Bebek Bakım Odalarının Kadınlar Tuvaletinde Olmasına İsyan Eden Bir Babaya Gelen Çağ Dışı Tepkiler ve Toplumsal Rollerin Anlamsızlığı

3.7bPAYLAŞIM

Gün geçmiyor ki Twitter'da mantıklı bir paylaşım daha linç edilmesin...

Kaynak: https://twitter.com/ilkcankeles/

Twitter'dan İlkcan Keleş, bebek bakım odalarının kadınlar tuvaletinde olmasına isyan ederek babası olarak kızının altını değiştirmekte zorlandığını paylaştı.

twitter.com

Çocuğu olmayanlar için kısa bir özet geçelim: İstisnalar olsa da pek çok mekanda, AVM'de ve tesiste bebek bakım odaları kadınlar tuvaletinin içinde ya da kadınlara özel yerlerde. Dolayısıyla bir baba bebeğinin altını değiştirmek istediğinde ne kadınlar tuvaletine girebiliyor ne de kadınların emzirmek için kullandığı odalara... 

Bunun doğrusu elbette bebek bakım odalarının ayrı olması ve hem annelerin hem de babaların kullanabilmeleri ancak ülkemizde zaten yeni yeni yayılmaya başlayan bu odalar maalesef çoğu yerde kadınlara özel.

İlkcan Keleş'in bu paylaşımını pek çok kişiden destek geldi elbette ama maalesef bugün konumuz o destekler değil; çünkü normal olan buna zaten destek verilmesi...

Peki normal olmayan ne? İşte bu çağ dışı yorumlar...

Bir babanın 'kız' bebeğinin altını değiştiremeyeceğini, çünkü mahremiyetin önemli olduğunu savunan kişiler erkek bebekler hakkında ne düşünüyor bilemiyoruz ama 'onunla en çok vakit geçiren kişi' neden sadece annesi olsun ki?

Lafı çok ters bir yerden anlayanlar da oldu elbette ama biraz daha 'kız' çocuk mevzusu üzerine düşünmekte fayda var.

Bunu yalnızca din açısından ele alamayız; dünya üzerindeki herhangi bir din babaların kız çocuklarının altını değiştirmesini yasaklıyorsa (ki bildiğimiz kadarıyla böyle bir şey yok) o din ve toplumun yapısı hakkında gerici demekte hiçbir sakınca yoktur. Bir baba can verdiği, kendi kanından evladının bakımından sırf farklı cinsten olduğu için mahrum kalıyorsa oturup toplumsal yapıyı bir düşünmeliyiz.

Ve sadece babaların işle meşgul olduğu yanılgısı...

Arkadaşlar anne olan kadınlar çalışmıyor mu, para kazanmıyor mu, ekonomik özgürlüğünü eline almıyor mu? Toplumun her alanında olduğu gibi kadınlar anne olduktan sonra da çalışıyorlar ve evlerine sizin deyiminizle ekmek götürüyorlar. Bir erkekten, bir babadan farkları yalnızca cinsiyet mi?

Duygularla ilişkilendirilen, kutsal sayılan ve kadına verilmiş bir görev olarak addedilen anneliğin yanı sıra babalık da vardır, babalar da vardır!

Cinsiyetlerin kategorilendirilmesi noktasında elbette pasif varlıklar olarak biçimlenmedik, dolayısıyla annelik ve babalık da kimlik inşasında önemli ancak babalık da en az annelik kadar doğal ve kutsal. 

"Peki babalar neler yapabilir?" sorusunu soruyorsanız anlatalım, emzirmek dışında her şey!

Çocuğunu sevmekten utanan, otoritesi sarsılmasın diye onunla oyun oynamayan, sadece işe gidip gelmek dışında pek de bir varlığı olmayan babalara inat erkekler emzirmek dışında her şeyi yapabilirler!

