Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko: "Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Belirlenecek Anayasaya Göre Olacak"

0PAYLAŞIM

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko: "Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Belirlenecek Anayasaya Göre Olacak"

MİNSK Anadolu Ajansı - Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkede yeni tüzük krokisinin Belarus Millet Meclisinde tartışıldıktan sonra halkoylamasına götürüleceğini ve kabulünden sonra cumhurbaşkanı tercihinin yapılacağını söyledi.

Lukaşenko, ülkedeki politik aktivistlerle yaptığı buluşmada, cumhurbaşkanlığı tercihleri evveli ve sonrasında yaşanan vakaların inceleme edilmesi vaziyetinde yalnızca Belarus'un rakiplerinin değil, saldırgan ülkelerin de asıl maksatları ve stratejilerinin ortaya çıktığına dikkati çekti.

Yaşanan vakaların son 10 senede hazırlandığını korunan Lukaşenko, "Tüm maskeleri indirmek için Belarus’taki oyuncuları sarihçe adlandıralım. Küresel merkezler seviyesinde öncelikle ABD. Somut olarak onların demokrasiyi güya destekleme fon ağları. Avrupa kıtasında Amerika’nın etkin uyduları faaliyet gösteriyor. Polonya, Litvanya, Çekya ve ne yazık ki bizim Ukrayna." dedi.

Belarus’ta protestoları tertip edenlerin dünyada hükümet karşıtı hareketleri etkileyen çalışmalara sahip Gene Sharp adlı politika bilimcinin kitabından ders aldıklarını ileri süren Lukaşenko, bu yolla ülkeyi yok etmeye müteveccih hazırlanan senaryoya izin vermediklerini ve vermeyeceklerini ifade etti.

  • Millet Meclisi buluşmasına hazırlık

Bu sene sonunda ya da yeni senenin başında Belarus Millet Meclisinin bir araya geleceğini andırdıran Lukaşenko, "Millet Meclisinde tüzük farklılıklarını kapsayan tasarı yapmalıyız. Bu buluşmaya kadar nerede olduğumuzu görmek için politik partiler mevzusunda ve öteki mevzularda çalışacağız. Bu sebeple Belarus Millet Meclisine hazırlık önümüzdeki günlerin en ehemmiyetli politik görevidir." dedi.

Lukaşenko, "Milli diyalog" mevzusunda çalışmalara başlanması için direktif verdiğini dile getirerek, her bölge ve her şehirden cemiyetin her kesiminden temsilcilerin bu meclise delege olarak katılması için gereken çalışmanın yapılacağını ifade etti.

Ülkede sosyal ve politik yaşama yeni bir ivme kazandırmanın zamanı geldiğini kaydolan Lukaşenko, "Ülkemizin gelecekte nasıl görünmesi gerektiği ve devlet yapısı mevzusunda ortak bir vizyon oluşturmak ehemmiyetlidir. Tüzük budur. Tercihleri yaptık ve neticeyi aldık. Nokta. Cemiyet yeterince rahatsız edildi. Bir sonraki cumhurbaşkanlığı tercihi tanımlanacak tüzüğe göre olacak.” diye konuştu.

Yeni yazılacak tüzüğün, iktidar balansı, eforlar dağılımı ve teftişi kapsaması gerektiğine dikkati sürükleyen Lukaşenko, tüm bu yeniliklerin Millet Meclisinde tartışılması gerektiğini söyledi.

Lukaşenko, "Yeni tüzük krokiyi üzerinde çalışılıyor. Bunun basit bir iş olduğunu düşünmeyin. Bu kroki tüm idare uzuvlarınca müzakereye sunulacak. Münazara süreci sona erdiğinde yeni tüzük krokisinin son hali halkoylamasına götürülecek." diye konuştu.

Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı tercihlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun kazanmasının ardından "tercihlere şike karıştırıldığı" iddiasıyla protesto şovları başlamıştı. Protestocular, yeni tercihin yanı gizeme ülkede tüzük farklılığı arzında bulunuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir