Bedri Baykam: 'CHP'yi Ben Yönetsem En Az Yüzde 35 Alır'

 > 
10PAYLAŞIM

Ressam Bedri Baykam, "CHP'ye yumruğunu masaya vuran daha dinamik bir lider lazım" dedi ve ekledi "Bugün CHP'yi ben yönetsem en az yüzde 35 oy almasını sağlarım"

Habertürk gazetesinden Kübra Par'a konuşan Ressam Bedri Baykam CHP yönetimini eleştirerek, "Bugün CHP’yi ben yönetsem en az yüzde 35 oy almasını sağlarım." dedi. Baykam, Kemal Kılıçdaroğlu için de "Güzel ve tane tane konuşuyor ama bu partiye yumruğunu masaya vuran dinamik bir lider lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Röportajın ilgili bölümleri şöyle:

- Yıllarca bu parti için uğraş vermiş biri olarak CHP’nin bugünkü durumunu nasıl görüyorsunuz?

2010’da CHP Demokratik Devrim Tüzüğü hazırladım. Orada yazılanlar yapılsa, genel başkan adaylığım süresince söylediklerim yapılsa, CHP bugün bambaşka bir yerde olurdu. Bugün CHP’yi ben yönetsem en az yüzde 35 oy almasını sağlarım. 2003’te başkan adayıyken yüzde 40-45 almasını sağlardım.

- Nasıl?

CHP’nin diğer Atatürkçü gruplara, küçük partilere, kararsızlara, merkeze açılması lazımdı. O partileri bünyesine toplamak için tek bir oyu bile küçümsemeden çalışması lazımdı. Tek bir oyla belediye başkanlığı değişebilir. Yalova’daki örneği gördük. CHP’nin Gezi’ye açılması lazımdı. Gezi’nin beyin takımından, mimarlar odasından, yazar çizer takımından 2-3 kişiyi parlamentoya sokabilselerdi sokağa dökülmüş milyonlarca insanın kalbini başka türlü fethederlerdi. Kadınlara ve gençlere kota olayı benim çıkardığım bir şeydi. CHP bunu gecikmeli olarak 12 sene rötarla uygulamaya başladı. Onu da yarım uyguluyor. Parlamentoya sadece 1 genç milletvekili sokabildiler. Halbuki ben kotanın yüzde 30 olması gerektiğini söylüyordum. Kadınların da yüzde 45 seçilmesi lazımdı, yüzde 21 seçildi. Bu iki açılım yapılsaydı en az yüzde 30 oy alırdı.

"Kılıçdaroğlu'nun yerine daha dinamik biri lazım"

“Sayın Kılıçdaroğlu güzel ve tane tane konuşuyor ama topluma daha dinamik, yumruğunu masaya vuran, gençleri heyecanlandıran bir genel başkan lazım. Sezgin Tanrıkulu veya Sayın Bekaroğlu gibi insanlar olabiliyorsa Atatürkçülüğün simge isimlerinden de 2-3 kişi olmasından neden imtina ediliyor? CHP, bilinen meşhur Atatürkçüleri kadrosuna katmıyor. Pasif görevlere itiyor, dışlıyor. Bu Milli Takım kurmak ama Fenerbahçeli Caner’i, Galatasaraylı Burak’ı, Beşiktaşlı Olcay’ı almamak gibi.”

Habertürk'te yer alan röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir