Batı Medyası Paris'teki Tutuklamayı Nasıl Değerlendirdi?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Batı Medyası Paris'teki Tutuklamayı Nasıl Değerlendirdi?

Batı Medyası Paris'teki Tutuklamayı Nasıl Değerlendirdi?

WSJ: "TUTUKLAMA SPEKÜLASYONU ORTADAN KALDIRIR"

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Paris savcısı François Molins'in açıklamalarını yansıttıktan sonra haftalarca sürebilecek resmi soruşturmanın ardından, görevli yargıcın zanlı hakkında dava açılıp açılmasını tavsiye edeceğini belirtti.

Türk hükümetinin cinayetlerin PKK'nın görüşmelere ilişkin görüş ayrılıklarının bir yansımasını olduğunu defalarca söylediğini anımsatan gazete, şöyle devam etti:

"Analistler, hala netleşemeyen birçok olgunun bulunduğu uyarısını yapıyor ama tutuklamanın Türk hükümetinin öldürme emrini verdiği yönündeki spekülasyonu ortadan kaldırarak barış görüşlerinin güçlendirilmesine katkıda bulunabileceğini söylüyorlar."

NEW YORK TIMES: "TÜRK YETKİLİLERİ SÖYLEMİŞTİ"

Üç kadını öldürmekten tutuklanan Ömer Güney'in Sanike Cansız'ın şöförü olduğuna dikkat çeken New York Times da, Fransız soruşturmacıların Ömer Güney'in cinayetlerini bir terör grubu çerçevesinde işleyip işlemediğini araştırdıklarını kaydetti. Gazete "Türk yetkilileri, üç kadın görüşmelere ilişkin olarak Kürtler arasındaki bir iç hesaplaşmanın bir parçası olarak öldürüldüğünü söylemişlerdi" dedi.

FINANCIAL TIMES: "TÜRK HÜKÜMETİ, BAŞTAN BERİ İÇ ÇATIŞMA DEMİŞTİ"

Ekonomi gazetesi Financial Times, Türk hükümetinin "baştan beri" cinayetlerin PKK içindeki çatışmaların sonucu olabileceğini ifade ettiğini, "hem hükümette hem Kürt tarafındanki bazılarının ise İran'ın karışmış olabileceğini söylediklerini" kaydetti.

Gazete "Çok yaygın bir teoriye göre, eğer Türkiye PKK ile bir barış anlaşması yapar veya geçen yılda son 10 yılın en kötü düzeyine ulaşan şiddeti düşürürse bölgedeki etkinliğini artırır ve yurt içinde kırılganlığını azaltır" diye yazdı.

BBC: "FRANSIZ POLİSİ HARAÇ ŞEBEKESİ BAĞLANTISINI DA İNCELİYOR"

Türkiye'nin bir iç hesaplaşmadan söz ettiğini anımsatan yabancı medya organları arasında da yer alan İngiliz BBC de, "Türk hükümeti, saldırın barış sürecini raydan çıkarmayı amaçladığını söylemişti. Ancak Fransız polisi, öldürmelerin PKK için kaynak toplamak için kullanılan şebekelerle bir bağlantısının olup olmadığını da inceliyor" dedi.

ANKA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİngiltereİranTerör
Görüş Bildir