Obama ile Yemek 3 Saat 10 Dakika Sürdü

 > -

Beyaz Saray'da Kritik Görüşme Başladı

Washington'da temaslarını sürdüren Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'yla görüşmek üzere TSİ 16:45'te Beyaz Saray'a geldi. Toplantıda Türk tarafından Erdoğan dışında 13 kişi daha bulunuyor.

Erdoğan, Beyaz Saray’da, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi öncesinde askeri törenle karşılandı. Askeri törende, Başbakan Erdoğan’ın geçeceği yol üzerinde 50 ABD eyaletini ve 6 ABD bölgesini temsil eden 56 bayrak askerler tarafından taşındı.

Erdoğan, Beyaz Saray’a girişinde ABD Protokol Şefi Büyükelçi Capricia Marshall tarafından karşılandı.

ANA GÜNDEM MADDESİ: SURİYE

Kritik görüşmenin yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor.

Görüşmenin ana gündem maddesi, şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye konusu olacak. 51 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki saldırı da masaya yatırılacak.

Erdoğan-Obama görüşmesinde çözüm süreci, terörle mücadele, İsrail'le ilişkiler, ABD-AB Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı süreci, İran ve Irak gibi birçok konunun da ele alınması bekleniyor.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider, gazetecilerin karşısına geçerek basın toplantısı düzenleyecek.

AÇIKLAMA GÜL BAHÇESİ'NDE

Ortak basın toplantısının, "Gül Bahçesi"nde (Rose Garden) yapılması planlanıyor.

Gül Bahçesi, Obama'nın en önem verdiği yabancı konuklarla ortak basın toplantıları düzenlediği ve önemli iç gündem maddeleriyle ilgili açıklama yaptığı yer.

Hava şartlarının iyi gitmemesi halinde ise ortak basın toplantısının "Doğu Odası"nda (East Room) yapılması bekleniyor.

Bir saat olarak planlanan basın toplantısının ardından ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Erdoğan ve Türk heyeti onuruna ABD Dışişleri Bakanlığı'nda öğle yemeği verecek.

Ardından Başbakan Erdoğan, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile görüşecek.

Erdoğan, daha sonra ABD Ticaret Odası'na geçerek burada ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la Türk ve Amerikalı işadamlarıyla Yuvarlak Masa toplantısı düzenleyecek.

BEYAZ SARAY'DA AKŞAM YEMEĞİ

Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinden Başkan Obama'nın onuruna vereceği akşam yemeği için tekrar Beyaz Saray'a geçecek.

Başbakan Erdoğan, Cuma günü Brookings Enstitüsü'nde "AK Parti İktidarları ve Türkiye'nin Dönüşümü" başlığıyla bir konuşma yapacak.

ABD'li gazetecilerin yanı sıra politikacı ve iş dünyası temsilcilerinin izleyeceği konuşmanın ardından Erdoğan, SETA tarafından düzenlenen konferansta "21. Yüzyılda Küresel Düzen ve Adalet" başlığı altında bir konuşma yapacak.

Başbakan Erdoğan, Washington temasları boyunca "Blair House" adıyla anılan Başkanlık Konukevi'nde konaklayacak.

Erdoğan için devlet başkanlarının önem verilen ziyaretlerinde uygulanan "A" tipi protokol uygulanıyor.

SİLİKON VADİSİ'NE ZİYARET

Erdoğan, Washington'daki temaslarını tamamlayarak akşam saatlerinde San Fransisco'ya geçecek.

18 Mayıs Cumartesi günü Silikon Vadisi'ndeki bazı kuruluşları ziyaret edecek olan Başbakan Erdoğan, daha sonra Amerika İslam ve Türk Toplumu Temsilcilerini Kabul edecek.

Erdoğan'ın 20 Mayıs Pazartesi günü ise öğle saatlerinde San Francisco'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye hareket etmesi planlanıyor.

Erdoğan ayrıca, ziyareti kapsamında yarın başkent Washington'a yakın bir bölgede Maryland eyaletinin sınırları içerisindeki Türk Amerikan Toplum Merkezi'nin inşaat alanını da gezecek.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan - Obama Görüşmesi Başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama ile heyetler arası görüşme saat 17.00'de başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, Beyaz Saray Kabine Salonu'nda, ABD BaşkanıObama ve heyetiyle bir araya geldi.

Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Namık Tan da hazır bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Obama: Esad'ın Tiranlığının Bitmesi İçin Çalışacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama ile heyetler arası görüşme saat 17.00'de başladı. İki liderin ortak basın açıklamasını 19.00'da yapmaları bekleniyordu. Görüşme uzadı, basın toplantısı gecikmeli olarak başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama ile heyetler arası görüşme saat 17.00'de başladı. İki liderin ortak basın açıklamasını 19.00'da yapmaları bekleniyordu. Görüşme uzadı, basın toplantısı gecikmeli olarak başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, Beyaz Saray Kabine Salonu'nda, ABD Başkanı Obama ve heyetiyle bir araya geldi. Görüşmeler sonrası basın toplantısına geçildi .

ORTAK BASIN TOPLANTISI BAŞLADI

İki liderin ortak basın toplantısı başladı. Obama, "Bugün üç noktaya özellikle değinmek istiyorum. Yatırım ve ticareti geliştirmeye büyük önem vermeye karar verdik. Üst düzey bir komite oluşturacağız. Ticaret ve yatırımı destekleyeceğiz. Türk ekonomisinin kaydettiği gelişme birkaç yıldır göze çarptı" dedi.

Obama'nın değindiği 2. konu 'güvenlik' oldu. İki ülke arasındaki güvenlik işbirliğine değinen Obama, Hatay Reyhanlı saldırısını kınadı.

Obama'nın değindiği 3. konu ise Suriye. Obama, "Esad'ın gitmesi konusunda hemfikiriz. Esad'ın tiranlığından bağımsız bir Suriye için, bütün etnik ve dini grupların dahil olduğu bir Suriye için çalışacağız. Bu bütün ülkelerin çıkarına, özellikle de Türkiye'nin" dedi.

Başbakan Erdoğan ise konuşmasında şunları söyledi Burada öncelikle Sayın Başkan'ın şahsında tüm Amerikan halkına, Boston saldırıları nedeniyle başsağlığı diliyorum.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Heyetlerarası görüşmede, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Namık Tan da hazır bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Beyaz Saray'a gelişinde askeri tören düzenlendi. Askeri törende, Erdoğan'ın geçeceği yol üzerinde 50 ABD eyaletini ve 6 ABD bölgesini temsil eden 56 bayrak askerler tarafından taşındı.

BAŞBAKAN'DAN OBAMA'YA HEDİYE SÜRPRİZİ

Başbakan, ABD Başkanı'na Arapça hat ile 'Barack Hüseyin Obama' yazılı tablo hediye etti.

Haberin Tamamı İçin:

Obama İle Suriye Konusunda Düşüncelerimiz Örtüşüyor

Washington ziyaretini sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'daki heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, sonlarına doğru yağmurun şiddetlendiği basın toplantısında, "Suriye bir numaralı konumuzdu. Düşüncelerimizin örtüştüğünü Başkan’ın ifadeleriyle hep birlikte dinledik" dedi.**

İşte "Rose Garden"daki (Gül Bahçesi) basın toplantısından satır başları:

OBAMA

 • Değerli dostum Erdoğan'ı Beyaz Saray'da ağırladığım için gurur duyuyorum. Türkiye’nin bana gösterdiği sıra dışı misafirperverliği hatırlıyorum. Dört sene önce Erdoğan’ın şehrinde gezmiştim.

 • Bugün birçok konudan bahsettik. Örneğin Afganistan, G-20 ve çok önemli bir başka noktadan da bahsettik: Nükleer silah ve bölgede nükleer silahlanma tehdidi.

 • İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine verdiğimiz desteği belirttik.

 • Yatırım ve ticaret: Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 4 kat arttı. Üst düzey komite oluşturcaz ticaret ve yatırımı destekleyeceğiz inovasyona destek olacağız.

 • Karşılıklı güvenliği destekleme kararı aldık. Taziye dileklerimi iletmek istiyorum Reyhanlı’daki korkunç saldırıları kınıyorum. ABD olarak yanınızdayiz teröre karşı mücadelenizi destekliyoruz. Hem Türkiye halkını hem de sizi cesaretiniz için kutluyorum. PKK terörünü sona erdirmek için adım attınız. İnsan haklarını desteklemenizi de destekliyoruz.

SURİYE KRİZİ - Suriye konusunda Türkiye halkı inanılmaz misafirperverlik gösterdi. Ağır yük olduğunun farkındayım ABD bu yükün taşınmasına yardım etmeye devam edecek. Gıda, barınma ve sağlık konularında yardımcı olacağız. Esad’a baskıları artıracağız, muhalefete destek vereceğiz. Esad’ın olmadığı demokratik bir Suriye için Başbakan da ön safta olacak. Esad’ın gitmesi için hem fikiriz. Esad’ın tiranlığından bağımsız bir Suriye için çalışacağız. Çünkü bu tüm ulusların çıkarına.

 • Güçlü bir lider olarak burada bulunduğunuz için teşekkürler. İki harika kızınızla da konuştuk. Yaş bakımından sizinkiler benimkilerden büyük ama…

 • Bingazi’deki saldırılar konusunda da kongre’de konuşmalar yapıyoruz. Ben elimizden gelen her şeyi yapacağımıza söz veriyorum böyle bir trajedinin yeniden yaşanmaması için. Tüm denizaşırı hizmet veren Amerikalıları koruyacağımıza söz veriyorum.

 • Cesur adımlar attık olaydan hemen sonra, diplomatik görevlileri korumak için adımlar attık. Sadece Savunma Bakanlığı değil askeri müdahalenin çabukluğu anlamında çalışmalar yürüttük. Ama Kongre’nin bizimle çalışması gerekiyor. Onları buna çağırıyorum böylece tüm dünyadaki güvenliği sağlayabiliriz. Kongre bizle çalışmalı böylece kaynakları daha iyi kullanabiliriz, deniz gücümüzü geliştirebiliriz. Tarafları birlikte çalışmaya davet ediyorum

 • Türk hükümetinden de yardım aldığımızı söylemek istiyorum. Bingazi'deki dersler böyle bir programı öne çıkardı. Üzgünüm hava kötü.

ERDOĞAN

 • Ev sahipliğine özellikle şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

 • Başkanın şahsında Boston’daki terör saldırıları nedeniyle baş sağlığı temennilerimi iletmek istiyorum. Terörle mücadele eden bir ülke olarak ABD halkını anladığımızı ifade etmek isterim. Terörle ortak mücadelemizi sürdürme konusunda kararlıyız.

 • Ortadoğu'dan Balkanlar'a, Doğu Akdeniz'den Kafkaslar'a terörle mücadeleden enerjiye birçok alanda güçlü işbirliği içindeyiz. Türkiye-ABD işbirliğinin yanı sıra ortak gündeme, bölgesel ve küresel konulara temasta bulunduk.

 • 100’e yakın iş adamı da karşıtlarıyla sektörel bazda görüşmeleri sürdürüyor. İkili ekonomik ve ticari ilişkileri daha üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz. Ticaret hacmini 10 yıl içinde 8 milyar dolardan 20 milyar dolara taşıdık. Burada yeni anşlaşmalarla, serbest ticaret anlaşmalarıyla bunu güçlendirmemiz gerekiyor.

"DÜŞÜNCELERİMİZ ÖRTÜŞÜYOR" - Suriye 1 numaralı konumuzdu. Düşüncelerimizin örtüştüğünü az önce Başkan’ın ifadeleriyle hep birlikte dinledik. Konuyu akşama detaylı ele alacağız. Kanlı sürecin sonlandırılması, yeni yönetimin inşası konusunda tam mutabakat içindeyiz. Muhalefetin desteklenmesi, Esad’ın gitmesi, kimyasal silahların önlenmesi, azınlıkların güvenliğinin temin edilmesi.

 • Irak önemli bir konumuzdu. Seçimlerin şeffaf şekilde yapılmasının ve tüm grupların seçime katılması ortak arzumuz.

GAZZE ZİYARETİ- Ortadoğu barış süreci konusunda... Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden TC vatandaşları ve ABD vatandaşlarına tazminat konusunda çalışmalar sürüyor. Gazze’ye yapacağım ziyaretin Filistin'in ittifakına ve barışa önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.

