Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bel Ağrısına Dikkat! Akciğer Kanseri Belirtisi Olabilir

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bel Ağrısına Dikkat ! Akciğer Kanseri Belirtisi Olabilir

Bel Ağrısına Dikkat ! Akciğer Kanseri Belirtisi Olabilir

Avrasya Hospital ‘in bu haftaki onkoloji konseyinde, iki vaka üzerinden, akciğer kanseri tartışıldı.

Erken evrede teşhis edilen akciğer kanserinde tedavinin mümkün olduğuna dikkat çeken Onkoloji konseyi başkanı Doç. Dr. Mahmut İlhan bu süreçte doğru teşhis ve tedavinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, ‘’ hasta ve hekim ilişkisi, iyileşme sürecinde en önemli etkendir ‘’ dedi.

Konseyde Onkoloji uzmanı Doç. Dr. Mahmut İlhan’ın yanısıra Patoloji Uzmanı Dr. R. Nilgün Demirbağ, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Altoparlak, radyoloji uzmanı Dr. Ahmet Altun, ve hastanemiz dışından, vakası ile birlikte konuk olarak konseyimize katılan, iç hastalıkları uzmanı Dr. Erhan Özel akciğer kanserine ilişkin görüşlerini aktardı. Vakalar birlikte tartışılarak yapılması gereken girişim ve tedaviler planlandı.

Avrasya hospital’e başvuran hastaların değerlendirmesinde ,

İlk vaka: 12 yıl önce böbrek kanseri nedeniyle ameliyat olan; kontrollerinde akciğer ve sürrenal (böbrek üstü bezi) kitleleri belirlenen, 57 yaşında erkek hasta ele alındı. Bir gün önce hastanemizde uygulanan biyopsi ve patolojik inceleme sonucunda akciğerdeki kitlenin primer akciğer kanseri olduğu düşünüldüğünden, hastaya mediastinoskopi yapılması ve bunun sonucuna göre ameliyatın planlanmasına karar verildi. Hastanın daha sonra kemoterapi görmesi gerektiği konuşuldu.

İkinci vaka: Bel ağrısı şikayeti ile gelen hastanın radyolojik incelemesinde akciğer, bel kemiği, lenf nodları ve mide gibi pek çok bölgesinde kitle ve şüpheli oluşumlar belirlendi. Ertesi gün yapılan bronkoskopi işlemi sırasında alınan biyopside küçük hücreli karsinom tanısı konuldu.

Hastaya uygulanacak ek işlemler ve kemo-radyoterapi yöntemleri kararlaştırıldı. Hastanın hastanemize gelmesini takiben 3 gün içerisinde tanısı konulmuş ve tedavisi planlanmış oldu. Akciğerin küçük hücreli karsinomu, zamana karşı yarışılan bir tümör olduğundan, kısa sürede tanısının konması, hastamız açısından büyük bir avantaj oluşturmuştur. Ayrıca, konseyde, bel ağrısının ihmal edilmemesi ve mutlaka sebebinin araştırılması gerektiği vurgulandı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir