Bazı Yiyecekler Sevilmiyor Çünkü...

 > -

Bazı Yiyecekler Sevilmiyor Çünkü...

Bazı Yiyecekler Sevilmiyor Çünkü...

Bazı yiyeceklerin sevilmemesinin, bir genin "aşırı ifadesi ya da harekete geçmesinden " kaynaklanıyor olabileceği belirlendi.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nden bilim insanlarının zebra balıkları üzerinde yaptığı araştırmanın, ıspanak ya da Brüksel lahanası yemeyi reddeden çocukları bir nebze "aklayabileceği" belirtildi.

Zebra balıklarının beslenme alışkanlıklarını inceleyen bilim insanları, bu hayvanların bazı yiyecekleri sevmemesinin nedeninin bir genin aşırı harekete geçmesine bağlı olabileceğini vurguladı.

Bu balıkların larvalarına her türlü besini veren bilim insanları, larvaların acı ve asitli olanları reddettiğini gördü. Bu reddetme tepkisiyle ağız ve boğaz bölgesi, solungaç ve beynin tat alma merkezinin egr-1 adı verilen genden aşırı etkilendiği belirlendi.

Ancak bilim insanları, vücudun yiyeceğe alışmasına bağlı olarak zamanla, örneğin 2-3 gün sevilmeyen yiyeceklerin yenmesiyle, bu genin ifadesinin azaldığına ve normal seviyesine geldiğine de dikkati çekti.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir