BDP: 'Çözüm Süreci İsim Tartışması Nedeniyle Bozulmasın'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

BDP: 'Çözüm Süreci İsim Tartışması Nedeniyle Bozulmasın'

BDP: 'Çözüm Süreci İsim Tartışması Nedeniyle Bozulmasın'

İmralı görüşmeleri ve yeni Anayasa'yı masaya yatırmak için toplanan BDP grubunda ilginç diyaloglar yaşandı.

ANKARA - Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in “Bu hafta İmralı’da sürpriz gelişme olabilir” açıklamasının ardından BDP , Meclis grubunu toplayarak, İmralı’ya gidecek isimlerle ilgili tartışmaları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘yeni anayasa’da BDP ile “ittifak” mesajını masaya yatırdı.

Toplantıda, İmralı’ya gidecek heyette yer alacak isimler konusunda Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’a yetki verilmesi kararlaştırılırken, çözüm sürecinin “isim tartışması” nedeniyle bozulmaması görüşü benimsenirken, “anadilde eğitim”, “yurttaşlık tanımı”, “Diyanet’in kaldırılması” ve “demokratik özerklik” konusundaki taleplerin belli ölçüde karşılanması koşuluyla işbirliğine sıcak bakma kararı alındı.

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ve BDP’li Ayla Akat’ın 3 Ocak’ta İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşmesinin ardından, Adalet Bakanı Ergin’in beklenen ikinci görüşmenin bu hafta gerçekleştirilebileceğini açıklaması, BDP’de kimin gideceğine ilişkin çalışmayı hızlandırdı. BDP’nin her hafta Pazartesi günü öğle saatlerinde gerçekleştirdiği basına kapalı grup toplantısında bu konu masaya yatırılırken, milletvekillerine toplantıya katılmaları konusunda uyarı mesajları gönderildi. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın “Sen-ben çekişmesine girmek, meseleyi kişiselleştirmek, fayda değil zarar getirir” sözlerine “Kim olursa olsun görevlendirmeyi biz yapacağız, AK Parti yapmayacak” diyerek yanıt verirken, isim tartışmalarının krize kapı aralamaması için kapalı grup toplantısında formül arandı.

Yaklaşık 5 saat süren toplantıda, edinilen bilgiye göre İmralı’ya gidecek heyette yer alacak isimlerle ilgili milletvekillerinin görüşü alındı. Bu çerçevede iki görüş öne çıktı. Bazı milletvekilleri, “ AKP ’ye isim konusunda ödün vermeyelim, başvuru yapan 4 eşbaşkanımızın Ada’ya gitmesinde ısrarcı olalım” derken, bu görüştekiler azınlıkta kaldı. Bazı milletvekilleri ise “İsimler konusunda çok ısrarcı olunmamalı. Sadece gidecek isimler nedeniyle süreç bozulmamalı. Önemli olan sürecin yürümesi. Diyalog bu nedenle kesilirse, AKP bunu bize karşı koz olarak kullanır, suçlanan yine biz oluruz” görüşünü dile getirdi. Bu görüşe milletvekilleri tarafından sıcak bakılıken kesin karar bugün yapılacak MYK toplantısına bırakıldı.

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, İmralı ile görüşme yapmalarına yönelik yaptıkları resmi başvuruya yanıt gelmediğini belirterek, “Gidecek ikinci heyette görevlendirmeyi AKP değil biz yapacağız. Başvurumuza resmi ya da gayri resmi bir yanıt gelmedi. İzin onlara, heyet konusundaki karar bize bağlı. Adalet Bakanlığı’ndan gelecek öneriyi de değerlendiririz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanGültan KışanakİmralıRecep Tayyip ErdoğanSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir