Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bayramda Beslenme Düzenine Dikkat

0PAYLAŞIM

Bayramda beslenme düzenine dikkat!

Bayramda beslenme düzenine dikkat!

Bayram öncesi uyarıda bulunan Diyetisyen Penbe Berna Karaca, ilk günlerde yeme içmeye aşırı yüklenilmemesini ve sütlü tatlıların daha fazla tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Diyetisyen Penbe Berna Karaca, Ramazan ayında beslenme düzeni değiştiği için öğünlere dikkat edilmesini aşırı tatlı ve çikolata yenilmesinden kaçınılmasını istedi. Şerbetli tatlılardan çok sütlü tatlıların tercih edilmesini isteyen Karaca, içecek olarak da taze sıkılmış meyve suyu ile ayranın daha sağlıklı olacağını kaydetti. 

Diyetisyen Karaca, "Ramazan ayında beslenme düzeni değişiyor ve öğün sayısı düşüyor. Bayramın gelmesiyle normal beslenme düzenine geçen bireylerde genellikle eskisinden de fazla yeme eğilimi görülüyor. Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir"dedi.

Sütlü tatlı ve taze meyve suyu 

Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak ikramlar olacağına dikkat çeken Karaca, "Hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı, kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yenilmemelidir. Ayrıca gün boyu öğün atlanmamalıdır. Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş ve azar azar yenilmelidir. Bayram boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. İkramda bulunurken ise hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, taze veya kuru meyveler, boş enerji kaynağı olan içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata, ayran içecekler sunulmalıdır. Bunlar daha sağlıklıdır" diye konuştu.

Şeker, kalp ve tansiyon hastaları dikkat 

Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri gerektiğini vurgulayan Karaca,"Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastalarının gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeleri gereklidir, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmalıdırlar. Şeker ve tatlıları fazla kaçırmamaları en asgari şekilde tüketilmelidir. Ramazan ayı boyunca su tüketim alışkanlığı değiştiği için bayram süresince sıvı tüketimine dikkat etmelidirler. Her birey için günlük sıvı ihtiyacı farklı olmakla birlikte ortalama 8-10 bardak su yeterli olacaktır" diye konuştu.

Bir ürünü alırken mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini kaydeden Karaca, şeker ve şekerli ürünleri satın alırken de Bakanlık izini olmasına, son kullanma tarihi geçmemiş ve ambalajı bozulmamış olmasına dikkat edilmesini gerektiğinin altını çizdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir