Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bebek Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler

Anasayfa > Cafe

Bebek Bakımı (Bebek Bakma) Hakkında Önemli Bilgiler

Bebek bakma işi her annenin en kutsal görevidir. Bebeğin beslenmesi, temizliği, uyuması, her biri ayrı bir fedakârlık gerektirir. Bebek bakma hususunda bilinmesi gerekenlere birkaç örnek vermek gerekirse, en önce beslenme gelir. İlk haftalarda emzirme düzensiz olur. Bebek her istediğinde emzirilmesi gerekir. Her iki göğüsten de emzirtmek çok önemlidir. İlk on dakikadan sonra gelen süt daha yağlıdır. Bu yağlı süt bebekte doygunluk hissi verir. Emzirilen bebeğe su verilmesi gerekmez. 6. Aydan sonra anne sütünün yanına ek besinler de eklenir. Meyve püresi, pirinç maması, sebze çorbaları ve sulu gıdalar beslenme listesine eklenir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemleri kuvvetli olduğundan kolay kolay hastalanmazlar. Hazır mama ile beslenen bebeklerde kabızlık gibi sorunlara daha fazla rastlanmaktadır. Bir bebek günde 6-8 defa idrar yapıyorsa bebeğin beslenmesi yeterlidir. Bebek bakma işi tahmin edilenden daha fazla özen ister. Bebeğin altı sık değiştirilmeli, cildi ıslak pamuklu bezle temizlenmelidir. Uzun süre kirli bezle kalan bebeklerde pişikler görülür. Bu durumda pişik kremleri uygulanır.

Bebeklerin göbek bağı 7-14 gün içerisinde düşebilir. Düştükten sonra kanama olması normaldir. Bebek, göbek bağı düştükten bir gün sonra banyo yaptırılabilir. Cildine zarar vermeyen saf bir sabunla yıkanmalı, iyice durulandıktan sonra pamuklu havlularla kurulanmalıdır. Bebeğin tırnaklarını çok uzamadan kesmek gerekir. Uzun tırnaklarla yüzünü ve hatta göz korneasını çizme tehlikesi vardır. Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Son yıllarda yapılan araştırmalarda en güvenli yatış şeklinin sırt üstü olduğu anlaşılmıştır. Bebek bakma konusunda önemli olan bir konuda, bebeğin fazla ısıtılmaması gerektiğidir. Bebeğin elleri ve burnu soğuksa bulunduğu odanın ısısı yetersiz demektir. Oda sıcaklığının 21 derecede kalması uygun olur. Bebeğin rutin aşılarına dikkat edilmeli, doktor kontrolünde sağlıklı gelişimi takip edilmelidir. Uyku sorunları, aşırı ateş, hırıltı gibi normalin dışındaki durumlarda doktora gidilmelidir. Zamanı geldiğinde tuvalet eğitimi, okula hazırlık, öğrenme güçlüğü, dikkatsizlik, davranış bozukluğu, disiplin, cinsel ve sosyal gelişim gibi konularda uzmanlardan destek almak gereklidir. Bebek bakma çok zor bile olsa, verdiği mutluluğa paha biçilmesi mümkün değildir.

Kaynak: http://www.saglikhatti.info/bebek-bak...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?