BDP İstanbul'dan Olağanüstü Kongre

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

BDP İstanbul'dan Olağanüstü Kongre

İSTANBULBDP İstanbul İl Örgütü, 28 Temmuz'da gerçekleştireceği 2'nci Olağanüstü Kongre hakkında bilgi vermek ve kongreye katılım çağrısı yapmak amacıyla parti binasında basın toplantısı düzenledi. BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak, BDP MYK üyesi Hayri Ateş, BDP PM üyesi Nizamettin Öztürk, BDP İstanbul Kadın Meclisi üyesi Naile Bal ve BDP İstanbul Gençlik Meclisi sözcüsü Bayram Yılmaz'ın katıldığı toplantıda, Hayri Ateş BDP İstanbul İl Örgütü adına basına açıklamalarda bulundu. 21 Mart'ta Diyarbakır'da düzenlenen Newroz kutlamalarında PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından kamuoyuna sunulan "Newroz Manifestosu" ile birlikte Türkiye'nin yeni bir döneme girildiğini ifade eden Ateş, Öcalan tarafından başlatılan çözüm süreciyle birlikte, Türkiye kamuoyunda çözüm ve barış sürecine ilişkin beklentilerin arttığını vurgulayarak, "Bu beklentiler Kürt sorununda kalıcı çözüme ulaşmak için büyük avantajlar sunmaktadır. Ortaya çıkan en önemli avantaj, toplumda oluşan çözüm beklentisinin yeni sürece olan desteğidir" diye belirtti.

AKP hükümetinin, Kürt sorununda kalıcı barış gerçekleşmesi için atması gereken adımları zamana yaymaya ve süreci kendi siyasi öncelikleri üzerinden yürütmeye çalıştığını vurgulayan Ateş, "Kürt özgürlük hareketi mutlak bir çatışmasızlık ortamı sağlamış ve taahhütlerine bağlı kalarak gerilla güçlerini önemli oranda sınır dışına çekmiştir. Ne var ki AKP hükümeti şu ana kadar güven verici adımlar atmış değildir. Müzakerenin ruhuna uygun dil, üslup ve yaklaşım sergilemediği gibi, hükümetin sorumluluğunda olan ikinci aşamaya dönük henüz tek bir adım bile atmamıştır" dedi.

Çözüm sürecinde İstanbul BDP İl Örgütü olarak üzerlerine düşen görevler ve seçim hazırlıkları nedeniyle olağanüstü kongrenin ertelenemez bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ateş, "Bu gerçeklikler ışığında yapılacak kongremizin aynı zamanda güçlü bir seçeneği oluşturmayı, yerel seçimler başta olma üzere, İstanbul'da ortak muhalefeti büyütmeyi öncelikli hedef olarak gördüğümüzü belirtmek istiyoruz. Bu çerçevede özgürlük ve demokrasi mücadelesinin büyütmek isteyen, Kürt sorununda zaman yitirmeden kalıcı çözüm ve onurlu bir barış isteyen tüm güçleri kongremize destek vermeye ve içinde yer almaya çağırıyoruz" diye konuştu.

DİHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırİstanbul
Görüş Bildir