Dolar Tarihi Rekor Kırdı

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bernanke Konuştu Piyasalar Karıştı

Türkiye ve dünya piyasaları dün FED toplantısı sonrası yapılan açıklamaların ardından çok kötü karıştı. Borsada düşüş yüzde 4'ü aşarken, dolar 1.9205 ile tarihi zirvesine çıktı. Altın 1300 dolar sınırına gerileyerek eylül 2010'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Gösterge tahvilin bileşik faizi de 18 Ekim 2012'den beri gördüğü en yüksek seviyeye çıktı ve yüzde 7.36'ya ulaştı. Öte yandan Avrupa borsalarında da yüzde 3'e varan kayıplar izleniyor.

Tüm piyasaların izlediği FED toplantısı dün gece gerçekleşti. Toplantı sonrası açıklama yapan FED Başkanı Ben Bernanke ekonomik göstergelerin iyi seyretmesi halinde yıl sonuna doğru tahvil alımlarının azaltılmaya başlanacağını açıkladı. Bernanke aynı zamanda 2014'te tahvil alımlarının durabileceği sinyalini de verdi.

Ancak bu açıklamanın ardından piyasalarda sert düşüşler izleniyor.

ÖNCE ALTIN ÇÖKTÜ...

Piyasalarda bol paranın biteceği endişesi ile ilk tepkiyi altın verirken, ons fiyatı öğle saatlerinde yüzde 5 düşüşle 1302 dolara geriledi ve son iki ayın en düşük seviyesine indi. FED toplantısı öncesi altın 1374 dolar seviyesindeydi.

Uzmanlar, Fed toplantısında tahvil geri alımlarına devam kararı çıkmasına rağmen, toplantı sonrası konuşan Başkan Bernanke'nin bu yıl sonuna kadar bu alımların yavaşlatılabileceğine yönelik açıklamasının dikkati çektiğini kaydederek, açıklamalardan Fed'in ekonomik verilere bağlı olarak parasal genişlemeyi azaltacağı anlamının öne çıktığını ve ekonomik aktiviteye yönelik tahminlerinde de iyileşme olması nedeniyle satış baskılarının arttığını ifade ediyor.

DOLAR REKOR KIRDI, BORSA SERT DÜŞTÜ

FED kararı borsa tarafında da sert düşüşlere neden oldu. BIST 100 Endeksi açılışla birlikte gelen satışlarla ilk anda yüzde 2.36 değer kaybetti ve 76 bin 900 seviyesinin altına sarktı. Ancak satışlar açılıştan sonra da devam ederken endeksteki kayıp yüzde 4 seviyesini aştı ve endeks 75 bin 500'lü seviyelere indi. Borsada ilk seans kapanış yüzde 4.36 kayıpla 75 bin 397 puandan gerçekleşti.

FED kararının etkileri dolar tarafında da görüldü. Dolar/TL önce 2011 yılı sonundan bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 1.9190 TL'ye kadar tırmandı. Ardından da 1.9205 TL ile tarihi zirvesine ulaştı. Analistler, doların uluslararası piyasada tüm varlıklar karşısında değer kazandığını, dolayısıyla panik işlemlerin bitikten sonra dengeleneceği seviyenin önemli olacağını ifade ediyor.

Öte yandan gösterge tahvilin bileşik faizi 18 Ekim 2012'den beri gördüğü en yüksek seviyeye çıktı ve yüzde 7.42'ye ulaştı.

Uzmanlar, Bernanke'nin varlık alımlarının azaltılacağına ilişkin biraz daha artan vurgusunun piyasalarda oynaklığa neden olduğuna dikkat çekiyor.

PİYASANIN ELİNİN AYARI KAÇTI

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı , piyasadaki düşüşün biraz aşırı olduğunu belirterek, 'piyasanın elinin ayarı kaçtı' yorumunu yaptı.

Piyasanın sabah sakinleşme çabası içerisi,nde olduğunu ancak altının onsunun yıllık desteği olan 1320 doların altına gelmesiyle borsada da panik satışların başladığını kaydeden Özavcı, "Altın kritik desteğin altına inince yatırımcılar 'acaba biz dünkü konuşmaları yanlış mı anladık' psikolojisine girdi ve panik başladı. Ayrıca gösterge faiz yüzde 7.42'ye çıktı ve dolar da çok hareketli. Ancak ben piyasaların aşırı bir tepki verdiğini düşünüyorum. Çünkü dünkü konuşmada Bernanke tahvil alım programının devamının gelecek verilere bağlı olduğunu söyledi" diye konuştu.

Özavcı, şu anda piyasaların altın fiyatını çok yakından takip ettiğini belirterek, "altındaki düşüşlerin devamı tüm dünya piyasalarının dengesini değiştirir. O yüzde 1320 dolar seviyesini yakından izlemek lazım" dedi.

YÜKSEK FAİZ BORSANIN ÖNÜNÜ KESİYOR

Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Baki Atılal , hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, bu düşüşün aslında beklenen bir hareket olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin 10 yıllık faizlerinde bir gerileme yoktu. FED Başkanı Bernanke 22 Mayıs'taki toplantıda zaten dünkü toplantıdaki takvimin sinyalini vermişti. Bizde araya bir de Gezi olayları girince faiz indirimi gündemden kalktı" dedi.

Faizlerde yaşanan yükselişin piyasalardaki kötüye gidişi tetiklediğini kaydeden Atılal, "Türkiye'nin 10 yıllıkları yüzde 7.88'e yükseldi. Daha iki hafta önce yüzde 6.16-6.30 bandındaydı. Hem iç hem de dış faktörler piyasaları zorluyor. Yüksek faizler borsanın da önünü kesiyor. Çünkü değerlemelerde faiz için yüzde 6.5-6.8 bandı esas alınıyordu. Ayrıca faizlerin yükselişi bankaların kârlarının azalması anlamına geliyor. Dolayısıyla bankalardan başlayan satışların genele yayıldığını izliyoruz. Endeksin 75 bin seviyelerinde kendisine dip yapmaya çalışmasını bekliyorum. Burada tutunamazsa 73 bine kadar gidebilirz" diye konuştu.

PİYASADA OYUN DEĞİŞTİ

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte , "Bernanke'nin açıklamalarıyla piyasalarda oyun değişti. Tahvil alım programının 2014'te sona erebileceği daha önce fiyatlanmayan ve gelişmekte olan ülkeler için çok negatif bir gelişme. BIST'te de gelişmekte olan piyasalara paralel sert satışlar gözleniyor" dedi. ABD'den gelecek her türlü makro verinin çok yakından izleneceğini ve piyasaların buna göre yön belirleyeceğini belirten Ökte, şöyle konuştu:

"ABD ekonomistlerinin önemli bir bölümü, Bernanke'nin büyüme konusundaki güllük gülistanlık açıklamalarını kabul etmiyor. Büyüme tarafında, Fed'in düşündüğü kadar bir iyileşme olmadığını ve önümüzdeki verilerin Fed'in 'şahin' duruşa dün gece geçmesini teyit etmeyeceğini belirtiyorlar. Tahvil alım programı aylık 85 milyar olarak devam etmeyecektir. Ancak 2014’te tahvil alım programının tamamen sona ereceği de kesin bir görüş olarak kabul edilmemelidir. Piyasaları 2013 sonuna kadar yönlendireceğine inandığımız, ABD büyüme odaklı makro verilerini çok yakından incelemeye başlıyoruz."

YURTDIŞI DA KÖTÜ

FED'in kararı yurtdışı borsaları da vurdu. Dünya borsalarında ortalama yüzde 1.75'lik bir kayıp yaşanırken, gelişmekte olan ülke borsalarındaki düşüş yüzde 3'ü aştı.

Stoxx Europe 600 yüzde 1,2'lik kayıpla 288,75 puan seviyesine gerilerken Londra FTSE–100 Endeksi yüzde 1,3 gerileyerek 6.267 puan oldu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 3.6 değer kaybıyla 128.29 puana gerileyerek Eylül 2011'den bu yana en sert düşüşünü yaşadı.

Frankfurt DAX endeksi yüzde 1,7 değer düşüşle 8.058 puana, Paris'te CAC 40 endeksi yüzde 1,7 azalışla 3.773 puana, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,1 düşerek 15.876 puana, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 1,6 azalarak 7.972 puana geriledi.

ABD DE DÜŞTÜ

Bernanke'nin açıklamalarının ardından ABD hisse senedi piyasaları, iyimser noktaların yerine parasal genişlemeden çıkışın açık açık konuşulmaya başlanması ve sonraki Fed toplantılarına yönelik belirsizliğin devam edeceği endişelerini fiyatlayarak yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Dow Jones endeksi günü yüzde 1,35 oranında değer kaybıyla 15.112 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi de yüzde 1,39 oranında gerileyerek 1.629 puan oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Dolar Tarihi Rekor Kırdı, Merkez İhale Açtı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriBorsaBorsa İstanbulİspanyaİtalyaoyun
Görüş Bildir