İKİLİ İLİŞKİLER İÇİN TARİHİ BİR GÜN

 • Azerbaycan, Ermenistan, İran, Afganistan, Afrika , Myanmar gibi konuları da değerlendirdik. Terörle ortak mücadele, savunma sanayii... Türkiye-ABD ilişkileri açısından tarihi bir gün. Kısa kesiyorum ama yağmurdan kaçmıyorum, yağmuru bereket olarak görüyorum.

SORU

IRS’ten bahsetmenizi istiyorum. Amerikan halkı sizin konseyiniz dahilinde bilgi elde edebilecek mi? Basından çıkan haberlerden mi öğrendiniz yoksa özel bir soruşturma için yeni bir kurul planlıyor musunuz? İsrail için ne planlıyorsunuz? Gazze ziyareti?

OBAMA

 • Biz bu sürece (IRS) dün sorular sorarak başladık. Yöneticinin istifasını kabul ettik daha sonra bu korkunç eylemlerle ilgili karar alacağız. Bu kesinlikle kabul edilemez. Bunun Teksas’tan gelir olması kabul edilemez.

 • (Yağmurun şiddetlenmesi üzerine) Ben takımımı değiştiririm de başbakan değiştiremez.

 • Ben IG raporuyla ilgili bir şey bilmiyorum. Basın yoluyla öğrenildi, genelde fazla yayılmazlar ve herkesin korumaya çalıştığı süreçlerdir. Ama emin olduğum bir şey var ki bu raporda bahsedilenler kabul edilemez. Buna karışan kişilerin hesap vermesi gerektiğini düşünüyorum. Herhangi bir yapısal sorunun giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bazı kanunları imcelememiz gerekiyor, bu kanunlar muğlaklığa yol açtı. Ancak Bu şekilde Amerikan halkı kanunların düzgün şekilde uygulandığından emin olabilir.

 • Kongreyle birlikte çalışmak yeterli olacak. Holder da başka bir soruşturma açacağından bahsetti, tam olarak neler olduğunu tespit edebiliriz, neyin yanlış gittiğini bulabiliriz.

IRS belki de beklediğimiz tarafsızlığı sergilemiyordur.

ERDOĞAN

 • (Gazze’ye) Haziran ayı içerisinde bir ziyaret söz konusu. Aynı zamanda Batı Şeria’ya da ziyaret söz konusu. Bu ziyareti çok önemsiyorum. Bir grubun sahiplenilmesi söz konusu olamaz. Filistin barışına da katkı yapmasını önemsiyorum.

SORU Erdoğan’a: Kimyasal silahlardan bahsettiniz. Kanıtları Obama’ya sundunuz mu?

Obama’ya: Kırmızı çizgilerinizi kimyasal silahlar olacak açıklamıştınız. Suriye’nin kırnızı çizgiyi aştığını düşünüyor musunuz?

ERDOĞAN - Kimyasal silahlar konusu, füzeler konusu bunlarla ilgili belgeleri bilgileri ilgili birimlerimiz birbirleriyle paylaşıyor. Aynı şekilde İngiltere’yle de paylaşıyoruz. Başta BMGK olmak üzere vakti gelince aktarmak suretiyle de kamuoyunu bilgilendirmiş olacağız.

OBAMA

 • Başbakan’ın da dediği gibi istihbaratımız, diplomatik personelimiz bize bilgi göndermeye devam ediyor. Kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtlar duymuştuk. Bizim için önemli olan daha kesin bilgi sahibi olmak, tam olarak orada ne olduğunu bulmak.

- İnsani yardım çabaları oluşturmak gerektiğinden bahsettik. Suriye muhalefeti güçlenebilir, kendilerini Esad rejimine karşı daha iyi koruyabilirler. Böylece uluslararası toplumu mobilize edebiliriz. O da belki meşru olmadığını ve gitmesi gerektiğini fark eder. Temsili ve çok uluslu çok dilli bir kurul gerekiyor. Onlar Suriye’ye barış getirebilirler.

 • Kırmızı çizgilerden bahsettim ama kimyasal silahların kullanılmasından bahsetmiştim. Kimyasal silahlar medeni dünyanın burada olmasını istemediği bir durum. Hedefimiz uluslararası topluma daha fazla bilgi oluşturabilmek ve baskı oluşturup muhaliflerle birlikte çalışmak. Ben ek adımlar atma opsiyonunu saklı tutuyorum: Diplomatik ve askeri. Bu silahlar bizim de güvenliğimizi tehdit ediyor. Umudum Türkiye dahil tüm taraflarla birlikte çalışıp Suriye’ye barış getirmek. Ama bu bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değil. Bence Başbakan da ABD’nin tek başına adım atabileceğini düşünmüyor.

SORU

AP sızıntısıyla ilgili düşünceleriniz?

OBAMA - Şu an bir denge oluşturmaya çalışıyoruz. Ulusal güvenlikle ilgili sızıntılar insanları riske atabilir. Askerlerimizi, istihbarat çalışanlarımızı riske atabilir. Amerikan ulusal güvenliği bu insanların güvenliğine bağlı. Onların desteklendiklerini hissetmelerine bağlı. Bunu yaparak zaten tehlikedeki insanları daha çok tehlikeye atmama neden oluyorsunuz. Amerikan halkı bu bilgiyi vermemi istemez. Biz demokratik ve basın özgürlüğünün olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bilgi akışı bizi sorumlu kılıyor. Benim siyasete girme nedenim de buydu. Medya koruma kanununun nedeni Washington Post’un düzgün çalışmasını sağlamak.

Sızıntılarla ilgili endişelerimizi dile getirdiğimizde Afganistan’daki binlerce birliğin sahada olduğunu belirtiyoruz. Onlar risk içindeler. Bingazi’deki kadar tehlikeli durumlarda bulunabiliyorlar. Benim işim onları korumak, halkın da bilgilendirilmesinisağlamak.

SORU - ABD Suriye için bir adım atmazsa bu dünyayı nasıl etkileyecek? Sınır kentinde yaşayanlarla ilgili ne söyleyeceksiniz?

ERDOĞAN - Ben bardağın dolu tarafından olaylara bakmak istiyorum. Biz uluslararası camianın hassasiyetini görmek istiyoruz. İnanıyorum ki Amerika da bunun için çaba gösteriyor. Gerek BMGK, gerek Arap Birliği gerekse dışında olduğu halde hassasiyet gösteren ülkeler, hızlandırmak için çalışacağız. Ben de Dışişleri Bakanı Davutoğlu da ziyaret edeceğiz. Daha az insan nasıl ölür, nasıl Suriye'ye demokrasi gelir. Bizim derdimiz Suriye'yi otokratik rejimden diktatörlükten kurtarmak. Bu açıdan çalışmalara devam edeceğiz.

SORU

Esad gitsin dediniz, ama ne zaman, nasıl?

OBAMA

 • Biz Esad’ın 2 yıl önce, 6 ay önce ya da 2 ay önce gitmiş olmasını isterdik. Bunda bir tutarlılık var. Esad meşruiyetini kaybettiği doğru. İlk başta barışçıl gösteriler düzenleyen insanları öldürdüğü doğru. Zmaan içinde durum değişti.

 • Nasıl sorunuza ise biz bunu tartıştık. Sıra dışı bir şiddet içeren bir durumdan bahsediyoruz. Devamlı bir uluslararası baskı sürdüreceğiz. Ruslarla Cenevre’de görüşmelere devam edeceğiz. Geçiş süreci oluşturmaya çalışacağız, muhalefete yardımcı olduğumuzdan da emin olacağız. Türkiye ile görüşmelerimiz devam edecek. Gözle görülür bir gelişme kaydediyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

Beyaz Saray'da Suriye'nin Geleceği Konuşuldu

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. İki lider toplantının ardından basına kritik açıklamalarda bulundular.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, heyetlerarası görüşme öncesinde ABD Başkanı Barack Obama ile Oval Ofis'te bir süre başbaşa görüştü. Erdoğan, Obama'ya hat sanatıyla “Barack Hüseyin Obama” yazan bir tablo da hediye etti.

Beyaz Saray'ın "Gül Bahçesi"nde düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin özellikle Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılarla ilgili yardımlarına devam edeceğini söyledi. Beşar Esad'ın olmadığı bir Suriye için çabalarına devam edeceklerini belirten Obama sözlerine şöyle devam etti:

“Esad rejimi üzerindeki baskıyı artırmaya ve Suriye muhalefeti ile ortak çalışma içinde olmaya devam edeceğiz. Başbakan Erdoğan, Beşar Esad’ın olmadığı demokratik bir Suriye’ye geçiş için gösterilen uluslararası çabaların en ön safında yer alıyor ve önümüzdeki haftalarda rejimle muhalefet temsilcilerinin bir araya getirilmesi noktasında Türkiye önemli bir rol oynayacak. Esad’ın gitmesi gerektiği konusunda her ikimiz de hemfikiriz. Esad'ın iktidarını geçici bir kuruma devretmesi gerekiyor. Krizi çözebilmemiz için tek yol da bu. Ve Esad zorbalığından kurtulmuş, tüm etnik ve dinî grupları kapsayan, bütünlük halindeki bir Suriye için çalışmayı sürdüreceğiz. İstikrarın temeli de budur, aşırılık değildir ve bu da tüm devletlerin özellikle de Türkiye’nin yüksek çıkarınadır.”

Obama: 'Sihirli formül yok‘

Esad'ın ne zaman iktidardan gideceğine dair bir gazetecinin sorusuna ise Obama, "Biz Esad'ın iki sene önce gitmiş olmasını tercih ederdik. Esad'ın meşruluğunu kaybettiği, kendi halkını öldürdüğü doğru. Esad'ın gitmesi için sihirli bir formül yok ama, ne kadar erken giderse bizim için o kadar iyi. Devamlı bir uluslararası baskı sürdüreceğiz. Muhalefete yardımcı olmaya devam edeceğiz" yanıtını verdi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise Suriye konusunda iki ülkenin düşüncelerinin örtüştüğünü kaydetti. Erdoğan, Türkiye ile ABD’nin ortak gündeminde bulunan güncel meselelere, bölgesel ve küresel konulara dair görüş alışverişinde bulunduklarını da belirtti ve Irak’ta yapılacak seçimlere de değindi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, Gazze’ye Haziran ayı içinde gideceğini, Batı Şeria’ya da geçeceğini anlattı. Bunun hem İsrail-Filistin barışına, hem de Filistin’in ittifakına önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirtti. Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de kapsamlı bir çözüme gidilmesine, geçmişe nazaran her zamankinden daha elverişli bir zemin oluştuğuna inandığını söyledi ve bu imkânın heba edilmemesini dilediklerini sözlerine ekledi.

Obama’dan Kürt açılımına destek

Başkan Obama, Türkiye’de Kürt açılımına da değindi ve çözüm sürecini desteklediklerini belirterek, Türkiye'yi çok uzun süredir rahatsız eden PKK şiddetine yönelik tarihî ve barışçıl çözüm arayışları konusunda Erdoğan’a ve Türk halkının cesaretine yönelik takdirlerini iletmek istediğini söyledi.

Tarihî olarak nitelendirilen zirveye Başbakan Erdoğan dışında 6 bakan, 3 genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekili ile 3 müsteşar da katıldı. Toplantıda, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da yer aldı. Daha önceki açıklamalarında, beraberinde 100’e yakın iş adamının da bulunduğuna dikkat çeken Erdoğan, Amerikan tarafı ile ekonomik ve ticarî ilişkilerin 10 yıl önce 8 milyar dolar seviyesindeyken, şimdi 20 milyara yükseldiğini ama bunun çok daha ileri taşınması gerektiğini vurguladı.

18 Mayıs Cumartesi günü Silikon Vadisi'ndeki bazı kuruluşları ziyaret edecek olan Türkiye Başbakanı Erdoğan, daha sonra Amerikan İslam ve Türk Toplumu Temsilcilerini kabul edecek. Erdoğan'ın 20 Mayıs Pazartesi günü öğle saatlerinde San Francisco'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönmesi planlanıyor.

