Görüş Bildir

Bazı İnsanların Sıcak Havalarda Bile Battaniye Örtmekten Vazgeçememesinin Nedenini Biliyor muydunuz?

Anasayfa > Cafe

Saatlerce yatakta döner durursunuz ve sizi uykuyla buluşturacak tek çözümün o sıcacık battaniyeniz olduğunu fark edersiniz. Çünkü...

Battaniye vücut sıcaklığını düzenler.

Battaniye vücut sıcaklığını düzenler.

Bizler sıcak kanlı varlıklarız. Bu da vücudumuzun kendi kendine iç sıcaklığı düzenlediği anlamına gelir. Böylece vücudumuz sıcak kalır. Fakat derin uyku sırasında bütün kontrolü kaybederiz. Vücudumuzun sıcaklığını düzenleyecek bir şeyler ararız. Battaniyeler de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sıcaklığa kavuşmasına yardımcı olur.

Uyku rutininin ayrılmaz bir parçasıdır.

Uyku rutininin ayrılmaz bir parçasıdır.

İnsanlar olarak alışkanlıklarımızla var oluruz. Battaniye konusunda da bu alışkanlıklar önemli bir rol oynarlar. Güvende hissetmekle ilgili olmasa bile, hayatımız boyunca battaniyeleri kullanırız ve bir noktadan sonra rutinimiz içerisinde yer almaya başlar. Bu nedenle yatağa gittiğimiz battaniyenin altına gireriz ve vücudumuz, uyku zamanı geldiğine dair bir sinyal alır.

Battaniyeler stresi ve anksiyeteyi azaltır.

Battaniyeler stresi ve anksiyeteyi azaltır.

Serotonin, mutlu ve sakin olmamızda önemli rol oynar. Stresli veya gergin olduğumuz zaman uyumak zorlaşır. Fakat kendimizi sarıp sarmalamak, vücudumuzdaki serotonin hormonunun artmasını ve bu hislerin yok olmaya başlamasını sağlar.

Daha rahat uykuya dalmamızı sağlar.

Daha rahat uykuya dalmamızı sağlar.

Battaniyeler vücut sıcaklığının çok fazla değişmediği bir bariyer kurar. Vücudumuzu ısıtır ve vücut sıcaklığını düşürecek çevresel faktörler çok fazla bizi etkilemez bu sayede. Böylece daha hızlı, daha derin ve daha iyi uyuruz.

Güvende hissederiz.

Güvende hissederiz.

Battaniyeler kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Çünkü çocukken de en fazla korktuğumuz şey karanlıktır ve bu korku hissi başladığında tamamen battaniyenin altına gireriz. Bunu, korkularımızla savaşan ve kendimizi koruma altında hissettiren bir çıkış kapısı olarak görürüz. Bu güvende hissetme durumu da yetişkinlik döneminde bile devam eder.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
149
50
16
15
7
6
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Mother of Dragons

Sadece güvende hissetmek için ama sıcakta battaniye degil pike falan örtülür..

Sorunsal355

Battaniyem benim için böbreğim gibi ayrılamam ayrılırsam eksik kalırım sjdbdhsh

Filiz Yiğit

Işte bu ben.. nedenini bilemem ama hep yorganla uyurum bu ara çok sıcak olduğu için battaniyeyle beraber takılıyoruz 😂 o beni çok seviyo ben de onu. ❤