Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akaryakıta Zam: Peki Her 100 Lirada Ne Kadar Vergi Veriyoruz?

 > 
446PAYLAŞIM

Ham petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş akaryakıt fiyatlarında önemli bir artışı beraberinde getirdi. Akaryakıt dağıtım şirketleri benzin ve motorine zam yaptı. Dün gece yarısından itibaren geçerli olan zammın ardından benzinin litre fiyatı 16, motorinin litre fiyatı ise 11 kuruş arttı. Bu zamla birlikte benzin fiyatı yeniden 5 liraya yaklaştı... 

Dolardaki artış pompaya da yansıdı ve beklenen zam geldi. Şirketler benzinin 16, motorinin litre fiyatına ise 11 kuruş zam yaptı.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), benzine 15 kuruş, motorine 10 kuruş zam beklendiğini açıklamıştı.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

Ankara'da litresi ortalama 4,81 liradan satılan benzinin litre fiyatı 4,97 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 4,76 liradan 4,92 liraya, İzmir'de ise 4,78 liradan 4,94 liraya yükselecek.

Motorinin litre fiyatı ise Ankara'da 4,21 liradan 4,32 liraya, İstanbul'da 4,16 liradan 4,27 liraya, İzmir'de 4,19 liradan 4,30 liraya çıkacak.

Son zamla birlikte benzin fiyatı içerisindeki toplam vergi yükü, her 100 lirada 61,8 lira oldu.

Görsel: Al Jazeera

Ham petrol fiyatları 3 haftanın zirvesinde

Brent petrolün varil fiyatı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin arz kısıntısı konusunda anlaşHer 100 lirada 61,8 lira vergima sağlayacağı beklentileriyle dün yüzde 5'in üzerinde değer kazanırken, bugün 49,61 dolarla 3 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Dünya ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir