Mustafa Sarıgül Berkant'ın Cenazesinde

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Berkant... "Bay Samanyolu" Vefat Etti!

Berkant... "Bay Samanyolu" Vefat Etti!

'Samanyolu' şarkısı ile bir döneme damgasını vuran ünlü sanatçı Berkant yaşamını yitirdi. Berkant, uzun süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu.

SAMANYOLU'NU MİLYONLARA SEVDİRDİ

1938 yılında doğan Berkant Akgürgen, ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak sürdürdü. Berkant, 1956 yılında yatılı olarak okuduğu Denizli Lisesi' nden mezun oldu. İlk kez 1957 yılında Ankara'da bir düğün salonunda "Üstün Poyrazoğlu Orkestrası" ile sahneye çıktı. Aynı yıl kurduğu "Jüpiter Kenteti" adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı. Bu süreçte tanınmasının ardından TRT Ankara Radyosu'nda program yapmaya başladı.

Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının ardından İstanbul'a giderek saksafon çalmayı öğrendi. 1964'te Ankara'da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey ve Teoman Alpay ile de çalışan sanatçı, 1967 yılında çıkardığı Samanyolu adlı şarkısıyla çok kısa sürede zirveye tırmandı. 1967'de sinema alanında da yer alan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

Berkant Hayatını Kaybetti

Berkant Hayatını Kaybetti

Samanyolu şarkısıyla milyonların gönlünde yer edinen ünlü sanatçı Berkant Akgürgen hayatını kaybetti.

1938 yılında doğan Berkant Akgürgen, ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak sürdürdü.

Berkant, 1956 yılında yatılı olarak okuduğu Denizli Lisesi' nden mezun oldu.

İlk kez 1957 yılında Ankara'da bir düğün salonunda "Üstün Poyrazoğlu Orkestrası" ile sahneye çıktı. Aynı yıl kurduğu "Jüpiter Kenteti" adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı. Bu süreçte tanınmasının ardından TRT Ankara Radyosu'nda program yapmaya başladı.

Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının ardından İstanbul'a giderek saksafon çalmayı öğrendi. 1964'te Ankara'da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey ve Teoman Alpay ile de çalışan sanatçı, 1967 yılında çıkardığı Samanyolu adlı şarkısıyla çok kısa sürede zirveye tırmandı. 1967'de sinema alanında da yer alan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı.

Berkant'ın seslendirdiği, sözlerini Teoman Alpay'ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey'e ait olan Samanyolu adlı şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından Oh Lady Mary adıyla seslendirilince batıda da tanınan bir parça haline geldi. Fakat parçayı tüm dünyada tanıtan şarkıcı Patricia Carli oldu. Şarkının plağı 1968 yılında 100.000'in üzerinde satarak Türkiye'de platin plak alan ilk plak olur.

Berkant bir süredir akciğer tedavsi görüyordu.

Haberin Tamamı İçin:

Berkant 'Samanyolu' İle Uğurlanacak

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sanatçı Berkant Son Yolculuğuna Uğurlandı

74 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Berkant son yolculuğuna uğurlandı. "Bay Samanyolu" lakaplı Berkant Akgürgen için ilk tören Cemal Reşit Rey Konser salonunda yapıldı.

Sanatçı Berkant'ın cenazesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki törenin ardından Teşvikiye Camii'ne getirildi.

Eşi en önde saf tuttu

Cenaze namazına Berkant'ın sanatçı arkadaşları da yoğun ilgi gösterdi. Orhan Gencebay ve Erol Evgin cenaze namazında hazır bulundu.
Berkant'ın dostu olduğunu ve onunla gurur duyduğunu söyleyen Gencebay, "Meşhur Samanyolu şarkısıyla dünyada büyük bir iz bıraktı" diye konuştu. Erol Evgin de Berkant Akgürgen'i çok değerli, mütevazı ve alçakgönüllü bir insan olarak tarif etti. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sırasında Berkant'ın eşi Engin Akgürgen de en önde saf tuttu ancak cenaze namazına eşlik etmedi.
Kılınan cenaze namazının ardından Berkant'ın cenazesi toprağa verilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürüldü.

Cenazede tartışma

Bu arada cenaze törenine, Berkant'ın ilk eşi Serpil Örümcer ve ilk eşinden olduğu belirtilen Fulya'nın yakınmaları damgasını vurdu.

Berkant Akgürgen'in oğulları Ömür ve Övgü, fizyolojik olarak bir kızkardeşleri ya da ablaları olmadığını söylerken, eşi Engin Akgürgen ailenin 3 kişiden oluştuğunu vurguladı.
Caminin diğer köşesinde Serpil Örümcer'in serzenişleri duyuldu. Kızının babasıyla hiç görüştürülmediğini söyleyen Örümcer, "Önemli olan benim kızımdı. 'Ben dedi ölüsüne mi gideceğim' dedi babamım. Bak cenazesine geldi" diye açıklama yaptı.

Berkant'ın kızı Fulya ise,"Beni tanımamaları önemli değil, Sonuçta ben onun kızıyım. Engin hanımdan dolayı yaklaşmak istemedim. Görmeye gidecektim ama birşeyler söylerler diye çekindim" diye konuştu.
İlk tören Cemal Reşit Rey Konser salonunda yapıldı
Berkant için yapılan törene başta eşi Engin Akgürgen ve oğulları Övgü ve Öykü Akgürgen olmak üzere sanatçı arkadaşları Selçuk Ural, Ali Kocetepe, Erol Büyükburç, Selami Şahin ve Sezen Cumhur Önal gibi isimler katıldı. Törenin yapıldığı salondaki büyük boşluk dikkat çekti

Oğulları sahneye çıktı

Berkant için ilk olarak Ali Kocatepe tarafından çekilen belgeselinin bir bölümü gösterildi. Ardından da sanatçı dostları kısa konuşmalar yaptı. Gözyaşlarına hakim olamayan ve Berkant'ın son günlerinde de yanın olan Selçuk Ural, "Dünyanın en beyefendi adamıydı. Sadece şarkılarını söyledi" dedi. Sezen Cumhur Önal ise "Berkant, Türk popüler müziğinin tarihsel gelişiminde ilk öncü isimdir" dedi. Berkant'ın oğulları Öykü ve Övgü de birlikte sahneye çıkarak, babalarını son günlerinde yalnız bırakmayan isimlere ayrı ayrı teşekkür etti.

Tek tek teşekkür ettiler

Öykü Akgürgen, "Sabaha kadar oturduk. Zor bir durum. Babamızı burada bir kaç cümleyle ifade edemeyiz. Sağlığında rahatsızlığında yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Övgü de bu isimleri tek tek saydı. Övgü Akgürgen, "Ahmet Koç, Sezen Aksu, Adnan Şenses, Hakan Eren, Ali Kocatepe, Doktoru Bingür Sönmez , Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'e teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Mustafa Sarıgül Berkant'ın Cenazesinde

Cenaze törenlerine katılmasıyla dikkat çeken Mustafa Sarıgül, Berkant'ın cenaze töreninde de en ön saftaydı.

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden Türk pop müziği sanatçısı Berkant Akgürgen (74) Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Sanatçının cenazesine katılan eski eşi Serpil Örümcer, sanatçının şimdiki eşine sitemlerde bulundu.

ESKİ EŞ: "KEŞKE BOŞANMASAYDIM"
Sanatçı Berkant için ilk tören Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlendi. Buradaki törenin ardından sanatçının naaşı cenaze merasimi için Teşvikiye Camii'ne getirildi. Cenaze namazına sanatçının eşi Engin Akgürgen ve eski eşi Serpil Örümcer'in yanı sıra eski ve yeni eşinden olan çocukları, yakınları ve sevenleri katıldı. Cenaze namazı öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan Serpil Örümcer Berkant'ın eşi Engin Akgürgen'e sitemde bulunarak, "Benim yaşanmış bir olayım var. Hala daha seviyorum onu. Keşke boşanmasaydım. Böyle insanların eline kalmasaydı keşke." ifadelerini kullandı.

SARIGÜL EN ÖN SAFTA
Törene, Berkant'ın ailesinin yanı sıra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Berkant'ın arkadaşları Sezen Cumhur Önal, Ali Rıza Binboğa, Selçuk Ural, Burhan Şeşen, Belkıs Akkale, Selami Şahin, Erol Büyükburç gibi çok sayıda tanınmış isim ve sevenleri katıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulKonserSelami ŞahinSezen AksuSinemaTRTmüzik
Görüş Bildir