İşte İmralı Görüşmesinden Detaylar...

 > -

BDP Heyeti İmralı'da Öcalan İle Görüştü | Milliyet

BDP Heyeti İmralı'da Öcalan İle Görüştü | Milliyet

Hükümetin başlattığı ikinci Kürt açılımı kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın İmralı görüşmelerinin hemen ertesinde DTK Eşbaşkanı Türk ve BDP'li Akat, İmralı'ya gitti. Öcalan ile görüşmelerin sürmesi bekleniyor

Demokratik açılım sürecinde, İmralı-Kandil-Oslo hattında MİT aracılığıyla temas kuran ancak müzakerelere PKK saldırıları nedeniyle son veren hükümetin öncekine oranla çok daha sessiz bir biçimde yürüttüğü ikinci müzakere döneminde, kritik bir aşamaya geçildi. Oslo sürecinin ardından Öcalan’la avukatlarının görüşmesini engelleyen, avukatlara yönelik operasyonu gerekçe göstererek yeni görüşme yapılmasına da izin vermeyen hükümetin, özellikle PKK’lıların açlık grevlerini tek bir açıklamayla bitirmesinin ardından Öcalan’la yeniden temas kurulması kararı aldığı iddia edilmişti. Öcalan’la açlık grevlerinden de önce düşük temsil düzeyiyle başlatılan temaslar, açlık grevlerinden sonra yoğunlaştı.

Fidan’la görüşme

Bu kapsamda özellikle aralık ayında, bazı MİT görevlilerinin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, Öcalan’la PKK’nın hangi koşullarda silah bırakabileceği yönünde görüşmeler başladı. Görüşmelerin belli bir olgunluk düzeyine gelmesinin ardından ailesi dışında “dışarıyla” teması olmayan Öcalan’ın görüşmek istediği BDP’lilerle ilgili bir isim listesi verdiği, bunun üzerine BDP’lilerle temasa geçildiği ifade edildi. Bu yöndeki haberler de hiçbir devlet organınca yalanlanmadı. Aynı günlerde Başbakan Erdoğan da Öcalan’la devlet yetkililerinin temasının sürdüğünü açıkladı.

BDP yönetimi de temaslar konusunda bilgilendirilip, görüşme yaptırılacağının açıklanmasının ardından olağanüstü toplantıda durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıda, görüşme yapılıp, sonuçları değerlendirilene kadar eşbaşkanlar dışında kimsenin açıklama yapmaması kararı alınırken, görüşmeyi Kürt siyasetinin en etkili isimlerinden olan ve devlet tarafından da barışçı ve uzlaşmacı kimliği nedeniyle muhatap alınan Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile Öcalan’ın eski avukatlarından olan BDP Milletvekili Ayla Akat Ata’nın yapması kararı alındı.

Türk ve Ata İmralı’da

Beklenen görüşme dün gerçekleşti. Türk ve Ata, dün 08.00 sıralarında İstanbul’dan İmralı’ya hareket etti. Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından Türk ve Ata, 15.00 sıralarında İstanbul’a döndü ve KCK davası gerekçesiyle İstanbul’da bulunan BDP’lilerle bir araya geldi. Görüşme, içeriğine yönelik öneminin yanı sıra, sembolik olarak da önem taşıyor. Yakalandığı günden bu yana BDP’li bir isimle görüşemeyen Öcalan, ilk kez BDP milletvekili sıfatını taşıyan Ata ile bir araya geldi. Öcalan, 2010’da ise vekilliği düşürülen Aysel Tuğluk ile avukatı sıfatıyla görüşmüştü. Ahmet Türk de 20 yıl aradan sonra ilk kez Öcalan’la buluştu.

Türk, 20 yıl önce, Öcalan’ın Lübnan’ın Bareliyas kasabasında ateşkes kararını açıkladığı basın toplantısına katılmıştı.

Türk ve Ata ile BDP’nin önde gelen isimleri, görüşmeden sonra detaylı açıklama yapmaktan kaçındı. Bunun, Öcalan’ın mesajlarının öncelikle PKK ile paylaşılacak olmasından kaynaklandığı ifade edildi. BDP’lilerin, devletin de bilgisiyle, Kandil ve Avrupa’daki PKK yöneticilerine görüşmenin detaylarını aktaracağı, temasların ardından yeniden İmralı’ya gitmelerinin de önceden tasarlandığı ifade edildi. 2010’da da Ahmet Türk’ün, gerekirse Kandil’e giderek silah bırakılmasına yönelik temaslarda bulunabileceği açıklamaları gündeme gelmişti.

Yol haritası

Kulislerdeki bilgilere göre, Öcalan, görüşmede, MİT mensupları ile yürüttükleri görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Devletin, özellikle PKK’nın bütünüyle silah bırakması ile sonuçlanacak bir takvim işletilmesini talep ettiğini, kendisinin de önceki çözüm önerilerini de sıralayarak, bu konuda adım atılabileceğini söylediğini aktardı. Öcalan’ın ve devletin karşılıklı şu adımların atılmasını tasarladıkları belirtildi:

 • IV. yargı paketi ya da bir başka kanuni düzenleme ile terör suçlarına “şiddet eylemlerine karışma” kriteri getirilerek öncelikle KCK tutuklularının bırakılması daha sonra da eylemlere katılmayan PKK’lıların sosyal yaşama adapte edilmesinin sağlanması. “Pişmanlık” ya da “af” ifadesini içermeyen bir düzenleme yapılması.

 • Yeni anayasada, Kürtler’i de memnun edecek bir vatandaşlık tanımının yer alması.

 • Yeni anayasanın Türklüğü ön plana çıkartan unsurlarının değiştirilmesi.

 • Yeni anayasada yerel yönetimlere geniş yetkiler tanınması.

 • Bir takvime bağlı olarak Kürtçe eğitimi yerine okullarda tüm derslerin Kürtçe verilmesine olanak sağlanması.

 • AB’nin de şerh konulmadan onaylanmasını istediği Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’nın imzalanması.

 • İlerleyen dönemde atılan adımların geri alınmamasına yönelik güvence sağlanması.

Öcalan’ın dışarıyla teması

Öcalan’ın “özerklik” statüsüne benzer bir statü üzerinde yoğunlaştığı yol haritasının öncelikli adımının ise cezaevi koşullarının iyileştirilmesi olduğu belirtildi. İyileştirmenin “ev hapsi” ya da gündelik yaşamını rahatça sürdüreceği benzeri bir statüye kadar uzanan talepleri içerdiği ancak öncelikle istediği avukatlar ve isimlerle görüşmesinin sağlanmasını talep ettiği öğrenildi.

Bu adımlara paralel ve eşzamanlı olarak, PKK’nın önce “ateşkes” ya da “eylemsizlik” kararı almasının, süreç içerisinde silahlı unsurlarının tamamını sınır dışına taşımasının, son aşama olarak da silahların bırakılmasının hedeflendiği belirtildi.

Bu aşamada, bir yandan yasal adımlar atılırken diğer yandan komisyonlar kurularak, geçmişe yönelik hesaplaşmanın sağlanması diğer yandan silah bırakma koşullarının “resmi” olarak görüşülmesinin düşünüldüğü belirtiliyor. Daha sonra ise PKK’nın silah bırakmasının, militanlarının Türkiye’ye dönerek ceza almadan sosyal yaşama adapte edilmesinin, lider kadrosunun ise tarafsız bir ülkeye gönderilmesinin düşünüldüğü kaydediliyor. Ancak PKK’nın güvence olarak silahların ilk aşamada tarafsız bir ülkeye bırakılmasını isteyebileceği ifade ediliyor.

Ergin: İzni biz verdik

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ahmet Türk ile Ayla Akat Ata’nın Öcalan ile İmralı’da yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, “Görüşme iznini biz verdik” dedi. Ergin, şunları kaydetti: “Bu görüşme talebine izin verilirken bu süreçten ülke adına millet adına bir yarar mütalaa edilmiştir. Şayet arzu edilen istikamette süreç gelişir ise bu hadiseler de gelişerek devam edilebilecektir ama aksi takdirde bu sürecin, yapılan bu görüşmenin farklı noktalara çekilmesi, istismar edilmesi, yanlış amaçlar için kullanılması halinde ise bunun devamı gelmeyecektir, tabii olarak.”

Sakık: Fidan’a helal olsun

A Haber televizyonunda soruları yanıtlayan BDP Milletvekili Sırrı Sakık, İmralı’yla yapılan müzakereleri çok önemsediklerini belirterek, “MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a biz de ‘helal olsun’ diyoruz” dedi. Sakık, “Aslında Kürt sorunu sadece bir istihbarat sorunu, bir asayiş sorunu değil. Bunun içinde devletin kurumları da olabilir, görüşmeleri sürdürebilirler. Geçmişten bugüne bu görüşmelerden kaçan siyasi iktidarlar, yani buradan büyük rantlar elde ederek siyasal olarak var olabilmek için bu görüşmelerin önünü tıkamaya çalıştılar. Bu görüşmeler zaman zaman yapıldı ama zamanın ruhuna, çözümün ruhuna uygun adımlar atılmadı” diye konuştu.

ANKARA Milliyet

Talabani’ye bilgi

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Almanya’da tedavi altında bulunan Irak Devlet Başkanı Talabani’nin BDP’lilerin ziyaretiyle ilgili bilgi aldığı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

'Çatışmasızlık Ortamına Girin' | Akşam

Çözüm sürecinde yeni bir sayfa açıldı. Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile BDP'li Ayla Akat Ata, İmralı'ya gitti. Öcalan, 'Çatışmasızlık ortamına girin' talimatı verdi.

Kürt sorununun çözümü için Oslo'da PKK temsilcileriyle yapılan ancak sonuçlanmadan kesilen müzakerelerin ardından en somut adım dün atıldı. MİT'in, açlık grevleri sürecinde Abdullah Öcalan ile başlayan temasları sonuç verdi. Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, İmralı Adası'na giderek Öcalan'la baş başa görüştü. Öcalan, yaklaşık 2.5 saat süren görüşmede PKK'ya 'Çatışmasızlık ortamına girin' talimatı verdi. Yeni bir sayfanın açıldığı süreç şöyle gelişti:

 • SÜRPRİZ ziyaret, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın geçen ay Öcalan'la yaptığı görüşmede olgunlaştı. Öcalan bu görüşmede Fidan'a 'BDP'den isimlerle görüşmek istiyorum, mesajlarım var' dedi. Ada'dan dönen Fidan, Öcalan'ın bu talebini aracılar kanalıyla BDP'ye iletti.

 • BDP kurmayları, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın İmralı'ya gitmesine karar verdi. Türk ve Ata, 2012'nin son haftasında 'Öcalan

ile görüşme' taleplerini, yazılı olarak Adalet Bakanlığı'na verdi.

 • PROSEDÜRÜN tamamlanmasının ardından Türk ve Ata ile bağlantıya geçilerek İmralı'ya gidileceği bilgisi verildi. Dün sabah saat 08.30'da Türk ve Ata İstanbul'dan İmralı Adası'na hareket etti. Türk ve Ata'nın İmralı'ya ulaştığı saatlerde, bazı MİT yetkilileri de İmralı'ya doğru yola çıktı.

 • ÖCALAN ile Türk ve Ata'nın görüşmesi, MİT yetkilileri olmadan baş başa gerçekleşti. Yaklaşık 2.5 saat süren görüşmede Öcalan, kendisiyle kurulan temaslarla

ilgili bilgiler verdi. Ardında da Kürt sorununun çözümü konusunda Başbakan Erdoğan ve hükümetin attığı adımlara değindi.

 • AKŞAM'ın edindiği bilgiye göre Öcalan şu mesajı verdi: 'Ben bu adımları kararlı görüyorum. Gelişmeler karşısında, çözüm için bir fırsat vermeliyiz. Bu çerçevede çatışmasızlık ortamına girilmesinin sürecin olumlu yönde devam etmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Gençlerin ölmesine çok üzülüyorum. Artık ölümlerin son bulmasını istiyorum. Bütün bu gelişmeler karşısında 'Çatışmasızlık ortamına girilmesi' çağrısı yapıyorum.'

 • ÖCALAN, Türk ve Ata'ya verdiği mesajların kamuoyuna ve Kandil'e iletilmesini de istedi. Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, görüşmenin ardından İmralı'dan ayrıldı.

 • TÜRK ve Ata'yı taşıyan koster Ada'dan uzaklaşırken, bu kez MİT yetkilileri Öcalan'la bir görüşme gerçekleştirdi. Bu gelişme, Öcalan ile temasların önümüzdeki günlerde de devam edeceğinin işareti olarak yorumlandı. MİT'in, Öcalan ile dün gerçekleştirdiği görüşme, açlık grevleri sürecinde başlayan temasların dördüncü turunu oluşturdu.

