Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BDP, Kandil Ve Avrupa'yla Daha Fazla Diyalog İstiyor

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Kışanak: Öcalan Ateşkesten Daha Öte Bir Açıklama Yapacak

Kışanak: Öcalan Ateşkesten Daha Öte Bir Açıklama Yapacak

Uluslararası basın mensupları ile bir araya gelen BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet yetkilileri arasında süren görüşmeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. "Newroz'da ateşkes ilan edilecek" yönündeki haberler hakkında konuşan Kışanak, Öcalan'ın ateşkes çağrısından daha öte bir açıklama yapacağını belirterek, "Yapılacak olan çağrının ateşkesten daha çok şeyi ifade edecek bir çağrı olması gerekiyor" dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Taksim Hill Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla uluslararası basın mensupları ile bir araya geldi. BDP Basın Sorumlusu Filiz Koçali, BDP MYK üyesi Kemal Peköz, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak'ın da katıldığı toplantıya ABD'den NPR, Almanya'dan ZDF, Die Zeit, ARD, Fransa'dan Le Monde, AFP, Euronews, Le Figaro, İngiltere'den Financial Times, BBC, Reuters, The Times, The Guardian, İspanya'dan EFE Ajansı, EE Paris, Çin'den CC Tv gibi çok sayıda basın kuruluşu katıldı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın rahatsızlığından ötürü toplantıya katılamadığını söyleyen Kışanak, yapılan toplantının PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeler üzerine olduğunu belirtti. 200 yıllık Kürt sorununun demokratik yollarla çözülebileceğini belirten Kışanak, "İmralı ile yapılan görüşmeler önemli ve tarihidir. İlk kez hükümet ve devleti temsilen bir heyet resmi olarak İmralı ile görüşmeler yapıyor. 93 yılında zaman zaman başlatılan görüşmeler oldu. Ancak bugün başlayan görüşmeler kadar önemli değildi bu görüşmeler. Kamuya açık olarak görüşmelerin yapılıyor olması önemlidir" dedi.

'Öcalan'ın önerileri her iki tarafın da hassasiyetlerini kapsıyor'

BDP'den iki heyetin Öcalan ile görüşmeler yaptığını ve bu görüşmelerde Öcalan'ın barış konusunda kararlı olduğunun herkesçe anlaşıldığını belirten Kışanak, "Daha önceki süreçlerde Sayın Öcalan'ın perspektifleri dışarıya hiçbir şekilde yansıtılmıyordu. Sadece mahkemeye verilmek üzere hazırlanan savunmaları kamuoyuyla paylaşılıyordu. Sayın Öcalan tarafından hazırlanan metin bir taslaktır. Kendisi de taslak üzerinden ciddi eleştirilerin yapılmasını istiyor. Biz de partimizin merkezinde gerekli tartışmaları yürüttük" dedi. Öcalan tarafından hazırlanan perspektifin, Ortadoğu'nun yapısına ve Kürtlerin taleplerine uygun olduğunu belirten Kışanak, metnin aynı zamanda İmralı'ya giden hükümet ve devleti temsil eden heyetin hassasiyetlerini de gözettiğini söyledi. Hükümet ve devletten tek beklentilerinin PKK Lideri Öcalan tarafından sunulan önerilerin ciddiye alınması olduğunu kaydeden Kışanak, "Barış sürecinde dünya deneyimlerinden faydalanacağız. Müzakere süreçleri zor süreçlerdir. Bu süreçte komisyonların kurulması gerekiyor" dedi.

'Sürecin sağlıklı yürütülmesi için komisyonlar kurulmalı'

Konuşmasında üç komisyon sıralayan Kışanak, "Barış komisyonu olabilir. Bu komisyon tıkanmaların yaşandığı aşamalarda devreye girip öneriler oluşturabilir. Demokratikleşme komisyonu, Kürt sorununun temelinde demokrasi sorunu vardır. Bu komisyonla demokratik ortamın oluşması sağlanabilir. İzleme komisyonu kurulabilir. Bu komisyon da süreci takip etmelidir. Tabi sürecin güvenli yürütülmesi de önemlidir. Bu çalışmaların resmi bir sıfat taşıması için parlamentonun da gerekli yasal düzenlemeleri yapması gerekiyor. Aksi taktirde bu görüşmeler yasal olarak suç kapsamına alınabilir" dedi. Diyarbakır'da 21 Mart'ta kutlanacak Newroz'a değinen Kışanak, "Eğer süreç olumlu olarak sürerse, Sayın Öcalan'ın 21 Mart günü çağrı yapması bekleniyor. Halkımızın bu yıl diğer yıllardan daha güçlü bir katılımla Newroz Bayramı'na katılmasını istiyoruz. Bu Newroz Bayramı'nda sloganımız 'Öcalan'a özgürlük, Kürt halkına statü' olacak. Bu slogan sürece denk bir slogandır" diye belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BDP, Kandil Ve Avrupa'yla Daha Fazla Diyalog İstiyor

BDP, Kandil Ve Avrupa'yla Daha Fazla Diyalog İstiyor

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, devlet yetkilileri ve PKK lideri Abdullah Öcalan arasındaki görüşmelerin “tarihi önemde” olduğunu ancak daha etkin iletişim yöntemleri yaratılması gerektiğini düşünüyor.

Yabancı basın kuruluşlarının Türkiye’deki temsilcileriyle buluşan Kışanak’ın açıklamaları olumlu bir atmosferin varlığını yansıtıyor ancak özellikle PKK’nın Kandil’deki kadrolarının ve Avrupa’daki KCK yöneticilerinin sürece daha etkin bir şekilde dahil olmasının önünün açılması talebi öne çıkıyor.

BDP bu konuda düşünsel hazırlığını ve planlarını da tamamlamış görünüyor.

Kışanak’ın verdiği bilgiye göre, Öcalan’ın Kandil ve Avrupa’daki yöneticilere yazdığı mektupların yanıtı hazır. Bu mektuplar önümüzdeki birkaç gün içerisinde İmralı’ya gitmesi beklenen üçüncü BDP heyeti ile birlikte Öcalan’a iletilecek. Ancak bu tür bir diyalogun “ciddi ve zor bir iş olan” müzakereler aşamasında yeterli olmayacağı kanısında.

“Sayın Öcalan ve Kandil arasında doğrudan görüşmelerin olması süreci hızlandırır ve kolaylaştırır” diyen Kışanak, KCK yönetimimin de böyle bir beklentisi olduğunu söylüyor.

“Hükümetin, barış görüşmelerinin olumlu bir seyirde gitmesini istiyorsa Kürt tarafının kendi içerisinde temas kurmasının önünü açması gerektiğini” ekliyor.

Kışanak, hızlı yol alabilmek için bunun gerekli olduğunu söylüyor ve ekliyor: “İki ayda bir gidip gelen mektuplarla bu süreci yürütmek kolay olmasa gerek.”

Bu tür bir zeminin oluşması için ise TBMM’nin yasal dayanağını oluşturacağı komisyonlar kurulması gerektiğini ifade ediyor.

Barış, demokratikleştirme ve izleme komisyonları BDP’nin önerileri arasında yer alıyor.

BDP’nin önerisine göre bu komisyonların varlığı yasal güvence altında olacak ancak Meclis çatısı altında yer almayacak.

Bir başka beklenti ise parlamento ile süreç arasında bağ oluşturacak yasal adımların atılması.

Kışanak, “Barış görüşmelerinin güven içerisinde yürütmesi için de parlamentonun yasal düzenlemeler yapması gerekiyor. Aksi takdirde şu an barış için yürütülen çabalar yasal olarak bir suç mahiyeti taşıyabilir” diyor.

Kışanak, Öcalan'ın sadece Kandil ve KCK ile değil daha geniş çevrelerle görüşme isteğini ve beklentisini de aktarıyor.

Kurulmasını istedikleri komisyonların bu tür doğrudan görüşmeler için de bir zemin oluşturacağını söylüyor.

Bu sorunun yanıtı henüz belli değil ancak bir çağrı yapılırsa bunun ateşkesten de öte bir anlam taşıyacağı düşünülüyor.

Kışanak, Öcalan bir çağrı yapacaksa, kendi beklentilerinin “kuru bir ateşkes”ten çok daha fazla şey ifade edecek bir çağrı yönünde olduğunu söylüyor.

“Çünkü bu bir müzakere sürecine dair, mutabık kalındığına dair bir açıklama olacaktır. Umarım böyle bir mutabakat hali oluşur. Umarım Nevruz’da böyle bir açıklama çıkar” diyor.

Kışanak, bugüne kadar müzakere için zemin arayışını ifade eden görüşmelerin müzakereye dönüşmesini istediklerini söylüyor ve Nevruz’un bu noktada bir milat olabileceğine işaret ediyor: “Bizim beklentimiz hükümetin, devletin sayın Öcalan’ın önerilerini dikkate alan ve bu barış sürecini resmi bir müzakere sürecine dönüştüren bir tutum alması yönündedir. Böyle bir sürecin başlangıcındayız. Nevruz bunun startı olabilir.”

Umutlu mesajlar veren Kışanak’ın vurguladığı bir başka nokta ise Nevruz için BDP’nin belirlediği sloganın bir parçası olan “Öcalan’a özgürlük”.

Bir soru üzerine bu talebin, bir şekilde gerçekleşeceğine yönelik inancını ifade ederek, “Bunun sürecin hangi aşamasında olacağını sürecin kendisi belirleyecektir” diyor.

Kışanak’ın umutlu tavrında, Öcalan’ın mektuplarını, muhataplarına iletirken yaptığı görüşmelerin de etkisi olduğu düşünülebilir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBarış ve Demokrasi PartisiÇinDiyarbakırFransaGültan KışanakİmralıİngiltereİspanyaİstanbulSelahattin DemirtaşTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir