Beş Parasızmış...

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Asil Nadir Beş Parasızmış...

Asil Nadir Beş Parasızmış...

İngiltere'de, zimmetine 29 milyon sterlin geçirmekten geçen ay suçlu bulunan ve mahkum edilen Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir'in, hiçbir mal varlığının bulunmadığı, "beş parasız" olduğu iddia edildi.

Sahibi olduğu Polly Peck şirketinin hissedarlarını mağdur etmekten suçlu bulunan Nadir'in, hissedarlara tazminat ödemesiyle ilgili duruşma bugün görüldü.

Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Nadir'in avukatları müvekkillerinin tazminat ödeyemeyeceğini çünkü bunun için yeterli mal varlığının olmadığını savundu.

Ağır Dolandırıcılık Ofisi'nin (SFO) avukatları ise, Nadir'in 1992 yılındaki istifasından günümüze kadar ailesinin maddi desteği ile yaşadığı iddiasının "düzmece" olduğunu söyledi. SFO'yu savunan avukat Philip Shears, "Nadir, mali kaynaklarını açıkça ortaya koymamıştır" dedi.

Bugünkü duruşmadan önce mal varlığını ve gelirlerini açıklaması istenen Nadir'in, bunu yapmadığı kaydedildi.

Davaya bakan yargıç Holyrode'un, Polly Peck şirketinin hissedarlarına ödenmek üzere Nadir'in yeterli mal varlığına sahip olup olmadığına karar vermesi bekleniyor. Nadir'den ayrıca, Ağır Dolandırıcılık Dairesi'nin mahkeme masraflarını karşılaması da isteniyor.

Bu arada, Onur Air'in sahibi Hamit Cankut Bağana'nın ismi de bugünkü duruşmada geçti. Bağana'nın, Nadir'in İngiltere'ye dönüşü sırasındaki masraflarını ve Londra'da aylık 23 bin sterlinlik evinin kirasını karşıladığı iddia edildi.

Duruşma sırasında Bağana'yı savunan bir avukat da, Nadir'in işadamına olan borcunu ödemesini talep etti. Ancak yargıç Holyrode, hissedarlarla ilgili mevcut tazminat süreci sonuçlanmadan bu konunun görüşülemeyeceğine hükmetti.

MAHKEMEDEN NOTLAR

Bir aydır hapiste olan Asil Nadir'in bitkin olduğu ve zayıfladığı görüldü. Duruşma salonundaki camekanlı sanık bölümüne ellerindeki kelepçeler çıkarıldıktan sonra getirilen Asil Nadir'in, 28 yaşındaki eşi Nur Nadir'in ise mahkemeye gelmemesi dikkati çekti.

İngiltere'de devam eden yasal süreçte eşini yalnız bırakmayan Nur Nadir'in KKTC'ye döndüğü tahmin ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereKKTC
Görüş Bildir