 • İMRALI'dan ayrıldıktan sonra önce İstanbul'a oradan da Diyarbakır'a hareket eden Türk ve Ata'nın, Öcalan'ın mesajlarını BDP ile değerlendirdikten sonra kamuoyunu bilgilendirmesi bekleniyor.

Kürtlerin güvercin tedirginliği

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın, İmralı'ya yaptığı ziyaret medyaya sızmadan önce, Diyarbakır'la birkaç telefon görüşmesi yapmış, hükümetin MİT aracılığıyla Öcalan ile sürdürdüğü temaslara 'Kürtler nasıl bakıyor' diye sormuştum. Yıllardır tanıdığım Diyarbakırlı dostlarımdan biri yaşadığımız süreci tanımlarken 'Kürtler, güvercin tedirginliği yaşıyor' benzetmesi yaptı ve bu sözlerini şöyle açtı;

'KÜRT sorunu burada Batı'dan farklı algılanıyor. Güneydoğu'da çok daha ağır hissedilen çatışma ortamı ve bu ortamda büyüyen zengini, yoksulu, BDP'lisi, AK Partilisi, yaşanan her gelişmeden doğrudan etkileniyor. Çatışma ortamının sürmesi burada, yeni ölümler, cenazeler, acılar, cezaevleri anlamına geliyor. Bu nedenle yeni sürece ilişkin gelişmeler, somut sonuçlar alınmadığı sürece çok fazla anlam taşımıyor. Açılım sürecinde verilen sözler tutulmadı, Habur, Silvan gibi süreçlerle görüşmeler kesildi. Ardından seçilmiş belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu binlerce kişi, KCK soruşturmaları kapsamında cezaevlerine atıldı. Aslında KCK, hükümetin de ısrarla dillendirdiği 'PKK'nın silah bırakması' ve siyasete evrilmesi olarak okunmalıydı. Ama böyle olmadı! Bütün bu gelişmeler ve devam eden savaş burada hükümete karşı bir 'güvensizlik iklimi' yarattı.'

BARIŞ UMUDUMUZ VAR

'PEKİ hiç mi umut ışığınız yok?' diye sorduğumda şu cevabı aldım; 'Her zaman barış için umudumuz var. Ancak hükümet buradaki Kürtlere, görüşmelerin bir hükümet projesi yerine devlet projesi olduğunu hissettirmeli. Bunun için de sürece Kürt sorununda aktör olan Kandil ve BDP'nin dahil edilmesi, görüşmelerin şeffaf olması, yeni anayasa sürecinin işlemesi gerekiyor.'

TELEFONUMU kapattım, Diyarbakırlı arkadaşımın sözlerini düşünürken, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın İmralı'ya hareket ettiği haberi ulaştı. Tam da Diyarbakırlı dostumun dediği gibi BDP'nin bu sürecin dışında değil, içinde olması şimdiye kadar gelinmeyen bir aşamayı işaret ediyor. 30 yıldır devam eden adı 'Terör', 'Kürt sorunu' ya da 'Düşük yoğunluklu savaş' olan bu can yakıcı sorunu, savaşı başlatan Abdullah Öcalan'ın bitirecek kişi olması ve BDP'nin sürece katılarak toplumsal katkısının sağlanması ile bir başka boyuta evriliyor.

ANAYASA BEKLENTİSİ

BDP'nin sürece katılması, aynı zamanda Kandil'in de sürece katılması anlamına geliyor. Önceki gün yaptığım görüşmede BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın 'BDP devre dışı değil, Kandil ile İmralı arasında arabulucu olabiliriz' sözleri de bu anlamın altını çiziyor.

Haberin Tamamı İçin:

Ataköy-İmralı Hattında 2 Vekil | Sabah

Ankara'dan stratejik hamle. Bağımsız Mardin Milletvekili Türk ve BDP'li Akad'ın İmralı'ya gitmesine izin verildi. Öcalan, heyete, "Bir dakika bile kaybetmemeliyiz" dedi.

Terörü bitirme ve Kürt sorununun çözümü noktasında önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere özel izinle dün İmralı'ya bir heyet gitti. Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akad'ın yer aldığı heyete, bir de avukat eşlik etti. BDP yönetimi, Öcalan'la görüşme talebini hafta başında Adalet Bakanlığı'na iletti. İstihbarat birimlerinin Öcalan'la görüşmeye başlamasının ardından avukatlara izin konusu yeniden gündeme geldi. Ancak avukatlar yerine milletvekilleri heyetinin görüşmeye gitmesi formülü devreye girdi.

12 KİŞİLİK LİSTE

Öcalan'ın devlet görevlileri ile geçen hafta yaptığı görüşmede, Ahmet Türk, BDP Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş ile Aysel Tuğluk, Ertuğrul Kürkçü ve bazı avukatların da aralarında bulunduğu 12 kişilik bir liste verdiği öğrenildi. Listeyi değerlendiren Ankara, barışçıl mesajları ile ön plana çıkan Ahmet Türk ve hukukçu Ayla Akad isminde karar kıldı.

KARDEŞİNİN GÜZERGAHI

Gerekli iznin verilmesinin ardından Türk ve Akad, dün sabah 08.00 sularında Ataköy Marina'dan Öcalan ile görüşmek üzere İmralı'ya giderken, bu ziyaret sır gibi saklı tutuldu. Heyetin, saat 15.00 sularında İstanbul'a döndüğünü kaydedildi. Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan da, açlık grevlerinin bitirilmesi sürecinde aynı güzergahtan Ada'ya gidip, gelmişti. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da dün akşam saatlerine kadar diş tedavisi gerekçesiyle hiç kimse ile görüşmeyeceğini bildirdi. Ziyaretin akşam saatlerinde netlik kazanması ile birlikte Demirtaş, Öcalan'la görüşmeyi doğruladı. Demirtaş, Öcalan görüşmesinin olumlu geçtiğini belirterek, mesajlarını kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi. Demirtaş, İmralı ile görüşmelerin şeffaf olması gerektiğini belirterek, "Görüşmeler tabii ki olumlu" dedi. Görüşmenin ardından İmralı'ya giden milletvekili heyeti, İstanbul'da bir değerlendirme toplantısı yaptı. Ahmet Türk'ün, Öcalan'ın İmralı'da kendisine söylediği "Bir dakika bile kaybetmeye tahammülümüz yok" sözlerini BDP'lilere aktardığı öğrenildi.

AJANDASI İADE EDİLDİ

Haberin Tamamı İçin:

Ateşkes beklenenden çabuk gelecek - Radikal

Kürt sorununun çözümü için en önemli adımlardan biri dün atıldı. BDP Milletvekili Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk, İmralı'ya gitti. Öcalan ile görüşmenin ana noktasını, "Ateşkese dönük kamuoyu beklentisinden çok daha seri netice alınabilir" izlenimi oluşturdu.

BDP milletvekili Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk dün sabah saatlerinde Ataköy Marina’dan hareket eden bir kosterle Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı’ya hareket etti. Kosterde Ahmet Türk ve Ayla Akat dışında devleti temsil eden bir kişi daha vardı. Abdullah Öcalan’ın Türk ve Akat'ı karşıladığında ilk sözü, “Barış için kaybedecek bir dakikamız dahi yok” oldu.

4 saatlik görüşme

Görüşme yaklaşık 4 saat sürdü. Heyet 15.30 sularında İstanbul ’a döndü. Ardından BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Ayla Akat ATa, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel görüşmeyi değerlendirmek üzere buluştu. İmralı’daki görüşmenin en önemli ve kritik noktaları şöyle:

Takvime bağlı süreç

Süreç takvime ve karşılıklı şartlara bağlı devam edecek. Takvim belirlenmesi daha önce İmralı’yla yapılan görüşmelerden bunu ayırıyor.

Görüşmeler sürecek

İmralı’yla görüşmeye giden iki isme devlet karar verdi. İmralı’yla görüşmelerin değişik heyetlerle devam etmesinde mutabak varıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'dan stratejik hamle. Bağımsız Mardin Milletvekili Türk ve BDP'li Akad'ın İmralı'ya gitmesine izin verildi. Öcalan, heyete, "Bir dakika bile kaybetmemeliyiz" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAlmanyaAnkaraAvrupa BirliğiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanDiyarbakırGültan KışanakİmralıIrakİstanbulLübnanMardinSavaşSelahattin DemirtaşTerör
Görüş Bildir