Görüş Bildir

Batı Virginia'da Ön Seçimlerin Galibi: Bernie Sanders

Anasayfa > Gündem

ABD'de devam eden başkanlık yarışında resmi olmayan sonuçlara göre Demokratların Batı Virginia eyaletindeki ön seçimlerinden Vermont Senatörü Bernie Sanders galip çıkarken rakibi kalmayan Cumhuriyetçi Donald Trump ise hem Batı Virginia hem de Nebraska'daki ön seçimleri kazandı. Cumhuriyetçiler, 18-21 Temmuz'da Cleveland şehrinde, Demokratlar ise 25-28 Temmuz'da Philadelphia'da parti kurultayını gerçekleştirecek. Ön seçim süreci 17 Mayıs'ta Kentucky ve Oregon eyaletlerinde devam edecek.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimleri, Batı Virginia ve Nebraska'daki ön seçimlerle devam etti. Demokratlarda yarışı önde götüren eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, rakibi Sanders'ın Batı Virginia eyaletini kazanmasına engel olamadı.

Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yaklaşık yüzde 51'ini alan Sanders, bu sonuçla 16 yeni delege daha kazanarak delege sayısını 1469'a yükseltti.

Clinton delege sayısını 2 bin 239'a çıkarttı

Clinton delege sayısını 2 bin 239'a çıkarttı

Clinton ise yaklaşık yüzde 36 oy ve 11 delege kazanarak delege sayısını 2 bin 239'a çıkarttı. Delege yarışını hala önde götüren Clinton'a karşı Sanders'ın sadece 39 süper delegesi bulunuyor. Demokratlarda bir aday adayının başkan adayı olabilmesi için 2 bin 383 delegeye ulaşması gerekiyor.

Trump'ın adaylığını netleştirebilmesi için bin 237 sayısına ulaşması gerekiyor

Trump'ın adaylığını netleştirebilmesi için bin 237 sayısına ulaşması gerekiyor

Cumhuriyetçilerde ise 3 Mayıs'taki Indiana ön seçimlerinin ardından yarışı bırakan Teksas Senatörü Ted Cruz ve Ohio Valisi John Kasich'in ardından iş adamı Trump, Batı Virginia ve Nebraska'da rahat kazandı. Batı Virginia'da resmi olmayan sonuçlara göre yaklaşık yüzde 76, Nebraska'da ise yaklaşık yüzde 61 oy alan Trump, ilk eyaletten 3, ikincisinden ise 36 delegeyi hanesine yazdırdı.

Bu sonuçlarla delege sayısını bin 59'a yükselten Trump'ın adaylığını netleştirebilmesi için bin 237 sayısına ulaşması gerekiyor.

Her iki partide de kesin başkan adayları temmuz ayında yapılacak parti kurultaylarında belli olacak. Cumhuriyetçiler, 18-21 Temmuz'da Cleveland şehrinde, Demokratlar ise 25-28 Temmuz'da Philadelphia'da parti kurultayını gerçekleştirecek.

Ön seçim süreci 17 Mayıs'ta Kentucky ve Oregon eyaletlerinde devam edecek.

AA, Sputniknews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
18
5
4
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
itsasin

amerikada demokratik sol bir aday bu kadar kafaya oynaması çok güzel .bu sistem insanı doğayı herşeyi mahvedicek.

Pasif Kullanıcı

Ne zaman ki Donald Trump gibi neo-con bir kafa ABD Devlet Başkanı oldu; işte o zaman Ortadoğu'daki güç mücadelesi tadından yenmez bir hale gelecek. Bu ittifa... Devamını Gör