BBC: En Uzun Eylem

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

BBC: En Uzun Eylem

BBC: En Uzun Eylem

Dünya basınının gündeminde İstanbul’dan tüm Türkiye’ye yayılan gösteriler vardı. Basın organlarının yanısıra Noam Chomsky, Slavoj Zizek ve Thom Yorke gibi isimler de harekete destek verdi

Dünya, Gezi Parkı eylemini konuşuyor. Avrupa’dan Amerika’ya Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya neredeyse bütün medya kuruluşları yaşanan protestoları okuyucuları ve izleyicileriyle paylaştı.

BBC'de, Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde Gezi Parkı konusunda gerçekleşen protesto gösterilerinin tüm dünyada yankıları sürerken Pazar sabahı önemli ölçüde sukunet hakim olduğuna dikkat çekiliyor. Türkiye’deki olayları çok yakından izleyen BBC, Türk polisinin 900’den fazla kişiyi gözaltına aldığını belirtirken protestoların yeniden başlayabileceğini de kaydetti.

Protestoların iki gün sürdüğüne işaret ederek “Yıllardır Türkiye’de hükümet karşıtı yapılan en uzun” eylem olarak nitelediği gösterilerin, polisin Gezi Parkı’nda barışçıl bir oturma eylemi yapanları bastırmasıyla tırmandırıldığı yorumunu yaptı.

BBC, “Birçok insan, kişisel özgürlüklerinin bazılarını geri almak istediğine inandıkları hükümetten bıktı” sözlerini kullandığı haberinde Başbakan Erdoğan’ın göstericiler ile konuşmayı önerdiğine dikkat çekerek “Ancak gösterilerin belli bir lideri yok” dedi. BBC, “Türkiye’de bazıları, hükümetin artan biçimde otoriterleşmesinden yakınıyorlar” dedikten sonra Erdoğan için “İktidardaki parti AK Partinin kökleri siyasal İslam’da ama (Erdoğan’ın) Türkiye’nin devlet laikliğine bağlı olduğunu söylüyor” sözlerini ekledi.

TAHRİR BENZETMESİ GERÇEKÇİ DEĞİL

Gezi Parkı gösterileri, Rus medyasına da geniş yansıyor. Rusya’nın Sesi, “İstanbul'daki Gezi Parkı protestoları hız kesmedi, eylemcilerin 5 gündür süren çabası sonuç verdi” dedi

Rusya’nın Sesi, "Türkiye ayağa kalktı; Gezi Parkı açıldı" başlığı ile verdiği haberinde “hayatında hiç eyleme katılmayan insanların alanda yer aldığına” işaret edildiğini belirtirken “Tahrir benzetmeleri Türkiye’nin yapısından dolayı pek gerçekçi değil”, “İnsanların otoriter ve yasakçı eğilimlere karşı bir isyan gerçekleştirdiği” görüşleri yansıttı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanGezi ParkıİstanbulRusya
Görüş Bildir