Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Batı Afrika Bloku, Mali'de Sivil Cumhurbaşkanı Konusunda Israrcı

0PAYLAŞIM

Batı Afrika Bloku, Mali'de Sivil Cumhurbaşkanı Konusunda Israrcı

DAKAR Anadolu Ajansı - Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS, Mali'ye uygulanan yaptırımların kalkması için geçiş sürecinin cumhurbaşkanının sivil olması gerektiğini yineledi.

ECOWAS abonesi 9 ülkenin lideri, Mali'deki askeri cunta Ulusun Kurtuluşu Milli Konseyinin CNSP aboneleriyle Gana'nın başşehri Akra'da bir araya geldi.

ECOWAS Yarıyıl Başkanı olan Gana Devlet Başkanı Nana Akuffo-Addo, geçiş sürecinin belirli siviller tarafından idarenmesi gerektiğini vurguladı.

Sivil geçişin haftalar değil günler içinde reelleşmesi gerektiğine dikkati sürükleyen Akuffo-Addo, yaptırımların da ancak o zaman kalkacağını dile getirdi.

ECOWAS böylece, geçiş sürecinin cumhurbaşkanı ve başbakanının sivil olması gerektiği mevzusundaki ısrarını da sürdürmüş oldu.

  • "Cumhurbaşkanı asker de olabilir" maddesi tepki çekti

CNSP, geçiş sürecine ait görüş alışverişinde bulunmak üzere cemiyetin değişik unsurlarıyla 10-12 Eylül'de Bamako'da muhtelif görüşmelerde bulunmuştu.

CNSP, bu görüşmelerin kapanış seansında, geçiş sürecinin ayrıntılarının yer aldığı bir koşulu kamuoyuyla paylaşmıştı.

CNSP lideri Assimi Goita imzalı koşula göre, geçiş süreci 18 ay olacak ve bu müddetin sonunda tercihlere gidilecek. Sürece liderlik edecek cumhurbaşkanı asker ya da sivil olabilecek.

  • Muhalefetten tepki

Muhalefet platformu M5 RFP ise koşulun Mali milletinin görüşlerini yansıtmadığına dikkati sürükleyerek çoğunluğun sivil bir cumhurbaşkanı istediğini belirtiyor.

M5 RFP, askeri, bu süreci kendi çıkarına kullanarak iktidara gelme emeli gütmekle yargılıyor.

  • ECOWAS 1 senelik geçiş süreci istemişti

ECOWAS ise 7 Eylül'de Nijer'de yaptığı sıradan doruğunda, geçiş sürecinin en fazla 1 sene olması yanında sivil bir cumhurbaşkanı ve başbakan istediğini duyurmuştu.

Cuntaya yol haritası tanımlaması için 15 Eylül'e kadar vakit veren ECOWAS, 14 aza ülkenin hava ve kara hudutlarını Mali'ye kapatması ve bu ülkeyle ekonomik ve ticari ilişkilerini durdurmasını kapsayan yaptırımların da ancak bu koşulların yerine getirilmesiyle kademeli kaldırılacağını bildirmişti.

Bamako'ya 15 km mesafede bulunan ve 2012'de yarıyılın Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Toure'nin devrilmesinde de ehemmiyetli rol oynayan Kati garnizonunda 18 Ağustos Salı günü ayaklanan bir grup asker, vasıtalarla başşehre gelmişti.

Bazı bakanlarla yüksek rütbeli bazı askerler alıkonulurken hükümet binaları ve fotoğrafı müesseseler boşaltılmıştı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, öğleden sonra evinden askerler tarafından alınarak Kati kışlasına götürülmüş, gece yarısı devlet televizyonundan istifa ettiğini duyurmuştu.

Keita'nın istifasından birkaç saat sonra aynı kanala çıkan darbeciler, tercihlerin kısa zamanda yapılacağını, politik ve sivil bir geçiş yarıyılının yaşanacağını açıklamıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir