Bekir Bozdağ Atatürk'e Ne Dediğinin Farkında Mı?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bekir Bozdağ Atatürk'e Ne Dediğinin Farkında Mı?

Bekir Bozdağ Atatürk'e Ne Dediğinin Farkında Mı?

"Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk Ocakları’nın kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Türk Ocakları Eskişehir Şubesi’nce düzenlenen etkinlikte konuştu. ”Türk Ocakları’nı zaman zaman darbeciler, zaman zaman İngilizler kapattı” diyen Bozdağ, ”Yani kimin çıkarına dokunduysa bu ocağın kapısına kilit vurmakta çareyi buldular. Ama ocağı kapatanların, kapısına kilit vuranların bugün hiçbiri ortada yok. Türk Ocağı hala yanıyor. Dileğimiz bu ocağın her zaman tütmesi, her zaman yanmasıdır. Bir daha bu ocak ve bu ocak gibi başka hayırda, iyilikte ve güzellikte yarış yapan gönüllülerin oluşturduğu teşekküllerin kapısına inşallah kilit vurulmaz” diye konuştu. Törende, Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, Bozdağ’a bir plaket verdi.” (Milliyet-2 Niisan 2012)
Haber bu. İyi de Türk Ocakları’nı kapatan darbeci kim? Atatürk’ü kast ediyor olabilir mi?
Türk Ocakları 31 Ağustos 1911’de “Türk Yurdu Cemiyeti” adıyla kurulduktan sonra 25 Mart 1912’de adını “Türk Ocağı” olarak değiştirdi. Kurucuları arasında Yusuf Akçura, M. Emin Yurdakul, Ahmet Ağaoğlu gibi dönemin ünlü Türkçüleri vardı. “Türk Yurdu” adıyla bir de dergi çıkardılar.
İstanbul işgal edilince İngilizler tarafından cemiyet merkezine el konuldu. Tarih 8 Mart 1920…
Milli Mücadele’den sonra Atatürk’ün izniyle tekrar açıldı, tarih: 23 Nisan 1924. Bu tarihten sonra faaliyetlerine devam etti. Ta ki 10 Nisan 1931’de kapatılana kadar…
Olağan genel kurulunda alınan kararla fesih edilen derneğin bütün malları onun yerine kurulan Halk Evleri’ne devredildi.
10 Mayıs 1949’da Türk Ocağı yeniden açıldığında iktidarda CHP vardı ve o günden beri de faaliyetlerine devam ediyor…
1960 ihtilalinde dernek başkanı Prof. Dr. Osman Turan DP milletvekili olduğu için tutuklandı ve Yassıada’da yargılandı ama Türk Ocakları faaliyetine devam etti. Hatta Osman Turan cezasını yattıktan sonra tekrar genel başkan seçildi.
İyi de Bakan Bozdağ’ın dediği Türk Ocakları’nı kapatan “darbeciler” kimler? İki kez kapatıldı; ilkinde İngilizler, ikincisinde Atatürk kapattı. Bazı internet sitelerinde yazıldığı gibi 1971 ve 1980’de kapatılmadı! Türk Ocakları’ndan aldığımız bilgiye göre bu dönemlerde faaliyetler askıya alındı ancak kapatılma gerçekleşmedi.
ATATÜRK NEDEN KAPATTI
Eğer Atatürk’ü, Türk Ocakları’nı kapatmakla suçlayacaksanız, nedenini de anlatmanız gerekir. Dönemin iç ve dış siyasi dalgalanmaları Türk Ocaklarında ırkçı rüzgarlar estirmeye başlayınca kapatılmıştır. Mesele şudur: Meclis Muhafız Taburu’ndan birkaç subay üye olmak için Ocağa başvurur, bunlar Kurtuluş Savaşı’na katılmış gazi subaylardır. Uzun süre başvurularına cevap alamazlar. Devreye Meclis Muhafız Tabur Komutanı İ. Hakkı Tekçe girer, nedenini sorar. Ona, bu subayların Ocağa katılmak için ırk bakımından bir engellerinin olup olmadığının araştırıldığı, araştırmanın henüz bitmediği söylenir.
İ. Hakkı Tekçe küplere biner. Türk Ocakları Başkanı Hamdullah Suphi Bey’i çok ağır sözlerle eleştirir. Konu Atatürk’e intikal eder ve Atatürk de çok kızar. Kısa bir süre sonra da Türk Ocakları kapanır ve yerine Halk Evleri açılır.
Atatürk, Hasan Rıza Soyak’ın nakline göre Türk Ocakları hakkında o günlerde şöyle der: “Türkiye Cumhuriyeti adını taşıyan yeni bir milli devlet kurmuşuz. Türkiye’de ayrıca Türk Ocağı olur mu? Bu ad öteki unsurlara kendi öz benliklerini hatırlatmaz mı? Onlar da kendi adlarıyla ocaklar kurmak isterse bunun sonu nereye varır? Parçalanmaktan yeni kurtulduk.” (H.R. Soyak, Atatürk’ten Hatıralar, C.2 S:475,476)
Yani Atatürk’ün tek derdi birlik ve beraberliktir. Irkçı sapmalara izin vermez.
Hal böyle iken Bekir Bozdağ’ın duygu sömürüsü yüklü konuşmasının nedeni ne olabilir?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıBekir BozdağCumhuriyet Halk PartisiEskişehirİstanbulali ağaoğlu
Görüş Bildir