*Çelik Akpınar - Deutsche Welle Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Somut Sonuçlar Ekonomi ve Ortadoğu'da, Suriye Aynı

Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama arasında yapılan tarihi Beyaz Saray zirvesinden tahmin edildiği gibi bir sürpriz çıkmadı. Suriye aynı. En somut iki sonuç ise ekonomi ve Ortadoğu’da. İşte Beyaz Saray buluşmasının perde arkası.

• İKİNCİ RAUND VAR Suriye konusu sabah randevusuna damga vururken, Başbakan daha sonraki basın toplantısında gelen “Beklentileriniz yüksek geldiniz, nasıl dönüyorsunuz” sorusunu düzeltti. Daha görüşmelerin bitmediğini, akşam da konuşacaklarını hatırlattı. Obama’nın barışçıl geçişe vurgu yaptığı ve ABD’nin Suriye’de hiçbir yeni adım atmayacağını belli ettiği basın toplantısındai, Başbakan’ın bu sözleri “Daha bu konuda benim söyleyeceklerim bitmedi. Obama’yla bir raund daha var” anlamına geliyordu.

• MİT DOSYASI YETMEDİ Suriye’de kimyasal silahların kullanımında Türkiye’nin elindeki dosya da ABD’yi iknaya yetmedi. Dosyadan sorumlu MİT Müsteşarı Hakan Fidan bu nedenle heyete alındı ve Beyaz Saray’daki toplantıda Başbakan’ın tam arkasında oturdu. Ama Obama, toplantıda bu konudaki incelemenin halen sürdüğünü söyledi.

• TEK TARAFLI ADIM YOK Reyhanlı saldırısı sonrası Türkiye’nin Suriye’de tek taraflı adım atmayacağı kesinleşti. Başbakan bu konuda kendisine Amerikalılardan gelen bir soruyıu uluslararası toplumu adres gösterek yanıtlarken, Obama da Türkiye ve ABD’nin Suriye’de beraber hareket edeceğini özellikle vurguladı.

• SOMUT SONUÇ EKONOMİDE Toplantının somut ilk sonucu, beklenildiği gibi ekonomi alanında oldu. Ve Başkan Obama, ABD ve AB arasında önümüzdeki ay başlayacak serbest ticaret anlaşması görüşmelerine vurgu yaparak, Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin ele alınması için de yeni bir üst seviyeli komisyon kurulacağını açıkladı. Başbakan da kendisine gezide eşlik eden 100 Türk CEO’yu hatırlatarak, iki ülke ticaretinin artacağını belirtti.

• BEYAZ SARAY BİLDİRİSİ Ekonominin bu gezinin en baskın yanı olduğu Beyaz Saray bildirilerinde de görüldü. Beyaz Saray Basın bürosu sabahki Obama-Erdoğan görüşmesinden sonra iki basın bülteni yayınladı ve bildirilerden birini sadece ekonomiye ayırdı. Bugün 20 milyar dolara ulaşan iki ülke ticaret hacmine değinilirken, 2009’da kurulan Stratejik Ekonomik ve Ticari İşbirliği organı tanıtıldı, yenilenebilir enerjide atılan adımlar sıralandı. Bu konuda Türkiye’nin 2023’e kadar 40 milyar dolarlık bir yatırım planladığı aktarıldı, inovasyon teknolojisi ve iki ülkenin şirketleri arasındaki işbirliğine değinildi.

• ORTAKLIKLAR BÜYÜDÜ Beyaz Saray’ın ikinci basın bildirisinde ise iki ülke arasındaki ortaklıklara değinildi. Burada da Suriye’den Ortadoğu’ya, Kıbrıs’tan Ermenistan meselesine küresel ortaklıklar, ekonomik ve ticari ortaklık, terörle mücadele ortaklığı, güvenlik ortaklığı ve eğitim, bilim, inovasyon ortaklığı sıralandı.

Haberin Tamamı İçin:

Obama ile Yemek 3 Saat 10 Dakika Sürdü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiAzerbaycanBarack ObamaBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşer EsadBilimBülent ArınçCEOEgemen BağışFilistinGazzeHatayİngiltereIrakİranİsrailNuman KurtulmuşRecep Tayyip ErdoğanReyhanlıSuriyeTaner YıldızTercihTerörZafer Çağlayangündem
Görüş Bildir