Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BDP'li Kürkçü'den Şok İddia

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

BDP'li Kürkçü'den Şok İddia

BDP'li Kürkçü'den Şok İddia

Kürkcü, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile birlikte İzmir Aliağa Şakran Cezaevi Kampüsü ile bazı karakollarda yaptıkları incelemeler hakkında bilgi verdi.

Cezaevine gittiklerinde, yöneticilerin ihlal ve kusurları gizlemek, kaçırmak ve birbirlerini kollamak için zincirleme işbirliği içinde olduklarını gözlemlediğini iddia eden Kürkcü, karakol ziyaretlerinden sonra cezaevlerini incelediklerini söyledi.

Kürkcü, cezaevine gitmeden önce, 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde kalan terör örgütü PKK'lı 11 hükümlünün Kırıklar F Tipi Cezaevi'ne nakledildiklerini gördüklerini ifade ederek, 'Neden gönderildiklerini sorunca cezaevi yönetimi çeşitli nedenler öne sürdü. Biz onlarla görüşmek istediğimizi söyleyince, AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile birlikte kaldıkları cezaevine gittik. Görüştüğümüz mahpuslar, arama bahanesiyle 50 gardiyanın saldırısına uğradıklarını ve bunu milletvekillerine söylememeleri için de buraya gönderildiklerini anlattı. Hatta, saldırı sırasında bir başgardiyanın, 'neden savaşı durdurdunuz, neden hükümeti kurtarıyorsunuz?' dediğini belirttiler' diye konuştu.

Kürkcü, cezavinde olanlarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Cezaevi ve karakollara, habersiz gidilmesi gerektiğini kaydeden Kürkcü, 'Bir haftadan önce bizim geleceğimizi herkes biliyor, sorunların silsile içinde üstü örtülüyor. 4 karakola gittik ama dördünde de nezarethanede kimse yoktu, böyle bir şey olabilir mi? İnsan haklarını incelemekten çok, devletin kusurlarını gizlemek görevi yürütüyoruz' dedi.

Kürkcü, bir soru üzerine, özel yetkili mahkemelerin 'düşman ceza hukuku' uyguladığını, kişileri 'esir edilmesi gereken düşman' olarak gördüklerini iddia etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiİzmirTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir