Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis İstifa Etti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

BDP'de Şok İstifa

BDP'de Şok İstifa

BDP Dersim İl Başkanı Şerafettin Halis, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Dersim İl Başkanı Şerafettin Halis, il başkanlığı görevinden istifa etti.

İstifa dilekçesini genel merkeze fakslayan Şerafettin Halis, istifasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “ Partiye emek ve gönül vererek değer yaratanlardan ve tüm Dersim Halkından özür dileyerek gördüğüm gerek üzerine BDP Tunceli İl Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Genel başkanın istifanın gereğini yapmasını bekliyorum” dedi.

Dersimnews

Haberin Tamamı İçin:

BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis İstifa Etti

BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis İstifa Etti

BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis, görevinden istifa ettiğini ve dilekçesini Genel Merkez’e gönderdiğini açıkladı.

Daha önce BDP Tunceli Milletvekilliği de yapan BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis, sürpriz bir kararla görevinden istifa ettiğini açıkladı. Bazı konularda Genel Merkez yöneticileri ile ters düştüğünü ve görüş ayrılığı yaşadığını, bu nedenle istifa ettiğini belirten Halis, "Partiye emek ve gönül vererek değer yaratanlardan ve Dersim halkından özür dileyerek gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ediyorum. İstifa dilekçemi Genel Merkez’e ve eş başkanlara gönderdim. İşleme konulması konusunda da ısrarlıyım" dedi.

<

Haberin Tamamı İçin:

Şerafettin Halis BDP'deki Görevinden İstifa Etti

Eski Dersim milletvekili ve BDP Dersim İl Başkanı Şerafettin Halis görevinden istifa etti. Dilekçesini Genel Merkez'e gönderdiğini açıklayan Halis, "Dersim halkından özür dileyerek gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ediyorum" dedi. Halis'in istifası, barış sürecinde BDP'nin Alevi haklarını ikinci plana attığı, parti içerisindeki alevilerin bundan rahatsızlık duyduğu, istifanın da bunun somut bir göstergesi olduğu şeklinde yorumlara yol açtı.

Bazı konularda Genel Merkez yöneticileri ile ters düştüğünü ve görüş ayrılığı yaşadığını, bu nedenle istifa ettiğini belirten Halis, "Partiye emek ve gönül vererek değer yaratanlardan ve Dersim halkından özür dileyerek gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ediyorum. İstifa dilekçemi Genel Merkez'e ve eş başkanlara gönderdim. İşleme konulması konusunda da ısrarlıyım" dedi.

Şerafettin Halis, istifa nedeniyle ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, BDP kaynakları ve Halis'in yakın çevresine göre, BDP'nin 'çözüm süreci' kapsamında Alevilere gerekli ilgi ve desteği göstermediği, bu süreçte Alevilerin arka plana atıldığı tartışması nedeniyle bu istifanın gerçekleştiği iddia edildi.

‘Dersimnews.com’ sitesinde yer alan haberde de Şerafettin Halis’in, parti içinde yaptığı Dersim ve Alevi çıkışları nedeniyle 2011 genel seçimlerinde aday gösterilmediği iddiası ve Alevilerin son süreçteki rahatsızlıkları hatırlatıldı.

Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır ’daki Newroz kutlamaları sırasında okunan mektubunda Alevilerden hiç söz edilmemesi ile BDP içindeki Alevilerde baş gösteren rahatsızlık, bir süredir devam ediyordu.

KIŞANAK'IN SÖZLERİ ELEŞTİRİLDİ

Dün BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ın Alevilerin sürece katılmıyla ilgili sözlerine sosyal medyadan tepkiler yükselmişti. Dün Ankara 'da Alevi örgütleriyle bir araya gelen Kışanak, "Alevi toplumunun bu süreci çok daha yakından takip etmesi, katılması, yön vermesi ve anlaması gerektiğini düşünüyoruz. Özgürlük ve demokrasiye ihtiyacı olan Alevilerin bu süreçte aktif ve etkin olmaları önemlidir. Sürece ilişkin ortaya çıkabilecek sonuçlarda payına düşen özgürlükleri almada birinci derecede sorumludur" demişti.

Bu sözlerdeki, özellikle, "(Aleviler) ortaya çıkabilecek sonuçlarda payına düşen özgürlükleri almada birinci derecede sorumludur" ifadeleri bazı Alevilerden tepki görmüştü.

BDP'DEN AÇIKLAMA

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada Dersim İl Başkanları Şerafettin Halis’in istifasının “süreçle ve Alevi toplumuyla hiçbir ilgisinin olmadığı” bildirildi.

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Partimizin Dersim il başkanlığı görevini yürüten Sayınn Şerafettin Halis’in görevinden istifa ettiğini belirten dilekçesi genel merkezimize ulaşmıştır. Genel merkez olarak bu dilekçeyi değerlendirmekteyiz.

Sayın Şerafettin Halis’in istifasının demokratik çözüm ve barış süreciyle hiçbir ilgisi yoktur. Kendisi dilekçesinde “Gördüğüm lüzum üzerine” ifadesini kullanmıştır. Kendisiyle yapılan telefon görüşmelerinde de istifasının süreçle ve Alevi toplumuyla hiçbir ilgisinin olmadığını beyan etmiştir. Durum, tüm siyasi partilerde yaşanabilecek bir durumdur.

Dolayısıyla bazı basın organlarında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

İSTİFA METNİ

BDP Genel Merkezi ayrıca Şerafettin Halis’in, genel merkez basın bürosu aracılığıyla ilettiği açıklamasını da yayınladı:

“Barış sürecini destekleyen, sürecin hassasiyetine önem veren biri olarak, Alevilik ve Dersim hassasiyetim bilinmekle birlikte, il başkanlığından istifamın parti içi sorunlardan kaynaklı olduğunun bilinmesini isterim.

Şerafettin Halis, 02 04 2013”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAleviAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırGültan KışanakTunceli
Görüş Bildir