Suat Kılıç: "Beşiktaş Hakkındaki Karardan Rahatsızım"

-

Beşiktaş'ın Gözü CAS Davasında!

Beşiktaş'ın Gözü CAS Davasında!

Beşiktaş'ın Avrupa'daki kaderi bugün belli olacak. Siyah-Beyazlılar'ın CAS'taki davası görülecek ve Avrupa Kupaları’na katılıp katılmayacağı kesinleşecek.

Beşiktaş Futbol Takımı'nın yeni sezonda Avrupa kupalarına katılıp katılmayacağının belli olacağı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ndeki (CAS) davası, bugün İsviçre'nin Lozan kentinde görülecek.
Siyah-beyazlı ekip, UEFA Tahkim Kurulu'nun verdiği Avrupa kupalarından 1 yıl men cezası nedeniyle CAS'a itirazda bulunmuştu.
Kulüp avukatının hazır bulunacağı davadan çıkacak karar siyah-beyazlı ekipte merakla bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Beşiktaş için kritik gün

Beşiktaş için kritik gün

Beşiktaş'ın, UEFA müsabakalarından 1 yıl süre ile men edilmesine ilişkin olarak açmış olduğu CAS davası, bugün İsviçre'nin Lozan kentinde görülüyor. Davaya katılmak üzere Av. Emin Özkurt dün itibarıyla İsviçre'ye uçmuş ve duruşma ile ilgili son hazırlıklarını Lozan'da tamamlamıştı.

Bugün görülmekte olan CAS davasının konusunu, Beşiktaş'ın, Fikret Orman yönetimi göreve gelmeden önceki döneme ilişkin (30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 tarihleri) çeşitli kulüplere, futbolculara ve resmi makamlara vadesi geçmiş borçlarının bulunması oluşturuyordu.

UEFA'nın Finansal Fair Play Talimatını geçen yıl ihlal etmiş olmasından dolayı gelen cezalara ilişkin Beşiktaş için başvurulacak en son hukuki yol CAS kalmıştı. Bu ihlallerin yanında, dosyada asıl problem teşkil eden durum ise, Beşiktaş'ın borç durumu ile ilgili UEFA'ya gerçeğe aykırı beyanda bulunmuş olmasıydı.

Hatırlanacağı üzere, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Av. Emin Özkurt geçtiğimiz 1 Mayıs'ta, UEFA'nın Nyon'daki merkezinde Disiplin Kurulu önünde Beşiktaş'ı savunmuş ve ertelemeli bir karar aldırmayı başarmışlardı. Ancak, bu olumlu kararın akabinde, disiplin müfettişi dosyayı temyiz etmiş, UEFA Tahkim Kurulu da Beşiktaş'a katılmaya hak kazandığı önümüzdeki Avrupa Ligi müsabakasından men kararı vermişti.

CAS'da ki bu davada Beşiktaş'ı, spor hukuku konusunda bilgisi ve tecrübesi ile Türk takımlarını başarıyla temsil eden Av. Emin Özkurt savunuyor. Hatırlanacağı üzere Av. Emin Özkurt, Türk spor hukukunun şu ana kadar ki en büyük davası olan Fenerbahçe'nin CAS davasını yürütmüş ve ayrıca, geçen yıl Avru...

Haberin Tamamı İçin:

Karar Pazartesi Açıklanacak

Karar Pazartesi Açıklanacak

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS), Beşiktaş'a UEFA Tahkim Kurulu tarafından verilen cezaya ilişkin kararını 9 Temmuz Pazartesi günü açıklayacak.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS), Beşiktaş'a UEFA Tahkim Kurulu tarafından verilen cezaya ilişkin kararını 9 Temmuz Pazartesi günü açıklayacak.
Beşiktaş Kulübü'nden KAP'a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
UEFA Tahkim Kurulu tarafından verilen cezaya ilişkin olarak; Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) açmış olduğumuz davanın duruşması bugun gorulmustur. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) kararini 9 Temmuz Pazartesi gününe kadar verip taraflara teblig edecektir."

