Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

B Planı Yeni Alevi Devleti mi?

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Beşar Esad Nusayri devleti kuracak ama şansı yok..

Beşar Esad Nusayri devleti kuracak ama şansı yok..

Suriye’de mücadele giderek sertleşiyor. Son olarak Beşar Esad yönetiminin Savunma Bakanı ile üst düzey bürokratlarının öldürüldüğü saldırı, bu ülkede işlerin artık Esad rejimi için hiç de iyi gitmediğini gösterdi. Medyaya yansıyan son haberler ise Beşar Esad’ın görevini bırakmaya hazır olduğunu iddia ediyor. Tüm bu gelişmeler ışığında Suriye’de gelinen son durumu Ortadoğu uzmanı Mustafa Özcan’la konuştuk.

Suriye’de iki gün önce olan patlama ülkede süren iç savaşı nasıl etkiledi? Esad rejiminin sonunu nasıl görüyorsunuz?
Şam’da çatışmalar artıyor. Beşer Esad, Şam’ı kaybedebilir. Genel kanaat şu, Beşer Esad Lazkiye’ye çekilebilir diyorlar. Rusların desteği olur mu, olmaz mı bunu tam olarak bilmek mümkün değil. Beşer Esad’ın manevra alanının azaldığı söyleniyor. Beşar Esad hala inanmıyor zeminin ayağının altından kaydığına, teslim olmak istemiyor fakat fiili durum o yönde gelişiyor. Yani Beşar’ın ummadığı yönde gelişiyor. Kartları artık yavaş yavaş elinden çıkıyor. Zira Türkiye ve Irak sınırları da tamamen muhalefetin eline geçmiş durumda. Çatışmalar Şam’a kadar kaymış. Bu önemli bir somut veri. Yine de dediğimiz gibi “çıkmayan candan umut kesilmez” sözünde olduğu gibi Beşar Esad hala kazanacağını zannediyor. Ama bence şaraba yatırım yapıyor. Ama bence bu saten sonra kalma imkanı yok. Zira geçen Ağustos’tan itibaren muhalefeti bastırdıklarını, bastıracaklarını, meselenin bittiğini söylüyordu. Oysa tam tersi yangın giderek büyüdü, hatta kendi evini sardı. Dolayısıyla Esad’ın günlerinin sayılı olduğunu düşünüyorum. Son manevrası çekilip, küçük bir Nusayri devleti kurmak olabilir. Fakat bununda makbul bir seçenek olduğunu zannetmiyorum. Kalıcı bir seçenek olduğunu zannetmiyorum.

Yani bu devlet kurulsa bile yaşama şansı yok?
Evet, yaşama şansı olacağını pek zannetmiyorum.

Bu eylemin kimin gerçekleştirdiği de hala soru işareti. Son olarak eylemi Mossad’ın gerçekleştirdiği öne sürüldü. Daha önce de Türkiye’nin rolü olabilir dendi. Acaba bu eylemi Özgür Suriye ordusu mu gerçekleştirdi yoksa istihbarat örgütlerinin parmağı var mı?
Can havliyle her şeyi söylüyor Suriye. Ama Liva-il İslam diye bir grup önce üstlendi. El Kaide’ye yakın bir grup olduğu söyleniyor. Fakat daha sonra Özgür Suriye ordusunun kendisinin bunu yaptığını söyledi. Fail belli değil. İntihar saldırısı dediler ama bunu dünyaya hiçbir şekilde böyle gösteremediler. Tek yanlı iddialar var. Gerçekten de eylemin mahiyeti tam olarak bilinmiyor. Mossad niye yapsın? Mossad, Suriye rejimi ile çalışır. İstikrar vaat ediyordu bu rejim. Dolayısıyla bunlar boş laflar. Suriye rejimi Golan’daki askerlerini içeriye kaydırdı. Sadece ABD, İsrail ve Ürdün’de kimyasal silahtan bahsediyor. Özellikle İsrail, “kimyasal silahlar muhaliflerin eline geçmeden nasıl kontrol edebilirizin” derdinde. Onun dışında Türkiye’nin konuya doğrudan bir dahlinin olduğunu zannetmiyorum. Şöyle de söyleniyor, Atıf Şevket vesairenin güya Beşer Esad’a darbe yayıp, Esad’sızsız bir yönetim oluşturmak istedikleri, buna mukabil rejimin kendisinin bunu yaptığı ifade ediliyor. Bu senaryoların hiçbiri doğru değil. En akla yakını bir ferdi eylem veya intihar eylemi ya da içeriden bazı yardımlar ile birlikte bir bombanın patlatılması. En akla yatkın olanı bu bence.

Suriye yeni bir döneme gidiyor ama. Suriye muhalefeti yeni dönemi üstlenecek kadar güçlü bir yapıya sahip mi? Yeni dönemde Türkiye’nin rolü ne olabilir?
Gerek siyasi muhalefet Suriye Ulusal Konseyi, gerekse Hür Suriye Ordusu’nun iç yapılarına baktığınızda gevşek bir yapı arz ediyor. Liderlikleri gelişmiş değil, kendi aralarında koordinasyonları yok. Yani Suriye Hür Ordusu silahlı güçler içinde ne kadar yere sahip ve kendi arasında koordinasyonlar ne kadar güçlü bu net değil tabiî ki. Siyasi çevresine baktığımız zaman orada da öyle bir şey var; bildiğimiz gibi zorunluluk altında, mecburiyet altında bir araya gelmiş gruplar var. Bu grupların gönülleri ve fikirleri farklı. Dolayısıyla Suriye’yi dönüşümden sonra zor bir dönem bekliyor. İstikrara muhtaç bir dönem bekliyor.

Dolayısıyla Türkiye’nin rolü önemli. Türkiye biliyorsunuz muhalefetin örgütlenmesine müsaade etti. Türkiye’nin muhalefetin iç işlerine karıştığını zannetmiyorum. Kendi seyirlerine bıraktı ama netice itibariyle lojistik bir destek sağladığı bir gerçek. Türkiye olmasaydı bu aşamaya da gelemezlerdi. Bundan sonrada Türkiye gibi hami ülkelere ihtiyaçları olacaktır. Çünkü hakikaten tek başlarına göbeklerini kesmeleri pek mümkün gözükmüyor şimdi. Sebep şu, Esad rejimi 40 yıldan beri muhalefete gerçek anlamda izin vermedi. Muaazalı muhalefet, Muhaberat muhalefetiydi daha doğrusu. Yeni dönemde Suriye’yi yeniden bina etmek ve Suriye’yi yeniden örgütlemek kolay olmayacak. Dolayısıyla muhalefetin, Suriye halkının dost ülkelere ihtiyacı olacaktır. Türkiye’de bunlardan bir tanesi. Çok da fazla yok. Son dönemlerdeki olaylara baktığımız zaman Türkiye’nin dışında hem coğrafi olarak yakın ülkeler mesafeli durdular muhalefete veya Suriye halk hareketine, hem de dünyada da pek fazla ülke bu işe yanaşmadı. Libya’daki gibi davranmadı kimse. En yakın Türkiye, Türkiye’nin katkıları olmuştur.

on5yirmi5.com

Haberin Tamamı İçin:

'Esad Alevi devleti kuracak' iddiası

'Esad Alevi devleti kuracak' iddiası

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAmerika Birleşik DevletleriBeşer EsadDarbeDiyetİntiharIrakİsrailSuriye
Görüş Bildir