Adalet Bakanı Bozdağ: 'Herhangi Bir Af Düşüncemiz Yok'

 > -
Abone ol

Bekir Bozdağ, yargı paketinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, terör örgütü üyelerine yönelik herhangi bir af düşünceleri olmadığını söyledi.

Kamuoyunda "yargı paketi" olarak bilinen Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerindeki görüşmelerde konuşan AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın yaptığı açıklamaya değinerek, 34 daire başkanının düzenlemeyle ilgili 59 sayfalık görüşünün olduğunu söyledi. Özel, "Duruyorsunuz, duruyorsunuz, Genel Kurul'a geleceğinin arifesinde açıklamada bulunmak, adli yıl açılış törenlerini kaldırmamızın ne kadar haklı olduğunu gösteriyor" dedi.

CHP'li bazı milletvekilleri, Özel'e, "Kaldırdınız yani, hani kaldırmamıştınız? Kaldırmadık diyor Bakan" diye laf attı.

Bölüm üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, adli yıl açılış törenine ilişkin düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasının, törenleri yasaklamadığını ifade etti. Bozdağ, "Bu alanda, yasayla Yargıtay'a verilmiş tekel sona ermekte. Adli yıl törenlerinin yapılmasında tam özgürlük getirilmektedir. Gerek barolar gerek adliyeler açılış törenleri yapıyorlar" diye konuştu.

Bozdağ, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüttüğü gerekçesiyle yeri değiştirilen hakim ya da savcı olmadığını belirterek, mazeret kararnameleri çıkarıldığını ve bazı yer değiştirmeler yapıldığını kaydetti. Soruşturmayı yürüten Muammer Akkaş'ın bildiri dağıttığı için hizmet gereği yerinin değiştirildiğini anlatan Bozdağ, mazeret kararnamesinin aynı döneme rastladığı için yer değiştirmelerin soruşturmayla irtibatlıymış gibi lanse edildiğini söyledi.

Bozdağ, başka bir soru üzerine, terör örgütü üyeleriyle ilgili herhangi bir af düşüncelerinin olmadığını bildirdi.

Bekir Bozdağ, 300 terör örgütü üyesini serbest bırakacakları yönünde bir açıklaması olmadığını da ifade ederek, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sağlık sorunları nedeniyle cezaevlerinde tek başına yaşayamayacak durumda olanların sayısının sorulduğunu ve buna cevap verdiğini belirtti.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, bölüm üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından verdiği kısa aradan sonra komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi, saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

  • Kaynak: AA
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir