Beyaz Saray'dan Rusya'ya Kritik Uyarı

82PAYLAŞIM

Beyaz Saray'dan Rusya'ya Kritik Uyarı

Beyaz Saray'dan Rusya'ya Kritik Uyarı

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, "Rusya'nın Kırım'ı işgal ettiğine dair haberler, ABD açısından derin kaygı yaratan bir durumdur. Askeri müdahale büyük bir hata olur" dedi.

Carney, günlük basın toplantısında Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti bölgesinde Rus askerlerinin görülmesi ve Ukrayna'nın Rusya'yı "askeri müdahale ve işgal" ile suçlamasına ilişkin soruları yanıtladı.

Carney, "Rusya'nın herhangi bir şekilde çizgiyi aşan bir şey yapıp yapmayacağını izliyoruz. Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlü biçimde destekliyoruz ve diğer ülkelerin de aynısını yapmasını bekliyoruz. Rusya'nın Kırım'ı işgal ettiğine dair haberler, ABD açısından derin kaygı yaratan bir durumdur. ABD Dışişleri Bakanı (John) Kerry ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı (Susan) Rice'in belirttiği gibi, askeri müdahale büyük bir hata olur" diye konuştu.

Bu haberlerin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstereceğine dair Rusya'nın daha önce ABD'ye yaptığı açıklamalarla uyuşmadığına işaret eden Carney, bunun aynı zamanda Rusya'nın Budapeşte'de imzalanan bildirideki yükümlülükleriyle de uyumlu olmadığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir