BBC'de Yalan Haber Krizi Sürüyor

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bbc Genel Müdürü İstifa Etti

Bbc Genel Müdürü İstifa Etti

İngiliz yayın kurumu BBC'nin Genel Müdürü George Entwistle, görevinden istifa etti.

LONDRA

İngiliz yayın kurumu BBC'nin Genel Müdürü George Entwistle, kurumda yayınlanan Newsnight programında Muhafazakar Partili bir Lordun çocuk tacizi skandalına karıştığının ''Yanlışlıkla'' ileri sürülmesinin ardından görevinden istifa etti.

BBC Genel Müdürlüğü görevini önceki ay Mark Thompson'dan devralan Entwistle, istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, ''2 Kasım Cuma günü Newsnight programında yayımlanan kabul edilemez gazetecilik standartları ışığında, onurlu bir şey yaparak görevimden ayrılmaya karar verdim'' dedi.

Genel müdürün, kurumun editoryal içeriğinden de sorumlu olduğunu belirten Entwistle, geçen birkaç hafta boyunca yaşananlar dolayısıyla BBC'nin yeni bir genel müdür seçmesinin uygun olacağını düşündüğünü ifade etti.

Newsnight programında Muhafazakar Partili Lord McAlpine'ın çocuk tacizi olaylarına karıştığı iddia edilmişti. BBC daha önce de habere ilişkin özür dilemişti.

BBC'nin ses ve müzik direktörü Tim Davie, vekaleten George Entwistle'ın yerine getirildi.

50 yaşındaki Entwistle, genel müdürlük görevinden önce kurumun görsel haberler direktörüydü.

Haberin Tamamı İçin:

Bbc, İstifa Eden Genel Müdür'ün Maaşını Ödeyecek

Bbc, İstifa Eden Genel Müdür'ün Maaşını Ödeyecek

BBC yönetimi, görevinden istifa eden Genel Müdür George Entwistle'a 450 bin sterlin tutarındaki bir yıllık maaşının ödeneceğini duyurdu.

Konuyla ilgili yönetimden yapılan açıklamada 12 aylık maaşı ödenecek Entwistle'nin, bu süre içerisinde kurumda yürütülecek soruşturmalara yardımcı olacağı belirtildi.

Bu karar İngiltere'de bazı milletvekillerinin tepkisine neden oldu.

Avam Kamarası'nın Kültür Komitesi Başkanı John Whittingdal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada BBC ’nin neden Entwistle’a 450 bin sterlin ödenmesinin uygun olduğunu düşündüğünü öğrenmek istediğini belirtti.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Harriet Harman’sa bu ödemenin haklı görülemeyeceğini belirtti.

BBC Mütevelli Heyeti Başkanı Lord Patten dünkü açıklamasında BBC ’nin radikal bir revizyona ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Patten istifa etmeyeceğini de söylemişti.

BBC Genel Müdürü George Entwistle, Newsnight programındaki çocuk istismarıyla ilgili bir haberde eski bir politikacının haksız yere hedef haline gelmesi nedeniyle Cumartesi günü istifa ettiğini açıklamıştı.

Yaklaşık sekiz hafta önce Genel Müdür olan Entwistle, "tüm içeriğin sorumluluğunu taşıyan kişi olarak, kabul edilemez gazetecilik standartlarını göz önüne alarak" görevden ayrıldığını duyurmuştu.

Muhafazakâr Partili Lord McAlpine'ın adı, Newsnight programında, 1980'lerde Galler'deki bakım evlerinde çocukların istismar edilmesiyle ilişkili gibi kullanılmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BBC Genel Müdürü İstifa Etti

BBC Genel Müdürü İstifa Etti

Önce Jimmy Savile olayı, ardından yalanlanan bir haber. Zor günler geçiren İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Genel Müdürü George Entwistle istifa etti.

Dünyanın önde gelen haber kanallarından biri olan İngiliz yayın kuruluşu BBC, art arda yaşanan iki skandal nedeniyle zor günler geçiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda geçen yıl hayatını kaybeden BBC sunucusu Sir Jimmy Savile'ın kurumda çalışan genç kızlara cinsel tacizde bulunduğu öne sürülmüştü.

Pedofil suçlaması

Savile olayından sonra BBC'nin başı şimdi de ortaya attığı pedofil suçlamalarıyla derde girdi. BBC, 2 Kasım gecesi yayınlanan “Newsnight“ adlı programında, isim verilmeden Muhafazakâr Parti'den önemli bir politikacının 70'lı yıllarda çok sayıda çocuğu istismar ettiği iddiası ortaya atıldı.

Ancak kısa bir süre sonra bu politikacının 70 yaşındaki Alistair McAlpine olduğu internette dolaşmaya başladı. Adının doğrudan taciz skandalına karışması üzerine açıklama yapan McAlpine, kendisine yöneltilen suçlamaların tamamen asılsıl ve iftira olduğunu belirtti.

“Newsnight“ programına olayın mağdurlarından biri olarak konuşan Steve Messham daha sonra yaptığı açıklamada ise bir karışıklığın söz konusu olduğunu belirterek McAlpine'nin fotoğraflarına baktığını ve bahsettiği kişinin o olmadığını anladığını söyledi.

BBC'den özür

Yalanlanan haberi nedeniyle bir kez daha baskı altına giren BBC, ortaya attığı pedofil iddiaları nedeniyle özür diledi. İngiltere Başbakanı David Cameron da medyadan herhangi bir iddia ortaya atmadan önce çok dikkatle olmalarını istedi.

BBC Genel Müdürü George Entwistle, baskılara daha fazla dayanamayarak istifa etti.

© Deutsche Welle Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Pedofili İftirası İstifa Getirdi

Pedofili İftirası İstifa Getirdi

Ardı ardına gelen pedofili skandallarıyla çalkalanan BBC’nin Genel Müdürü George Entwistle, Britanya’nın lider medya kuruluşunun karşı karşıya kaldığı eleştiri okları üzerine istifa ettiğini açıkladı.

Britanya’da pedofili sorunu, BBC’nin Sir unvanlı ikon sunucularından Jimmy Savile’in reşit olmayan onlarca kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğunun ortaya çıkmasıyla gündemin baş sırasında oturmuştu.

Skandalın yeterince üstüne gitmemekle itham edilen BBC’de, geçen hafta, Kuzey Galler’deki bazı bakımevlerinde çocuklara yönelik tacizlerle ilgili bir araştırmada eski bir Muhafazakâr Partili milletvekilinin ismi verilmeden suçlanması, skandala yeni bir boyut kazandırmıştı. Sosyal medyada söz konusu milletvekilinin eski Başbakan Margaret Thatcher döneminde partinin haznedarlığını yapan Lord

McAlpine olduğu öğrenildikten sonra suçlamanın gerçekle bağdaşmadığı anlaşılmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Haber Müdürü Ve Yardımcısı Kızağa Alındı

Genel Müdür George Entwistle'ın istifasından sonra, BBC Haber Müdürü Helen Boaden ile yardımcısı Steve Mitchell'dan da bütün sorumluluklarını devretmeleri istendi.

BBC'de haber sorumluluk zinciri konusundaki belirsizliği ortadan kaldırmak amacıyla bütün haber dairesini içeren tek bir yönetim yapısı oluşturuldu.

Son kararlar 2 Kasım gecesi BBC'nin ana araştırmacı gazetecilik programlarından Newsnight'ta Galler bölgesinde çocuk tacizi ile ilgili bir araştırma dosyasının yayınlanmasını izliyor.

Bu dosyada önde gelen eski bir Muhafazakar Partili politikacı, isim verilmeden de olsa, çocuk tacizcisi olmakla suçlanmıştı.

Daha sonra bu politikacının eski Başbakan Margaret Thatcher döneminde partinin saymanı olan Lord McAlpine olduğu söylentileri internette dolaşmaya başladı.

Ancak iddiayı dile getiren tanık geçen hafta hata yaptığını, yanlış kişiyi teşhis ettiğini açıkladı.

Bunun üzerine tek bir kaynağa dayanarak haber yayınlayan Newsnight adına BBC özür diledi; Genel Müdür George Entwistle da istifa etti.

Haber Müdürü Helen Boaden ve yardımcısı Steve Mitchell'ın bu haberle doğrudan ilgisi yok.

İki lider de başka bir soruşturma yüzünden bazı alanlardaki sorumluluklarını devretmişti.

Bu soruşturma yine Newsnight programının, ünlü BBC sunucularından Jimmy Savile hakkındaki çocuk tacizi iddialarını geçen yıl araştırmasına rağmen neden rafa kaldırdığını inceliyor.

Her iki yetkili de soruşturma kapsamında olduğundan, Newsnight ve Savile konularındaki ilgili sorumluluklarını devretmişlerdi.

BBC, sadece bu alanlara bakması için başka bölümlerden müdürleri görevlendirmişti.

Ancak bu durumun BBC editoryal yapısında karmaşa yarattığı ve BBC yönetiminin iki yöneticiden, soruşturma sonuçlanana kadar kısmen değil bütün sorumluluklarını bırakmalarını istediği anlaşılıyor.

Görevden çekilen Haber Müdürü Helen Boaden, geçen yıl bu dosyanın yayınlanmaması kararı alındığında yine Haber Müdürü, George Entwistle ise BBC Televizyon Kanalları Müdürü idi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakanİngilteremüzik
Görüş Bildir