Ntvspor

Haberin Tamamı İçin:

Beşiktaş'a Önümüzdeki Sene Avrupa Ligi Kapısı Kapandı

Beşiktaş'a Önümüzdeki Sene Avrupa Ligi Kapısı Kapandı

Beşiktaş'ın, UEFA müsabakalarından 1 yıl süre ile men edilmesine ilişkin olarak açmış olduğu CAS davasında karar verildi ve beklendiği üzere, kulübün önümüzdeki sene Avrupa Ligi'nde mücadele etmesi yolu kapandı.

Hatırlanacağı gibi, dün gerçekleşen CAS duruşmasının konusunu, Beşiktaş'ın, Fikret Orman yönetimi göreve gelmeden önceki döneme ilişkin (30 Mart 2011, 30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 dönemleri itibarıyla) çeşitli kulüplere, futbolculara ve resmi makamlara (SGK/Vergi Dairesi dahil) vadesi geçmiş borçlarının bulunması oluşturuyordu.

Beşiktaş, avukatı aracılığı ile duruşmada hukuken atılabilecek tüm adımları atarak ve her türlü argümanı kullanarak kendisini temsil ettirmişti. Ayrıca, Başkan Fikret Orman'da, CAS hakem heyetine hitap ederek kulübün yeni yönetiminin anlayış farklılığını ifade etmişti.

Ne var ki, bu davada Beşiktaş'ın durumunu en çok güçleştiren husus, tespit edilmiş ihlallerin yanında, Beşiktaş'ın önceki yönetiminin, kulübün borç durumu ile ilgili UEFA'ya gerçeğe aykırı beyanda bulunmuş olması oluşturmaktaydı.

Beşiktaş'ın dosyası ile ilgili görüş beyan eden uzmanlar, davanın çok zor olduğunu, Beşiktaş'ın ihlallerinin diğer dosyalarla ve kulüplerle mukayese edilemeyecek oranda yüksek miktarda bulunduğunu ve ayrıca kulüp önceki yönetimi tarafından gerçeğe aykırı beyanda bulunulmuş olmasının davayı kazanılamaz kıldığını belirtmişlerdi.

Ayrıca, Beşiktaş dosyasının, geçenlerde CAS'da olumlu karara bağlanan Bursaspor dosyasından da son derece farklı olduğu, Bursaspor'un sadece bir takıma ve o da 400.000 Avro gibi nispeten cüzi ve hatta sonradan ödenmiş bir miktar borcu varken, Beşiktaş'ın pek çok oyuncuya, takıma ve SGK ile vergi dairesine milyonlarca Avro'luk borcu olduğuna dikkat çekildi. Bunların yanında, Beşiktaş'ın önceki yönetiminin borç durumuyla ilgili gerçeğe aykırı beyanda bulunulmasının ise UEFA ve CAS bakımından cezanın verilmesinin ve onanmasının asıl nedeni olduğu vurgulandı.

Haberin Tamamı İçin:

Suat Kılıç: "Beşiktaş Hakkındaki Karardan Rahatsızım"

Suat Kılıç: "Beşiktaş Hakkındaki Karardan Rahatsızım"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türk takımlarıyla ilgili verilen uluslararası müsabakalarla ilgili her türlü olumsuz kararın her Türk vatandaşını rahatsız etmesi gerektiğini ve bu durumun kendisini de rahatsız ettiğini ifade etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Beşiktaş hakkındaki karardan rahatsızlık duymak için Beşiktaşlı olmamız şart değil. Türk takımlarıyla ilgili verilen uluslararası müsabakalarla ilgili her türlü olumsuz kararın her Türk vatandaşını rahatsız etmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.
Bakan Kılıç, partisinin Bodrum İlçe Başkanlığını ziyaretinde, CAS'ın Beşiktaş hakkındaki kararını değerlendirdi. Türk takımlarıyla ilgili yaşanan her türlü olumsuzluğun kendisini rahatsız ettiğini belirten Bakan Kılıç, "Beşiktaş hakkındaki karardan rahatsızlık duymak için Beşiktaşlı olmamız şart değil. Türk takımlarıyla ilgili verilen uluslararası müsabakalarla ilgili her türlü olumsuz kararın her Türk vatandaşını rahatsız etmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.
Türk takımlarının uluslararası müsabakalardaki varlıklarını adeta bir Milli Takım heyecanıyla karşıladığını vurgulayan Kılıç, "Benim Türklük anlayışım bunu gerektiriyor. O nedenle Türkiye'de hiç kimsenin Beşiktaş'ın maruz kaldığı bu yaptırımdan dolayı mutlu olmaması gerektiği kanısındayım. Ben de mutlu değilim. Ama ortada böyle bir karar var" diye konuştu.
Bakan Kılıç, Beşiktaş'ın CAS'ın verdiği karar sürecinde yapması gerekenleri yaptığını, bundan sonra yapması gerekenler varsa bunları da mutlak suretle ortaya koyacağını kaydetti.

"HERKESİ CENTİLMENLİĞE DAVET EDİYORUM"
Yine bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) UEFA nezdindeki girişimlerini, Türk takımlarının haklarını korumak üzere verdiği hukuk mücadelesini çok iyi bildiğini ifade eden Bakan Kılıç, "Hakkındaki iddialar gündeme getirilen Türk takımlarının yine UEFA nezdinde, CAS nezdinde ortaya koydukları itirazları, hazırladıkları hukuk dosyalarını, yaptıkları hukuki savunmaları çok çok iyi biliyorum. Nihayetinde ortada Türk futbolu açısından üzücü bulmamız gereken bir karar vardır. Süreç bu şekilde işlemeye devam edecektir. Ama dediğim gibi, Türk futbolunun düzlüğe çıkabilmesi için, Türkiye'de futbolla birlikte diğer sportif branşların da aynı şekilde düzlüğe çıkabilmesi için bu tür olaylara milli sorunlar penceresinden bakabilmemiz lazımdır" dedi.
Bakan Kılıç, teknik adamlara, takım kaptanlarına, futbolculara ve taraftar gruplarına çağrıda bulunarak, "Başka Türkiye yok. Türk milletinin ve Türkiye'nin bu dönem her zamankinden çok daha fazla birlik duygularını sağlam bir şekilde geleceğe taşımaya ihtiyacı vardır. O nedenle takımlarımızı elbette destekleyelim. Taraftar olmanın gereğini elbette yerine getirelim. O coşkuyu, o heyecanı, tezahüratları elbette yapalım, yapmaya devam edelim. Tribünler bir şölen yeri havasını ortaya koysun. Ama bütün bunları yaparken kırıcı olmamaya özen gösterelim. Özellikle yeni sezon gelirken herkesi centilmenlik ruhunun gereklerine sıkı sıkı kalmaya davet ediyorum" diye konuştu.
FENERBAHÇE VE TRABZONSPOR'UN AVRUPA'DAKİ DURUMU
Bakan Kılıç, bir gazetecinin Fenerbahçe'nin UEFA tarafından Şampiyonlar Ligi'ne alınıp alınmayacağı şeklindeki sorusu üzerine, "Hak arayışlarını hukuk ve centilmenlik çerçevesinde tuttukları sürece bütün kulüplerin hak arayışlarını saygıyla karşılamak lazımdır. Bir camia, bir kişi ya da tüzel kişilik, bir kulüp, hakkı olan bir konuda, haklı itirazlarını seslendirdiği kanaatinde ise o hak arayışını saygıyla karşılamak lazımdır. Ta ki centilmenlik çerçevesinin dışına çıkılmaması kaydıyla. Trabzonspor ve Fenerbahçe ile ilgili konularda herhangi bir takım lehine kantarın topuzunu kaçıracak çerçevede bir açıklama yapmayı Gençlik ve Spor Bakanı olarak doğru bulmam. Kulüpler kendi hak arayışlarına devam edeceklerdir. Bu kendi takdirleridir" ifadelerini kullandı.
Türk sporunun tarihinin en parlak dönemini yaşadığını, bundan herkesin gurur duyması gerektiğini dile getiren Kılıç, "Türkiye olimpiyatlara katılacak. Olimpiyatlara katılım kotamız olimpik branşlarda 115, paralimpik branşlarda 67. Toplamda 182 sporcumuzla olimpiyatlara gideceğiz" diye konuştu.
Bakan Kılıç, Bodrum'a bir gençlik merkezinin yapılacağını da kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısBeşiktaş Jimnastik KulübüBodrumBursasporFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüFikret OrmanİsviçreMilli TakımSGKŞampiyonlar LigiSuat KılıçTFFTrabzonspor KulübüUEFAfutbolvergi
Görüş Bildir