Batman'dan Katliam Kurbanlarına Çiçek

 > -

İşte olay yerinden ilk görüntüler...

Batman'in gösteriminde katliam

Batman'in gösteriminde katliam

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Film galasına baskın: 12 ölü

Film galasına baskın: 12 ölü

Maskeli saldırganın öldürdüğü kişi sayısı ilk başta 14 olarak açıklandı. Ancak son gelen bilgilere göre olayda hayatını kaybeden kişi sayısı 12.

Reuters haber ajansının Denver'dan yayın yapan yerel bir radyoya dayandırdığı haberinde, Aurora'daki bir alışveriş merkezinde bulunan sinemada gerçekleşen saldırıda 12 kişi öldü.

Saldırıda 24'ü hastanelerde tedavi altına alınan 50 kişi de yaralandı.

Görgü tanıklarına göre, gaz maskesi takan ve önce bir kutudan gaz bırakan silahlı kişi, salonda etrafa rastgele ateş açtı.

Polis saldırıyla ilgili bir zanlıyı yakaladı. Saldırganın kimliği ve saldırının nedeni konusunda ise henüz bilgi verilmedi.

Obama: "Korkunç"

Haberin Tamamı İçin:

James Holmes'un tipik seri katil profili

James Holmes'un tipik seri katil profili

Batman serisinin son filminin ABD Denver’daki ilk gösteriminde bir genç, önce sinema salonuna gaz bombası attı. Ardından perdenin önüne geçerek izleyicileri kurşun yağmuruna tuttu. Biri çocuk 12 kişi öldü. Başkan Obama yatağından kaldırılarak katliamdan haberdar edildi. Yakalanan saldırgan kimliği sorulduğunda “Ben Joker’im” yanıtını verdi. Peki kim bu 'Batman canisi'?

San Diegolu... Amerika’nın en batısında, Meksika sınırında, güneşi, eğlencesi, yemekleriyle cennet gibi kent...

Westview Lisesi’ni 2006’da dereceyle bitiriyor. Bursla üniversiteye giriyor. 2010’da yine dereceyle bitirdiği California Üniversitesi’nde nöroloji okuyor. Sonra arkadaşlarının anlattığı kadarıyla iş bulamayınca doktoraya başlıyor. Yine nörolojide. Denver’daki Colorado Üniversitesi’nde.

DEĞİŞMEYEN SERİ KATİL PROFİLİ

Colorado Katliamı’nın 24 yaşındaki zanlısı James Eagen Holmes’un özgeçmişi işte bu kadar. 12 kişiyi öldüren bir ruh hastasının, geçen ay doktora programından ayrılıncaya kadar işe girmek için şirketlere yolladığı CV bu.

Bu tür hikâyelerde hiç değişmiyor. Los Angeles Times, Holmes’un lise arkadaşlarıyla konuşmuş. Hepsi de Holmes’un ne kadar nazik bir insan olduğunu anlatıyorlar. “Kesinlikle birini vurabileceğini düşünemezdim”, “Çok sessizdi”, “Çok kibardı”, “Arada konuştuğumda her zaman iyi davranırdı”… Hiçbir katliam ve seri katil öyküsünde değişmeyen sözler.

Peki niye oluyor? Niye dünyanın en tahmin edilemeyen manyakları ABD'den çıkıyor? Niye bir insan kaynakları sorumlusu olsanız, özgeçmişi önünüze geldiğinde hiç düşünmeden mülakata çağırabileceğiniz biri böyle bir katile dönüşüyor?