64.media.tumblr.com

Kırılgan erkekliğini bir yana bırakan bütün babalar annelerin yaptığı her şeyi yapabilir. 

Emziremese bile bebeğini biberonla besleyebilir, altını değiştirebilir, onunla oyun oynayabilir, gazını çıkarabilir, anne biraz dinlenirken uyutabilir, hiçbir şey yapmasa bile evi derleyip toplayabilir, eşine zorlu ilk dönemde hiç iş çıkarmayarak destek olabilir.

Bebeğinizle daha ilk zamanlardan itibaren duygusal bir bağ kurmaktan daha güzel ne olabilir ki?

Siz dinlemeyin o safsataları...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
criglernajjar

Kız çocuğunun altını babalar almamalı diyen şahıs, muhtemelen çocuğu genç kız olunca abdesti bozulur diye ayrı eve bile çıkar. Adam açık açık "Ben kızımdan tahrik oluyorum." demiş yani, bu şahıs bence babalık falan yapmasın.

criglernajjar

Atılan mesajlara bakılacak olursa millet pedofiliyi de aşmış artık, babanın kız bebekten etkileneceğini düşünen zihniyetler var. Bebeğin altını değiştirmenin annesi-babası mı olurmuş? Beraber yapmıyorlar mı çocuğu sonuçta?

baykedi

Şimdi herkes takkesini önüne koysun bi düşünsün. Olaylara tek bir açıdan bakmamak gerek. Öyle şey olur mu yaa diye gaza gelip yorum yapmak kolay. Modern çağda yaşıyoruz artık bu sığ düşüncelerden kopalım diyoruz ama şöyle bi hatırlayın bakalım bugüne kadar kaç tane babanın kendi öz kızını istismar ettiğini, hatta tecavüz edip hamile bıraktığına şahit olduk? Şu sıralar gün aşırı artık bu haberleri duymuyor muyuz? Haberin başında sansürlenmiş bi tweet var. Ne demiş son kısımda? "Bilinçaltına kaydolur" bu bence gayet mantıklı bir şey. Neden olmasın ki? Açıkçası benim de fikrim mecbur kalınmadığı sürece babaların bu tür işlere karışmamaları. Ya çok alakasız bir örnek vericem bir adam oğlunun pipisiyle oynayıp "hanimiş benim oğlumun pipisi" diye sevip hatta öperken ahahahahaah diye gülüyoruz ama aynı şeyi kızı için yapsa şöyle bi durup ne oluyor lan demez misiniz?

eppursimuove

Bir baba da anne de asla oğlunun pipisiyle oynamamalı!! Çok çok yanlış! Bırakın öpmeyi, bezini değiştirirken silmek dışında asla dokunmamalı! Doğru bilinen yanlışlar!! Bunlar erkek bebeğe de yapılmamalı kıza da.. çocuk gelişimi açısından korkunç

baykedi

Dediğim gibi konudan alakasız bir örnekti. Yazacağım çok şey vardı ama karakter sınırı yüzünden sildim. Şuraya varmak istemiştim aslında biraz dolambaçlı olacak. Modern olalım olmasına da her şeyde olmasın. Bırakın bu gibi çok hassas ve ucu açık şeyler eskisi gibi kalsın modernliğe hiç gerek yok.

Gizli Kullanıcı

Sapkinlar istesenizde istemesenizde kadinlar tuvaletinde olmak zorunda , bir suru erkegin ne isi var o odalarda insanin aklina baska bir sey geliyor

logicaldoor

O aklına gelenler sadece senin gibi aklı ç.künde olan sapkınların aklına geliyor...

sg77

Leş leş yorumlar. O kadar sapkın düşünceliler ki.. iyi o zaman erkek çocukların altını da babalar değiştirsin.. ortada ne kadar gerizekalı, cahil ve bağnaz sürüsü var artık yeter. Biz gelişelim dedikçe geriye gidiyoruz.

Görüş Bildir