Benzin Fiyatı Neden Düşmüyor?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Benzin Fiyatı Neden Düşmüyor?

Benzin Fiyatı Neden Düşmüyor?

Enerji Bakanı sebebini açıkladı: Sebep TL! Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP'nin Akkuyu'ya kurulacak nükleer santralle ilgili yaptığı itirazın Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesini değerlendirdi. Yargının da ülkenin kalkınmasına katkı koyduğunu belirten Yıldız, "Bir işin nasıl olamayacağını tarif eden muhalefet partisinin aldığı önemli bir cevaptır." dedi. Bakan Yıldız, ham petrol fiyatları düşmesine rağmen TÜPRAŞ'ın fiyat indirmemesinin gerekçesinin 'dövizin TL karşısında bulunduğu seviye' olduğunu belirtti.

Kayseri'ye gelen Bakan Taner Yıldız, gazetecilerin sorularını cevapladı. Nükleer santrallerle ilgili yapının devlet politikası haline geldiğini ifade eden Yıldız, Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin itirazına ret cevabı vermesinin bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti. Kalkınmaya yalnızca yasama ve yürütmeyle değil yargıyla da katkı konulduğunu vurgulayan Yıldız, "Nükleer santrallerle ilgili yapı hükümetlerden hükümete göre değişen değil, tam tersi artık devlet politikası haline gelmiştir bu kararla. Ben Anayasa Mahkemesi'nin sayın başkanına ve değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Yalnızca enerji sektörüne değil Türkiye'nin kalkınmasına katkı koyduklarından dolayı. Hatırlarsanız bundan 10–15 yıl önce bunların her birisi kuvvetler ayrılığı konusuyla beraber gündeme getiriliyordu. Ama artık tamamen ülkenin kalkınmasına ve oraya konacak katkı için bahsediliyor bütün bu kuvvetler ayrılığı. Ben bunu ülkenin zihni değişimi olarak görüyorum. Yalnızca hukuktaki bir başarı değil aynı zamanda büyüyen, ilerleyen, değişen Türkiye'nin zihniyle, kalbiyle her bir yanıyla ekonomisiyle de beraber büyüdüğüne bir örnek diye söylüyorum. Bu dünyanın her tarafında aslında böyle. Bundan medet uman ve bir işin nasıl olamayacağını tarif eden bir muhalefet partisinin de aldığı önemli bir cevaptır." şeklinde konuştu.

PETROL 100 DOLARIN ALTINDA, FİYAT NEDEN DÜŞMÜYOR?

Ham petrolün varil fiyatı 100 doların altına düşmesine rağmen TÜPRAŞ'ın fiyat indirimine gitmediğin hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, indirim için ham petrol fiyatı ili dövizin TL karşısındaki seviyesini birlikte değerlendirdiklerini söyledi. TÜPRAŞ'ın, otomatik fiyatlama sistemine tabi bir kurum olduğunu belirten Yıldız, Cenova'daki normal Akdeniz havzasındaki piyasayla beraber hareket edildiğini kaydetti. Bakan Yıldız, şöyle devam etti: "Türkiye, yalnızca düşen petrol fiyatlarıyla değil aynı zamanda bütün girdi kaynaklarını açık pozisyonuyla değerlendiren bir ülkedir. Nedir açık pozisyon? Bankacılıkta olduğu gibi… Bizim dolarla alıp TL ile sattığımız bir üründür bu. Şu anda dolarda parite açıkça söyleyeyim bizim istemediğimiz seviyelerde. İhracatçımız için 1.65 – 1.75'ler seviyesinde olması makuldür, ama bizim enerji girdilerimiz açısında 1.80'lerde seyretmesi kalemlerimizi pahalılaştırmaktadır. O yüzde bu iki paritenin hem ham petrol fiyatları ve hem de döviz fiyatlarıyla beraber değerlendirilmesi gereken bir konudur. Döviz fiyatları TL karşısında değer kazandıkça bütün o ham petrol fiyatlarındaki düşüşü balanse etmektedir. Biz her iki kaleme yani bu sepete beraberce bakıyoruz. İnşallah fiyatlar düşer ve yeri geldiğinde 14-17 kuruşluk indirimlerle karşılayan TÜPRAŞ da o fiyattan indirecektir. Otomatik fiyatlama mekanizması işleyecektir."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtCumhuriyet Halk PartisiDövizKayseriTaner YıldızTüpraş
Görüş Bildir