Bavul Ticaretiyle Başlayıp 2.2 Milyar Dolarlık Projeye Uzandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bavul Ticaretiyle Başlayıp 2.2 Milyar Dolarlık Projeye Uzandı

Bavul Ticaretiyle Başlayıp 2.2 Milyar Dolarlık Projeye Uzandı

Bundan 17 yıl önce içine tuvalet kağıdı, diş fırçası, tost ekmeği doldurduğu 90 kiloluk valiziyle Türkmenistan yoluna çıkan Erol Tabanca ’nın müteahhitlik şirketi Polimeks , Aşkabat’ta 2.2 milyar dolarlık ihale kazandı. Bu ihale ile Polimeks , Türk müteahhitlik şirketlerinin yurtdışında tek kalemde aldığı en büyük işe sahip oldu.

Türkiye’nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks İnşaat, Aşkabat Uluslararası Havaalanı inşaatı ihalesini kazandı. Yurtdışında iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının tek kalemde aldığı en büyük iş olan Aşkabat Uluslararası Havaalanı inşaatının proje değeri ise 2 milyar 253 milyon dolar.

Türkmenistan’ın milli sembol ve değerlerinden esinlenerek tasarlanan yeni havaalanının inşasına 2013 Ocak ayında başlanarak 2016 yılında tamamlanması hedefleniyor. Yeni havaalanı, yaklaşık 350 bin metrekare kapalı alanıyla yılda 14 milyon yolcuyu ağırlayacak.

Global Bir Proje Olacak

Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca , Aşkabat Uluslararası Havaalanı projesinin, tamamlandığında sadece Türkmenistan’ın değil dünyanın önemli havaalanları arasında yer alacağını vurgulayarak, bu ihaleyi kazanmaktan ve Türkmenistan’nın en büyük yatırımlarından birinin yapımını üstlenmekten onur duyduklarını söyledi.

Portföyün Yüzde 95′i Türkmenistan’da

Erol Tabanca , 1992’de 90 kiloluk bir bavulla gittiği Türkmenistan’da yatırım olanaklarını araştırır. Daha sonra Cem Siyahi ve Abdullah Gözener ile birlikte 1995 yılında Polimeks ’i kurar. Polimeks , bugüne kadar Türkmenistan’da toplam 9 milyar dolarlık iş yaptı. Şirket, inşaatlarda kullandığı malzemelerin çoğunu da Türkiye’den ihraç ediyor. Böylece, Türkiye’ye de 4.3 milyar dolar döviz giriş sağladı. Şirketin portföyünün yüzde 95’i Türkmenistan’da. Eskişehir’de de planlanan bir termal otel yapıyor. Avaza’da 150 yatak kapasiteli otel, 44 villa ve yat kulübünden oluşan bir kompleks yapıyor. Erol Tabanca şunları söylemişti: “1992’de Türkmenistan’a giderken bana orada hiçbir şeyin olmadığı söylendi. 90 kiloluk valizle gittim, içinde tost ekmeğinden, tuvalet kağıdına her şey vardı. Şimdi Türkiye’de ne varsa orada da var.”

Dünyada 56. Sırada

Polimeks , 2012’de Enginnering News Record dergisi tarafından ‘En büyük 225 Uluslararası Müteahhit’ sıralamasında 56’ncı sırada gösterildi. 33 Türk şirketi içinde ise ilk sırada yer aldı.

Toplam 20 Bin Kişi Çalışacak

“Yeni projemizin değeri 2 milyar 253 milyon dolar. Kurulduğumuz günden bu yana 120 projeye imza attık” diyen Erol Tabanca şöyle dedi: “Bu proje, Türkmenistan’da inşa ettiğimiz ikinci havaalanı olacak. Türkmenistan tarihinde önemli bir yeri olan Oğuz Han ’dan ve yine Türkmen kültüründe önemli bir motif olan laçin kuşundan esinlenerek oluşturulan projenin tasarımı da firmamızın eseridir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016DövizEskişehir
Görüş Bildir