bu ise köprüyü havaya uçurup karşıya geçmelerini engellememiz yeterli olacaktır! Şahsi fikrim. SORU 2: Farklı bir ateş yaktık diyelim! 1-Bu ateş ip çekmiş gibi simetrik olarak yanıp gitmeyecek. 2-Orman yanıp küle dönüşene kadar ve o küller soğuyana kadar zaten diğer ateş bize yaklaışmış olacak. 3-Rüzgarın yönü bir anda değişirse ne olacak ? :) SORU 3: Sahte anahtarların arasında bulunan gerçek anahtar diğerlerinden ağır ve eski usül bir terazi ile biz bu anahtarın ağırlığını net bir şekilde görüyorsak, bu demek oluyorki bir kaç gram farkdan daha bariz bir fark var arada. Bu durumda terazi kullanmadan bile farkı anlayabiliriz!

tambjk

3. sorunun cevabında hata var bence. en son ki 2-2 tartımda, tartmadan önce tartılacak anahtarlardan 1 tanesini karşılıklı değiştirmek gerekir. *ilk turda sol kefe ağır gelmiş olsun ve 2. tartı hakkımızı kullanacağız; sol kefede a-b-c sağ kefede d-e-f anahtarları olsun. ilk tartımda sol kese ağır geldiği için gerçek anahtarın bunlardan biri olduğunu biliyoruz. eğer soruda dendiği gibi, c ve f anahtarlarını dışarıda bırakarak tartarsak ve yine sol kefe ağır gelirse a yada b anahtarlarından hangisinin ağır olduğunu bilemeyiz. doğrusu solda a-d sağda b-e olacak şekilde tartmamız, yani d ile b anahtarlarını karşılıklı değiştirmemiz. Eğer yine sol kefe ağır gelirse a anahtarı gerçektir. Yok eğer bu sefer sağ kefe ağır gelirse b anahtarı gerçektir.

tapioca

a-b-c ve d-e-f yi karşılıklı tarttık. diyelim a-b-c tarafı ağır geldi. bu durumda bunlardan herhangi birini (diyelim c) dışarıda bırakıp a ve b yi karşılıklı tartıyoruz. ağır gelen anahtar doğru oluyor. eşitlik durumunda otomatik olarak c doğru oluyor.

Görüş Bildir