BDP'li Akat'tan Özeleştiri: 1999-2004 Döneminden Ders Aldık

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

BDP'li Akat'tan Özeleştiri: 1999-2004 Döneminden Ders Aldık

BDP'li Akat'tan Özeleştiri: 1999-2004 Döneminden Ders Aldık

Cudi dağında PKK'lıların çekilmesini izlemek için kurulan çadırı ziyaret eden BDP'li Ayla Akat, "1999-2004 arasındaki çatışmasızlık sürecinde siyaseten çözüm arayışımız olmadı. Ama bu durumdan sonuç çıkardık" dedi.

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, PKK'lıların geri çekilme sürecini izlemek üzere BDP'li ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyesi kadınların Cudi Dağı ile Bestler Dereler bölgesinin kesiştiği Balveren Beldesi'nin dağlık alanında kurduğu çadırı ziyaret etti. Zılgıtlarla karşılanan Akat, Kürtçe söylenen türküler eşliğinde kadınlarla birlikte halay çekti.

"ACİL DEMOKRASİ PAKETİNE İHTİYAÇ VAR"

Kadınların 4 gündür Şırnak, Tunceli ve Hakkari'de süreci izlemek için çadır kurduğunu belirten Akat, ancak bunun yeterince basında yer almadığını belirterek, bu yüzden ulusal yayın yapan gazete ve televizyonlara tepki gösterdi.

Herkesin sürece destek olması gerektiği söyleyen Akat, "PKK'lıların geri çekilmesi tek başına çözüm demek değildir. Silahın yöntem dışına çıkarılması, tek başına çözüm değildir. Çünkü biz 1999 -2004 arsında da böyle bir süreç yaşadık, bir dönem eylemsizlik oldu. Devlet operasyon yapmadı, ama biz yerine bir şey koymadık. Siyaseten çözüm arayışımız olmadı. 1999- 2004 sürecinden bizlerde sonuç çıkardık. Bugün Türkiye'de çok ama çok acil bir demokrasi paketine ihtiyaç vardır" dedi.

"ÇEKİLME VE ÇÖZÜM İÇİN HÜKÜMET İRADESİNE İHTİYAÇ VAR"

Çekilme ve çözüm ile ilgili hükümet iradesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Akat, "PKK'lıların geri çekilmesi, parlamento bünyesinde bir komisyon kurulması, Akil İnsanların Türkiye'nin dört bir tarafında gezmesi çok önemlidir. Ama bu komisyonların hazırlayacağı rapora cevap verecek bir hükümet iradesine ihtiyaç vardır" diye konuştu.

Kürt sorunun çözülmesinden sonra Türkiye'nin Ortadoğu'da nasıl bir siyasi aktör olabileceğinin farkında olduğuna işaret eden Akat, şöyle konuştu:

"Az önce söylediğim tüm bu sorunları çözmüş ve bunu başarmış bir Türkiye'nin Ortadoğu'da nasıl bir siyasi aktör olabileceğinin farkındayız. Kürt halkının, bu gün vermiş olduğu demokratikleşme mücadelesi, özgürlük mücadelesi; esasında Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolünü oynayabilme fırsatını da vermektedir. Bizim ne kadar özgürlük talebimiz karşılık bulursa, Türkiye o kadar demokratikleşecektir, Türkiye Ortadoğu'da bir siyasi, askeri ve sosyal güç olacaktır. Ülkeyi yönetenler bu güne kadar bunun farkında olmadı, belki bu gün de kendi istekleri ile bu sürecin içinde değiller. Çünkü 2011 itibarı ile Kuzey Afrika'da başlayıp Ortadoğu'da devam eden, bugün Suriye gerçeğini gözlemlediğimiz süreç, devam ediyor."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiHakkariŞırnakSuriyeTunceli
Görüş Bildir