BDP'liler Paketi Kandil'den İzleyecek

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

BDP'liler Paketi Kandil'den İzleyecek

BDP'li Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Erdoğan'ın demokrasi paketini açıklayacağı 30 Eylül'de Kandil'de olacak.

İmralıI Adası'nda Abdullah Öcalan ile görüşen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ve daha önceki görüşmelere katılan Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, görüşmenin detaylarını Kandil Dağı'ndaki PKK yöneticilerine aktaracak. Pazar günü Kuzey Irak'a gidecek BDP heyeti Pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın kamuoyuyla paylaşacağı demokratikleşme paketinin açıklanmasını Kandil'de KCK yöneticileriyle birlikte izlemeleri bekleniyor.

İmralı Adası'nda 15 Eylül'de Abdullah Öcalan ile görüşen ve Öcalan'ın "İmralı'daki görüşmelerin artık diyalogtan müzakereye geçilmesi" gerektiği mesajını kamuoyuna ileten BDP heyetinin Pazar günü PKK'lılarla görüşmek üzere Kuzey Irak'a gideceği belirtildi. Heyette BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile daha önce İmralı ve Kandil ziyaretlerinde yer alan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in de bulunacağı belirtildi. BDP heyetinin son İmralı görüşmesiyle ilgili detayları KCK'nın Yürütme Konseyi Eşbaşkanları ve üyelerine aktaracakları ve süreçle ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacakları bildirildi.

PAKET'İN AÇIKLANDIĞI GÜN KANDİL'DE OLACAKLAR

'Çözüm süreci' ve Türkiye'nin demokratikleşmesi kapsamında hükümetin hazırladığı demokratikleşme paketi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşacağını hatırlatıldı. Başbakan Erdoğan'ın paketin açıklayacağı gün BDP heyetinin Kandil Dağı'nda olacağı belirtildi. Pazar günü Kuzey Irak'a gidecek BDP heyetinin, Pazartesi günü KCK yönetikicileriyle paketin açıklanacağı toplantıyı birlikte televizyonlardan izleyip değerlendirebilecekleri ifade edildi.

BAYIK: PAKETİ BAŞTAN REDDETMEMEK İÇİN NEGATİF YAKLAŞMADIK

BDP heyetinin Pazar günü Kandil'de görüşeceği KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, demokratikleşme paketi ile ilgili Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesindeki köşesinde, şunları yazdı: "Başbakan 30 Eylül'de paket açıklayacağını söyledi. Eğer bu paket Kürt sorununu çözecek düzeyde adımlar ortaya koymazsa önceki paketler gibi hiçbir sonucu olmayan, dönemi kurtaran politik manevralar olarak tarihe geçer. Ancak, bu defa Kürt sorununun çözümünde radikal adımlar atmazsa AKP sonun başlangıcını yaşar. AKP'ye güven kalmaz ve toplumlardan aldığı kredi biter."

dha/Ferit ASLAN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanİmralıIrakİstanbulRecep Tayyip ErdoğanSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir