Beyazıt'ta YÖK ve ODTÜ Protestosu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Beyazıt Meydanı’nda YÖK Protestosu

Beyazıt Meydanı’nda YÖK Protestosu

Sivil toplum kuruluşu üyeleri, akademisyen ve öğrencilerden oluşan grup, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasa Tasarısı'nı protesto etti.

Eylemciler, YÖK'ün tamamen kaldırılmasını istedi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşu, öğrenci ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 300 kişi, saat 13.00 sıralarında Beyazıt Meydanı'nda toplandı. YÖK Yasa Tasarısı'nı protesto eden grup, ‘Ferman Tayyip'in üniversiteler bizimdir', ‘Müşteri değil öğrenciyiz', YÖK'te reforma olmaz YÖK kapatılsın', ‘Sermaye defol üniversiteler bizimdir', ‘Her yer ODTÜ her yer direniş' şeklinde pankart ve dövizler taşıyıp slogan attı. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu giriş kapısına da ‘Üniversite A.Ş.'ye, YÖK'e ve Yasasına Geçit Yok' yazılı afiş asıldı.

Eyleme katılan gruplar adına yapılan açıklamalarda YÖK'ün tamamen kaldırılması gerektiği savunuldu. Konuşmalarda, YÖK Yasa Tasarısı'yla AK Parti iktidarının yüksek öğretimi kendi isteğine göre yapılandırmaya çalıştığı iddia edildi. Eylemde Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde yaşanan olaylar sonrası açıklama yapan bazı üniversitelerin rektörlerine de tepki gösterildi. Eyleme, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürtkçü de katıldı.

Eylem sırasında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Grup, açıklamaların ardından olaysız dağıldı.

Cihan

Haberin Tamamı İçin:

Beyazıt'ta YÖK ve ODTÜ Protestosu

Beyazıt'ta YÖK ve ODTÜ Protestosu

Beyazıt Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik kalabalık, Yüksek Öğrenim Kurumu ( YÖK ) kanununda hükümetin yapmaya hazırlandığı değişikliği protesto etti.

YÖK'ün tamamen kaldırılmasını isteyen ve çeşitli sivil toplum örgütleri, öğrenci dernekleri ve sendikaların bir araya gelerek oluşturduğu kalabalık, YÖK ve hükümet aleyhinde sloganlar attı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı protestoya Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de destek verdi.

ODTÜ AÇIKLAMASINA DA PROTESTO

"Her yer ODTÜ her yer direniş" şeklinde slogan atan kalabalık, Ankara'da yaşanan olaylarda öğrencileri kınayan bir açıklama yapan İstanbul Üniversitesi yönetimine de tepki gösterdi. İstanbul üniversitesi içinden çıkarak meydandaki kalabalığa katılan öğrenciler giriş kapısına "Üniversite AŞ'ye YÖK'e yasasına geçit yok" yazan pankart astı. Beyazıt Meydanının İstanbul Üniversitesinin giriş kapısına yakın bölümünde gerçekleşen eylem olaysız sona erdi.

Özgür ALTUNCU - Ozan URAL - İstanbul DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiİstanbulMersinOrta Doğu Teknik ÜniversitesiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir