Bereketini Hem Toprağında Hem de Müziğinde Hissettiren Çukurova’nın 16 En Güzel Türküsü

0PAYLAŞIM

Anonim Türk halk edebiyatının en zengin ürünlerinden biri olan türküler geçmişten günümüze halkımızın duygularına tercüman oldu. Her türkünün bir hikayesi vardır, bazıları unutulmu bazıları ise türküyle birlikte yaşamaya anlatılmaya devam etmekte. Sizler için Çukurova Türkülerinden oluşan bir liste yaptık, içlerinde hikayesini bildiğiniz eserler var mı?

1. Ferman Padişahın Dağlar Bizimdir

Adana ve Çukurova bölgesi eski devirlerden beri bir yerleşim merkezi olmuştur. Tarihi belgelerde Kilikya olarak geçen Çukurova'dan, Boğazköy'den çıkarılan Hitit yazılı levhalarında, Uru Adania (Adana ülkesi) diye söz edilmektedir.

2. Adana'nın Yolları Taşlık

Gezgin coğrafyacı Strabon, antik çağlarda Kilikya olarak bilinen bölgeden, "Coracesion'dan (Alanya), Kilikya-Suriye kapısına kadar uzanan Küçük Asya'nın güneydoğu kıyıları." diye söz eder.

3. Memed'in Ağıdı

Günümüzde Dağlık Kilikya Taşeli yarımadası, Ovalık Kilikya ise Çukurova olarak adlandırılır.

4. Gamlı Gönlüm Ağlama

İsmi hâlâ değişmeden kullanılmakta olan en eski kent Adana’dır. Boğazköy metinleri olarak bilinen ve MÖ 1650 yıllarına tarihlendirilen bir Hitit tabletinde, Adana civarından Uru Adania olarak bahsedilmektedir. Yani kentin ismi 3665 yaşında ve hâlen bu tablette yazıldığı biçimde kullanılıyor.

5. Sallana Sallana

Tarihte ilk tıp eğitiminin verildiği Asklepion isimli tapınak hastanelerinden birisi Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yer almaktaydı.

6. O Yar Gelir

Türkiye’de tespit edilen 400 kelebek türünden yaklaşık 160’ı Saimbeyli ilçesinde bulunmaktadır. Oldukça iri, mavi ve gösterişli bir kelebek türü olan “Saimbeyli Mavisi” adlı kelebek burada yaşamaktadır.

7. Ne Gelirse Sevdadan Gelir

Toros Dağları’nın bir kolu olan Aladağlar’da, dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar çeşitliliğe sahip bitki bulunur.

8. Yolcu

Bilimsel ismi “Chelonia Mydas” olan Yeşil Denizkaplumbağası, Akdeniz’de sadece Göksu ve Çukurova Deltası’nda yaşamaktadır.

9. Gamzedeyim Deva Bulmam

Dünyanın hâlâ kullanılan en eski köprüsü, Adana merkezde bulunan Taşköprü’dür. Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük camisi Adana’da bulunan Sabancı Merkez Camisi’dir.

10. Ruhumda Sızı

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini içine alan Güney Anadoludaki coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölgedir. 5,62 milyon nüfusuyla, Türkiye'deki en büyük nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerinden biridir.

11. İnsan İnsan

Çukurova bölgesinin büyük bir bölümü, dünyadaki tarıma en elverişli alanlar arasında olan geniş, düz ve verimli bir alandır.

12. Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana

Tarih boyunca Çukurova Avrupa'dan Orta Doğu'ya kaçış noktası olmuştur ve kuzey Orta Doğu ve Orta Asya'dan Akdeniz'e en kısa geçiş noktasıdır, ayrıca iki büyük limanı ve yağ terminaliyle ulaşımın göbeğidir.

13. Gündeşli Oğluna Ağıt

"Çukurova bir sonsuz aklıktır. göğe yükselmiş, ulu bir devlet gibi ayağa kalkmış, Yürümüş, binbir renkli ulu devlercesine uçan, akan toz direkleridir. Çukurova sarı sıcaktır. Toz dumandır. Otsuz ağaçsız, yan yana ördolmuş bir belalı topraktır. sıtmadır, hastalıktır. sızlayan kemik, akan terdir." demiş Yaşar Kemal, Çukurova hakkında.

14. Muazzez Ersoy - Kahverengi Gözlerin

İnsanın sıcakla sınandığı yerdir, sıcaklığın rekor denemesi yaptığı yerdir, Çukurova.

15. Mahsuni Şerif - Saçlarını Yolarsın

Çukurova’da bahar harikadır! Gök masmavi, kırmızı topraklar yemyeşildir! Çukurova’nın bereketli toprağına dört kilo çiğit at, seksen kilo kütlü, yani tohumlu pamuk versin!

16. Andırın Yollarında

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

Çok başarılı içerik, teşekkürler.

Görüş Bildir