Bedri Baykam: "Eskiden Ülker Ürünleri Yemiyordum"

 > -

Bedri Baykam: "Eskiden Ülker Ürünleri Yemiyordum"

Bedri Baykam, Murat Ülker'in eserini satın almasıyla ilgili "önyargılarını rafa kaldırdığını" söyledi.

Ressam Bedri Baykam, Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı. Murat Ülker'in “Boş Çerçeve” adlı eserini 125 bin dolara satın aldığı haberiyle günlerdir konuşulan Baykam, artık önyargılarını rafa kaldırdığını dile getirdi. Baykam "Eskiden Ülker ürünleri yemiyordum. Çünkü toplumda size zerk edilen önyargılar ister istemez bir iz bırakıyor, şüphe uyandırıyor." dedi.

İşte Bedri Baykam'ın o açıklamaları...

"ÖNYARGILARIMI RAFA KALDIRDIM"

Murat Bey benimle tanışmak istedi. Bir ortak arkadaşımız aracılığıyla beni davet etti. Ben de demokratik bir insan olarak herkesle tanışırım. Gittim, gayet medeni bir çalışma ortamıydı. Öte yandan Ülker birçok farklı siyasi görüşte gazetelere ilanlar veriyor, farklı televizyonlarda reklamlarını yayınlıyordu. Benim takımım Fenerbahçe'nin de sponsoru. Orada iki seçeneğiniz var: Ya “hayır, benim böyle bir düşüncem vardı” ya da “O zaman ben kendi gözlemlerimden, hislerimden gideyim” diyeceksiniz. Biz Murat Bey'le bu alışveriş olmadan önce de birkaç kez görüşmüştük. Aramızda hiçbir alışveriş olmasa da ben zaten önyargılarımı rafa kaldırmıştım. Ben toplumun bana zerk ettiği önyargılarımı rafa kaldıracağım dediğimde herkesin dialogtan ve demokrasiden bahsettiği bir ortamda kötü bir şey mi yaptım? Ben bunu bilerek yaptım. Şu mesajı veriyorum: Önyargılarınızla değil, gözlemlerinizle hareket edin.

"ESKİDEN ÜLKER ÜRÜNLERİ YEMİYORDUM"

Öyle köşe yazıları çıkıyor ki sanki bu ülkede Eti-Ülker ayrımını ben yaptım. Sanki Türkiye 1990'lar ve 2000'de bunu yaşamamış, böyle bir ayrım yokmuş da ben bunu kafadan uydurmuşum gibi bir hava yaratıldı. Doğruyu söyleyeyim ben eskiden Ülker ürünleri yemiyordum. Çünkü toplumda size zerk edilen önyargılar ister istemez bir iz bırakıyor, şüphe uyandırıyor, genel bir toplumsal algı oluşuyor. Çevrenizde güvendiğiniz insanlarda da benzer fikirleri gördüğünüzde bu kalıplaşıyor. Bu dialog daha önce olabilirdi ama Türkiye'nin genel kutuplaşmalarına baktığınızda yaptığımın çok öncü bir hamle olduğunu düşünüyorum.

"125 BİN DOLARDAN PARA KALMIYOR"

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bedri BaykamFenerbahçeMurat Ülker
Görüş Bildir