KİMSE 'NİYE ALIYORSUN' DEMİYOR

Bütün psikososyal faktörleri bir kenara bırakın. Avrupa ve ABD arasında aile, toplum, din bazlı karşılaştırmaları unutun. Afrika gibi bu tür vahşet olaylarının yaşandığı ama medya olmadığından haberleştirilmediği yerleri de bir tarafa koyun. Cevap çok basit. Çünkü her psikopat burada elini kolunu sallayarak istediği yerden istediği kadar silah alabiliyor. Silah lobisi itiraz etse, Cumhuriyetiler inkâr etse bile…

Dört tane buldular Holmes’un üzerinde. Ve her birini nereden aldığını da teker teker tespit ettiler. Aralarında Glock gibi sofistike silahların da olduğu küçük bir cephanelik kurmuş kendine. Ve kimse de bunları alırken sormamış. Silahlara baktım. Sonra aklıma iki gün önce Özgür Suriye Ordusu’nun Washington temsilcisi ile yaptığım görüşme geldi. ABD hükümetine bir liste verdiklerini ve ihtiyaçları olan silahları söylediklerini anlatmıştı. Niye Wal-Mart’a gidip kendileri almıyorlar ki…

SAÇLAR JOKER, KIYAFET BANE

Katliamdan sonra yakalandığında polis, “Kimsin?” diye soruyor. Holmes da “Ben Joker”im diyor. Saçlarını kırmızıya boyamış. Üzerinde çelik yelek ve gaz maskesiyle.

Ateş açmaya filmin ilk dakikalarında başladığına göre fragmanlarında görmüş olmalı. Saçlar Joker ama maskesi ve çelik yeleğiyle aslında son filmdeki kötü adam Bane gibi kuşanıyor Holmes. Fakat Heath Ledger’ın olağanüstü performansı ve senaryosu, sinematografisi, kurgusuyla tüm zamanların en iyi filmlerinden olan serinin ikinci filmi değil de şiddetin görece daha az olduğu üçüncünün böyle bir katliama sahne olması neden? Dedikleri gibi o performans sonrası bir türlü toparlanamayıp ölüme yürüyen Ledger’ın laneti mi?

CHICAGO YERİNE NEW YORK

Değil serinin yaratıcısı yönetmen Christopher Nolan, bundan sonra sinema tarihi de Joker gibi bir kötü karakter çıkarmakta zorlanacağı için ikincinin yanında sönük kalan bir devam filmi Dark Knight Rises. Bane’in yeterince kötü olamadığı… Kötünün kimseyi kötü olmaya ikna edemediği. Söylenecek sözlerin hepsini Joker söylediği için yeni lafı olmayan bir aksiyon filmi. Ancak hepsi bir yana Nolan’ın Batman Üçlemesi, bir yönüyle de sinemanın bir 11 Eylül denemesiydi. Sadece Batman Üçlemesi’nin değil, aslında bir dönemi kapatmak istiyorlardı. O kadar ki… Sürekli ABD bayrağı kullanılmış... Ve fon olarak da şimdiye kadar Batman’lerde hep Chicago’dan esinlenilerek hazırlanan Gotham silüeti için Hudson Nehri üzerinde New Jersey tarafına uzanan hayali köprüler dışında birebir New York gösterilmişti. Yıkılan 11 Eylül Kuleleri yerine dikilen Özgürlük Kulesi’nin inşaatına kadar.

BEN BİR CANAVAR DEĞİLİM

"Peki sonuç ne oldu? Kapatabildiler mi?" diyorsanız da...

İkinci filmde Batman’in Joker’le savaşırken gidip gelmesini hatırlıyor musunuz? Kötüye karşı kötünün yöntemlerini kullanması… Filmin başından itibaren süren düalite... Savcı Harvey Dent’in iki yüzü…

Kara Şövalye filmin başından itibaren hep kendiyle didişiyordu. Ve işin en vurucu kısmında da… O unutulmaz karşılaşma sahnesinde neyin ne olduğunu ona Joker söylüyordu: “Onlar gibi konuşma. Öyle değilsin. Öyle olmak istesen bile. Onlar için, sen de tıpkı benim gibi bir ucubesin. Şimdi sana ihtiyaçları var. Ama olmadığında, seni bir cüzzamlı gibi kenara atacaklar. Ahlaki değerleri, yasaları kötü bir şaka gibi. İlk belada hepsini bıraktılar. Onlar sadece dünya izin verdiği ölçüde iyi olabilirler. Sana göstereceğim. İş tamamlanınca bu medeni insanlar birbirlerini yiyecekler. Ben bir canavar değilim. Ben sadece dönemecin önündeyim.”

Haberin Tamamı İçin:

Saldırı Öncesi Cephane Depolamış

Saldırı Öncesi Cephane Depolamış

ABD'de Batman filminin ilk gösterimi sırasında 12 izleyiciyi öldüren saldırganın eylemi haftalar öncesinden planladığı ortaya çıktı.

ABD'nin Colorado eyaletindeki bir sinema salonunda seyircilerin üzerine ateş açarak 12 kişiyi öldüren ve 58 kişiyi yaralayan silahlı saldırganın, binlerce mermi depoladığı tespit edildi.
Aurora Polis Şefi Daniel Oates, 24 yaşındaki eski tıp öğrencisi James Holmes'un, 22 Mayıs ve 6 Temmuz arasında silah dükkanlarından bir adet yarı otomatik saldırı tüfeği, bir adet 12 kalibrelik Remington marka av tüfeği ve iki adet 40 kalibrelik Glock marka tabanca satın aldığını, internet üzerinden de 6 binden fazla mermi temin ettiğinin belirlendiğini söyledi.

Havan mermileri ve bubi tuzakları

Holmes'un Colorado Tıp Fakültesi yakınlarındaki apartman dairesinde de kavanozlar dolusu kimyasal madde, metrelerce dikenli tel, çok sayıda cephanelik ve havan mermisi olması muhtemel bazı mermiler depoladığı belirlendi.
Öte yandan Holmes'un evini bubi tuzakları ile donattığı için henüz ayrıntılı bir arama yapılamadığı bildirildi.
Holmes'un evindeki tüm bubi tuzaklarının etkisiz hale getirilmesinin zaman alacağını belirten yetkililer, apartman dairesinde tüm binanın patlamasına yol açabilecek ısı yükseltici sıvıların da bulunduğunu söyledi.
Arapahoe Cezaevi'ne gönderilen Holmes'u tanıyanlar, utangaç ve zeki biri olarak anlatıyor.

Karmaşayı, gösterinin bir parçası sandık

Görgü tanığı Quentin Caldwell ise salondaki çoğu kişinin karmaşayı filmin açılışı nedeniyle yapılan bir gösteri sandığını söyledi.
Bu arada yaralananların bazılarının, saldırganın attığı kimyasal maddelerden etkilendiği belirlendi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Polis Bubi Tuzaklarından Eve Giremiyor

Polis Bubi Tuzaklarından Eve Giremiyor

ABD’nin Colorado eyaletindeki bir sinema salonunda Batman filminin ilk gösterimi sırasında seyircilerin üzerine ateş açarak 12 kişiyi öldüren ve 58 kişiyi yaralayan silahlı saldırganın, eylemi haftalardır planladığı ortaya çıktı. Saldırganın binlerce mermi depoladığı tespit edildi.

Polis Holmes’un evini bubi tuzakları ile donattığı için henüz ayrıntılı bir arama yapılamadığı bildirildi.

Aurora Polis Şefi Daniel Oates, 24 yaşındaki eski tıp öğrencisi James Holmes’un, 22 Mayıs ve 6 Temmuz arasında silah dükkanlarından bir adet yarı otomatik saldırı tüfeği, bir adet 12 kalibrelik Remington marka av tüfeği ve iki adet 40 kalibrelik Glock marka tabanca satın aldığı, internet üzerinden de 6 binden fazla mermi temin ettiğinin belirlendiğini söyledi.

Oates, Holmes’un mermileri taşımak için çok sayıda şarjör de aldığını ve olay yerinde saldırı tüfeği için 100 mermi taşıyan birkaç şarjör bulunduğunu belirtti.

-Havan mermileri ve bubi tuzakları-

Holmes’un Colorado Tıp Fakültesi yakınlarındaki apartman dairesinde de kavanozlar dolusu kimyasal madde, metrelerce dikenli tel, çok sayıda cephanelik ve havan mermisi olması muhtemel bazı mermiler depoladığı belirlendi.

Öte yandan Holmes’un evini bubi tuzakları ile donattığı için henüz ayrıntılı bir arama yapılamadığı bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Holmes’un dairesinde ev yapımı çok gelişmiş silahlar bulunduğunu ve bubi tuzaklarının eve girecek kişiyi öldürecek ya da ciddi bir biçimde yaralayacak şekilde yerleştirildiğini kaydetti.

Holmes’un evindeki tüm bubi tuzaklarının etkisiz hale getirilmesinin zaman alacağını belirten yetkililer, apartman dairesinde tüm binanın patlamasına yol açabilecek ısı yükseltici sıvıların da bulunduğunu söyledi.

-Utangaç ve zeki bir doktora öğrencisi-

Arapahoe Cezaevi’ne gönderilen Holmes’un Aurora’da Pazartesi sabahı yerel saatle 8.30’da mahkemeye çıkarılması bekleniyor.Holmes’un susma hakkını kullandığı ve avukat istediği bildirildi.

Silahlı saldırganı tanıyanlar, Holmes’u utangaç ve zeki biri olarak tanımladı. Verilen bilgiye göre, hemşire bir anne ile yazılım şirketinde yöneticilik yapan bir babanın oğlu olan Holmes, San Diego’da büyüdü.

Onur öğrencisi olduğu lisede futbol oynayan ve 2010 yılında California Üniversitesi’nden dereceyle mezun olan Holmes, burada nöro-bilimler alanında doktora yaptı. Ancak kısa bir süre önce doktoradan ayrıldığı belirlendi.

Holmes doktora programından ayrılmadan önce, "Psikiyatrik ve Nörolojik Hastalıkların Biyolojik Temelleri" dersinde mikro DNA göstergeleri üzerine sunum yaptı.

Okuldaki öğretmenleri ise, Holmes’un akademik başarısının en üst düzeyde olduğunu belirtti.

FBI’dan verilen bilgide; Facebook, MySpace, Twitter gibi hiçbir sosyal paylaşım sitesine katılmayan Holmes’un herhangi bir terörist grupla ilişkisinin olmadığı belirtildi.

Saçlarını kırmızıya boyayan ve kendisini tanıtmak için Batman filmindeki kötü karakterin adı olan "Joker"i kullanan Holmes’un, saldırı düzenlemek için neden bir sinema salonunu seçtiği henüz bilinmiyor.

Saldırıdan önce gaz maskesi, kurşun geçirmez kask, yelek ve bacak koruyucu giyen Holmes’un, boğazını ve kasık bölgesini korumak için de önlem aldığı belirlendi.

-"Karmaşayı, gösterinin bir parçası sandık"-

Polisin saldırıdan 60-90 saniye sonra olay yerine ulaştığını belirten polis yetkilileri, Holmes’un bilet alıp kalabalığa karışarak sinema salonuna girdiğinin belirlendiğini söyledi.

Olay sırasında sinema salonunda bulunan Jennifer Seeger, saldırganın acil çıkış kapısından salona girdiğini belirtti. Saldırganın sürekli şarjör değiştirip ateş ettiğini ifade eden Seeger, "Mermiler, havada uçuyordu. Yerde kanlar içinde yatan 14 yaşlarında bir genç kızla sırtından vurulmuş bir adam gördüm. Saldırgan, çıkış kapılarına gidenlerin üzerine ateş açıyordu" dedi.

Görgü tanığı Quentin Caldwell ise, salondaki çoğu kişinin karmaşayı filmin açılışı nedeniyle yapılan bir gösteri sandığını söyledi. Caldwell sözlerine şöyle devam etti: "Filmin başlamasından yaklaşık 15 dakika sonra patlama sesleri duydum. Bunların özel ses efektleri olduğunu düşündüm. Sonra yerde yatan, yaralanan insanları gördüm. Hala filmin devam etmesini bekleyen insanlar vardı. Onlara ’bunlar, gerçek. Kaçmamız lazım’ diye bağırdım." -Seyircilere kimyasal maddeler de attı- Bu arada yaralananların bazılarının, saldırganın attığı kimyasal maddelerden etkilendiği belirlendi. Yaralılar arasında 4 aylık bir bebek de bulunuyor. Hastane yetkilileri, saldırıda yaralanan 11 kişinin durumunun kritik olduğu söyledi.

Sinema salonun park yerinde toplananlar, saldırıda ölenlerin anısına çiçekler bıraktı, mumlar yaktı.

Olay, 5 Kasım 2009’da Teksas’daki Fort Hood’da bir ordu psikiyatristinin 13 kişiyi öldürmesinden ve yaklaşık 25 kişiyi yaralamasından bu yana ABD’deki en büyük saldırı oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Batman katliamcısı kendini filmde sanıyor

Batman katliamcısı kendini filmde sanıyor

ABD’nin Colorado eyaletinde Batman serisinin “Kara Şövalye Yükseliyor” isimli son filminin ilk gösteriminde 12 kişiyi öldüren, 58 kişiyi yaralayan James Holmes bugün mahkemeye çıkıyor.

Holmes’un tutulduğu Arapahoe Cezaevi’nden dün çıkan bir mahkum, “Hâlâ filmde olduğunu sanıyor. Deli gibi davranıyor. Gardiyanlara tükürdü. Pişmanmış gibi görünmüyordu” dedi. Batman serisinin kötü adamı Joker gibi davranan Holmes intihar takibine alınırken, birçok mahkumun onu öldürmeyi planladığı öne sürüldü. Bu yüzden cezaevinde hücreye alınan Holmes’le ilgili diğer gelişmeler şöyle:

-Başkan Barack Obama dün kurbanların ailelerini ziyaret ederken, bir yetkili, Holmes’un yarı otomatik taarruz tüfeğinin kaliam sırasında tutukluk yaptığını, sadece tabancasını kullanınca katliamın daha fazla büyümediğini söyledi.

-Polis, Holmes’un aylarca hesap yapıp Norveçli “yüzyılın canisi” Anders Behring Breivik’in “tekniklerini” örnek alarak hazırlandığı saldırıda tek başına olduğunu açıkladı.

-Holmes katliamı gerçekleştirmeden önce internete yüklediği fotoğrafta kendi arkasına, fotomontajla tabloid güzeli Keeley Hazell’ı eklemişti. Genç model, “Dergi çekiminden bir fotoğrafımı kullanmış. Korkunç. Şoke oldum” dedi.

Holmes’un tutulduğu Arapahoe Cezaevi’nden dün çıkan bir mahkum, “Hâlâ filmde olduğunu sanıyor. Deli gibi davranıyor. Gardiyanlara tükürdü. Pişmanmış gibi görünmüyordu” dedi. Batman serisinin kötü adamı Joker gibi davranan Holmes intihar takibine alınırken, birçok mahkumun onu öldürmeyi planladığı öne sürüldü. Bu yüzden cezaevinde hücreye alınan Holmes’le ilgili diğer gelişmeler şöyle:

-Başkan Barack Obama dün kurbanların ailelerini ziyaret ederken, bir yetkili, Holmes’un yarı otomatik taarruz tüfeğinin kaliam sırasında tutukluk yaptığını, sadece tabancasını kullanınca katliamın daha fazla büyümediğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Sinemada Katliam Yapan Zanlı Yargılanıyor

Sinemada Katliam Yapan Zanlı Yargılanıyor

ABD'de 12 kişiyi öldüren zanlı mahkeme önüne çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Colorado eyaletinde bir sinemada 12 kişiyi öldüren saldırgan, mahkeme önüne çıkıyor.
Savcılık, James Homes'un idam cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.
Obama, Kurbanların Yakınlarının Acısını Paylaştı
Amerikan Başkanı Obama ise, Colorado eyaletini ziyaret etti, kurbanların yakınlarının gözyaşlarını paylaştı.
James Holmes'a ilk duruşmasında, hakkında yöneltilen suçlamalar okunacak. Polis, Holmes'un tutuklandığından bu yana sessizliğini koruduğunu belirtiyor.
Saldırıyla ilgili yeni ayrıntılar da gün yüzüne çıkıyor.
Buna göre, Holmes o gece "Batman" filmine bilet aldı.
Film başladıktan yarım saat sonra dışarı çıktı, otoparktaki aracının bagajından silahları aldı, geri dönerek önce havaya, sonra da kalabalığın üzerine ateş etti.
Silahı Tutukluk Yaptı
Holmes'un elindeki yarı otomatik silahın tutukluk yaptığı, aksi takdirde ölü sayısının çok daha yüksek olabileceği kaydedildi.
Mahkeme kaynakları, Holmes'un avukat tutmadığını, bu yüzden savunması için bir kamu avukatının atandığını duyurdu. 24 yaşında nöroloji alanında doktora öğrencisi olan ve doktorayı bırakma kararı alan Holmes'un neden bu katliamı düzenlediği hala açıklığa kavuşmadı.
Saldırının düzenlendiği Aurora kentinde ise anma törenleri vardı. Başkan Barack obama, kurbanların ailelerini ve yaralıları ziyaret etti.
Obama, saldırganın Amerikan adalet sisteminin gücünü göreceğini de sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

Batman canisi hakim karşısına çıktı

Batman canisi hakim karşısına çıktı

ABD’nin Colorado eyaletinde Batman serisinin “Kara Şövalye Yükseliyor” isimli son filminin ilk gösteriminde 12 kişiyi öldüren, 58 kişiyi yaralayan James Holmes ilk kez hakim karşısına çıktı.

Batman filmlerinin "kötü karakteri" Joker'e atfen saçlarını turuncu-pembe karışımı bir renge boyadığı görülen Holmes'un oldukça durgun olduğu ve sürekli sabit bir noktaya baktığı gözlemlendi. Holmes, yakalandıktan sonra kimliği sorulduğunda da “Ben Joker’im” yanıtını vermişti.

Haberin Tamamı İçin:

Christian Bale'den Colorado Ziyareti

Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletinde, Batman üçlemesinin son filmi olan “Kara Şövalye Yükseliyor“un galasını basarak 12 kişiyi öldüren 24 yaşındaki doktora öğrencisi James Holmes, birçok ailenin hayatını kararttı.

Aurora kentindeki bir sinema salonunda cuma günü meydana gelen olaydan kurtulan 21 yaşındaki hamile kadın dün bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Saldırıda yaralanan eşi ise aynı hastanede hala yoğun bakımda. Onunla birlikte ağır yaralı diğer altı kişinin de durumu ciddiyetini koruyor.

Saldırgan dün ilk kez mahkeme önüne çıktı. Yargıç, davanın bir sonraki duruşmasının basına kapalı gerçekleştirilmesine karar verdi. Sanık için idam cezası talep edilip edilmeyeceğini, ailelerin kararı belirleyecek.

Bu arada, Batman filminin başrol oyuncusu Christian Bale, Aurora’ya giderek hastanedeki yaralıları ziyaret etti. Bale, daha sonra olayın yaşandığı yere çiçek bıraktı.

Euronews

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaDiegoFacebookİdamİntiharKatilPolisSinemaSuriyeTwitterfutbolhamileolay
Görüş Bildir