Batmanlıları Sınav Salonları Almadı

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Batmanlıları Sınav Salonları Almadı

Batmanlıları Sınav Salonları Almadı

Kutlu Doğum etkinlikleri çerçevesinde Hz. Muhammed’in (sas) hayatıyla ilgili Batman’da yapılan yarışmaya 50 bin kişi katıldı. 2 bin gönüllü öğretmenin görev yaptığı sınavda dereceye girenler, umre ziyareti, dizüstü bilgisayar gibi hediyeler kazandı. Yarışmaya katılan öğrencilerden Elif Akan, duygularını şöyle özetledi: “Hazırlanırken Efendimiz’in hayatını öğrendim. Hayata bakışım değişti.”

Peygamberimiz’in (sas) anıldığı Kutlu Doğum Haftası’ndaki en anlamlı etkinliklerden biri Batman’da gerçekleşti. ‘Hepimiz O’nu Okuyoruz’ başlığı altındaki yarışmaya 50 bin kişi katıldı. Tam 114 okulda yapılan sınavda dereceye giren 360 kişi; umre ziyareti, dizüstü bilgisayar, notebook, bisiklet, fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi hediyeler kazandı. Batman Eğitimciler Derneği Başkanı Ali Özkan, “Mesele O’nunla ilgili olunca teveccüh böyle yüksek oldu.” dedi. Vali Yılmaz Arslan, bu ve benzeri projeleri artırarak devam ettirmek istediklerini söyledi. İl Müftüsü Hasan Çağlar, sınava katılanların alacakları en güzel hediyenin, Peygamber’in hayatını öğrenmek olduğunu vurguladı. Batman Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, “Halkımız, günlük gailelerden uzak, manevî bir huzurla, Peygamberimiz’i ne kadar çok sevdiklerini gösterdiler.” ifadesini kullandı. Sınava katılan öğrencilerden Elif Akan ise duygularını şöyle dile getirdi: “Çok güzel hazırlandım. Efendimiz’in hayatını öğrendim. İnsan öğrenince hayata bakışı değişiyor.”

Peygamber Efendimiz’e (sas) sevginin yansımalarını taşıyan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Batman’da 50 bin kişinin katıldığı bilgi yarışması düzenlendi. “Hepimiz O’nu Okuyoruz” isimli yarışma Batman Valiliği, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Batman Eğitimciler Derneği (BEDER) tarafından organize edildi. 114 okuldaki bin 800 salonda gerçekleştirilen sınav 2 bin kişilik gönüllü gözetmenlerin kontrolünde yapıldı. Batman merkez ve ilçelerinde yapılan sınavda ilkokulların 2., 3., 4. sınıfları, ortaokulların 5., 6., 7. ve 8. sınıfları ile lise hazırlık, 9., 10., 11., 12. sınıflarda okuyan öğrenciler ter döktü. Yarışmanın yetişkinler kategorisine ise üniversite öğrencileri, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ve isteyen her vatandaş katıldı. Sınava katılanlara 63 soru için 70 dakika süre verildi. Katılımın yüksek olması sebebiyle sınav, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki seferde gerçekleştirildi.

BEDER Başkanı Ali Özkan, ilkokul, ortaokul, lise ve yetişkinler olmak üzere 4 kategoride sınav yapıldığını belirtti. Sınava katılanlar ve görev alan gözetmenlere teşekkür eden Özkan, “Bu tamamıyla Peygamber Efendimiz adına yapılan bir sınav olduğundan dolayı işin ruhuna uygun olarak insanlar tercihte bulundu. Bu rağbeti, bu tercihi, bu teveccühü de tamamen Peygamber Efendimiz’in kendisine bağlıyoruz. Yani mesele onunla ilgili olunca katılım da böyle yüksek oldu.” dedi.

Rekor katılımın yaşandığı yarışmaya ilişkin Batman Valisi Yılmaz Arslan şöyle konuştu: “Peygamber Efendimiz’in hayatını çocuklara öğretmeye yönelik güzel bir çalışma oldu. Bu projeyi valiliğimizle beraber, müftülüğümüz, milli eğitim müdürlüğümüz ve sivil toplum örgütlerinden katılım ve destekle yürüttük. Gerçekten beklentimizin çok üzerinde bir ilgi gördü. Yaklaşık elli bin kişi sınava girdi. Gönüllü bir çalışmadır bu. Biz bu ve benzeri projeleri bundan sonra da artırarak devam ettirme arzusundayız.”

Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar da esas amaçlarının yarışmayla her yaştaki öğrencinin ve Batmanlıların dikkatini kitaba çekmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak olduğunu vurguladı. Sınavda kazananların bir kısmına mükafat verileceğini belirten Çağlar, “Ama asıl ödül Hazreti Peygamber’in hayatını öğrenmiş olmaktır. Büyük ödül olarak bu yetiyor. Proje çerçevesinde yaklaşık elli bin insanımız Peygamber Efendimiz’in hayatını baştan sona okumuş oldu. Biz de bu projede olduğumuz için çok mutluyuz. Halkımızın Efendimiz’i ne kadar çok sevdiğini, bir kez daha gördük.” şeklinde konuştu.

Peygamber Efendimiz’in hayatını öğrenmek için insanların adeta seferber olduğunu belirten Batman Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa da sınavda Batmanlıların günlük işlerden uzak, manevi bir huzurla, Peygamberimiz’i ne kadar çok sevdiklerini gösterdiklerine dikkat çekti. Yarışmanın sınavda soru cevaplamanın ötesinde bir anlam taşıdığını Elif Alkan ve Yusuf Dura isimli öğrenciler şu cümlelerle özetledi: “Sınava çok güzel hazırlandık. Bu bizim için büyük bir fırsat oldu. Efendimiz’in hayatını, çektiği sıkıntıları öğrendik. Bizim için yaptığı fedakârlıklara şahit olduk. Bilmediğimiz ne kadar çok şey varmış. İnsan öğrenince hayata bakışı bile değişiyor.”

Sınav sonucunda derece alan toplamda 360 kişi ödüllendirilecek. Ödüller arasında umre ziyareti, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, notebook, bisiklet, fotoğraf makinesi, cep telefonu, MP3, MP4 ve çeşitli kırtasiye malzemeleri bulunuyor.

Afyonkarahisar’da 24 bin başvuru

Afyonkarahisar’da da Batman’da-ki yarışmanın bir benzeri NT Mağazaları Afyonkarahisar Şubesi ile Afyonkarahisar Ümit Gönüllü Eğitimciler Derneği’nce düzenlenen ‘Afyon, Efendimizin (sav) Nurlu Hayatını Okuyor’ sınavı için 24 bin kişi başvurdu. Sınavın öğrencilere yönelik bölümü dün gerçekleşti. Halk kategorisine yönelik sınav bugün yapılacak. Afyonkarahisar NT Mağazası Müdürü Tacettin Saka, yarışma kitabı olarak belirlenen ‘Efendimizin Nurlu Hayatı’ kitabının 40 bin satarak rekor kırdığını söyledi. Saka, “Bu Peygamberimiz’e (sas) olan teveccühten başka bir şeyle açıklanamaz. İnsanlığın İftihar Tablosu Hz. Muhammed aradan asırlar geçmesine rağmen dipdiri ve taptaze yaşıyor. Yapılan başvuruda ulaşılan sayı bunun en güzel göstergesidir.” dedi. Dernek başkanı Veli Kuru da ilk 100’e girenlerin umre, elektronik eşyalar, telefon, hediye çekleri ve bilgisayar gibi çeşitli hediyelerle ödüllendirileceğini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Afyoncep telefonu
Görüş Bildir