Berlin'deki Gurur Tablomuz

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Berlin'deki Gurur Tablomuz

Berlin'deki Gurur Tablomuz

Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük diplomatik temsilciliği konumundaki Berlin Büyükelçiliği kançılaryası 30 Ekim'de açılacak. Açılışın Türkiye'den en yüksek katılımla gerçekleşeceğini belirten Büyükelçi Karslıoğlu, “İnsanlarımızın gurur duyacağı bir binaya kavuşuyoruz” dedi.

Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük misyonu olacak Berlin Büyükelçiliği yeni binasının inşasında son rötuşlar çalışmaları yapılırken, açılışın 30 Ekim'de en yüksek düzeyde katılımla gerçekleşeceği belirtildi. Bina inşaatının şu anda yüzde 99'luk kısmı tamamlanmış durumda. Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, yalnız Berlinli Türklerin değil tüm Almanya'daki ve diğer ülkelerden gelen Türklerin önünden geçerken gurur duyacakları bir binaya kavuşacaklarını söyledi.

Büyükelçi Karslıoğlu, “Açılış 30 Ekim'de yapılacak. Türkiye'den en yüksek düzeyde katılımla gerçekleştireceğiz bu açılışı. Görkemli bir açılış olacak. Bize ve ülkemize yaraşır bir açılış olacak. Heyecanlanıyoruz. Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük misyonu olacak. Bu bizim Almanya'ya verdiğimiz, buradaki vatandaşlara verdiğimiz önem ve değerin bir göstergesidir. O bakımdan heyecanlanıyoruz. Daha prezentabl bir yer olacak. İnsanlarımız gurur duyacak. Önünden geçerken 'biz gurur duyuyoruz' diyecekler. Bir yanında İtalyan, diğer yanında Güney Afrika Büyükelçilikleri var. Biraz ilerisinde Japonya ve Avusturya Büyükelçiliği, Baden-Württemberg Eyalet temsilciliği var. Yakınında Meksika ve İsveç, Norveç, Finlandiya Büyükelçilikleri var” dedi.

OSMANLI MİRASI Osmanlı döneminde Almanya'nın başkenti Berlin'de Tiergarten Caddesi ile Hildebrand Caddesi'nin kesiştiği yerde 1918 yılında satın alınan arsa üzerinde ilk Büyükelçilik binası inşa edildi. Türkiye Cumhuriyeti döneminde de aynı bina 1945 yılına kadar büyükelçilik olarak kullanıldı. Ancak bina İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru bombalanarak yıkıldı.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 23 Mayıs 1949 tarihinde resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti'nin yeni başkenti Bonn'da Türkiye 1950 yılında yeni Büyükelçiliğini açtı. Büyükelçilik 1950-1999 yılları arasında Bonn'da hizmet verdi. Federal hükümetin 1999 yılında Berlin'e taşınmasıyla Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği de aynı yıl Berlin'e taşındı.

ŞARK-GARP KÖPRÜSÜ Türkiye Cumhuriyeti devleti, Osmanlı Devleti döneminde satın alınan arsaya ek olarak 2000 yılında Federal Maliye Bakanlığı'ndan ek arsa satın alarak yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alana sahip oldu. Büyükelçilik binasının inşası için açılan yarışmaya 143 proje katıldı. Yarışmada, Şark ile Garp'ı birleştiren Türkiye'nin konumunu sembolize eden ve mimarisinde de iki ayrı bloktan oluşan binaları bir köprü ile birleştiren proje kazandı.

Büyükelçilik binasının özellikleri:

  • Berlin büyükelçiliğinin ana giriş kapısı, Bonn'daki elçilik binasının kapısındaki bakırlar kullanılarak yapıldı.

  • 800 kişilik çok amaçlı balo ve konferans salonu bulunuyor. Ancak salon, iki blok arasında kalan ve üstü tamamen camla kaplı galerinin kapılarının da açılmasıyla yaklaşık 2 bin kişiye de hizmet verebilecek.

  • Galeride, yine Bonn büyükelçiliğinden getirilen ve Bedri Rahmi'nin eseri olan 9 parçadan oluşan bir vitray çalışması yer alıyor.

  • 2010 yılının ekiminde elçilik binasının temeli atıldı ve inşaat çalışması 24 ay sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvusturyaİsveçJaponyaNorveç
Görüş Bildir