Bebeğinizin Ateşini Nasıl Düşürürsünüz?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bebeğinizin Ateşini Nasıl Düşürürsünüz?

Bebeğinizin Ateşini Nasıl Düşürürsünüz?

Bebekler doğduklarından itibaren büyük insanlardan daha sıcak olurlar. Fakat bu sıcaklık bebek ısısının üzerinde çıktığında panik yapamdan bu ateşi düşürebilirsiniz.

Eğer aşağıda sıraladıklarımızı yaptıktan sonra bebeğinizin ateşi düşmüyorsa o zaman bir doktora başvurmanız gerekir.

Bebeklerde makat sıcaklığı 36.6- 38 derece arasında değişir. Eğer 38.1 olursa bu bebeğinizin ateşli olduğunu gösterir. Koltuk altında ise normal bebek sıcaklığı 34.7-37.3 derece arasıdır. 37.4 olduğunda bebeğiniz ateşli sayılır. Bebeklerde ağız içinin sıcaklığı ise 35.6-37.5 derece arasında değişir. Yine bebeğiniz 37.6 sıcaklığındaysa bu onun ateşli olduğunu gösterir.

Modaklik Anne Çocuk bebeğinizin ateşliyken nasıl davranmanız gerektiğini söylüyor.

Bebeğinizin ateşi çıktığında onu sıcak ortamda bulundurmamalısınız. Oda sıcaklığı 20-21 dereceden fazla olmamalı. Eğer bebeğinizin üzerinde kalın giysiler varsa bunları çıkarın ve hafif giysiler tercih edin. Hava soğuk olsa bile bebeğiniz ateşliyken üşümeyecektir.

Bebeğiniz ateşli olduğunda ona bol sıvı verin ki terleme imkanı bulabilsin. Terleyerek vücuttan ateşini atabilirse iyileşecektir.

Ateşin çoğu zaman enfeksiyonla mücadelede önemli olduğunu düşünerek, gerektiği taktirde ilaç kullanın. Çocuğunuzun ateşi 39 dereceden fazlaysa ve ağrısı varsa, bu nedenle de uyuyamıyorsa doktor tavsiyesiyle asetaminofen (parasetemol) kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin ateşi çıktığında yapacaklarınızdan bir tanesi de soğuk bir bezle kompres yapmak olacaktır. Bebeğinizi tamamen soyun ılık su ile vücudunu silin. Daha sonra en sıcak yerlerine, alnı, ayak bilekleri, el bilekleri, koltuk altları bu bezleri koyun. Bezler ısındıkça bir yenisiyle değiştirin.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercih
Görüş Bildir