Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Batı Afrika Birliği de Asker Gönderecek

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Batı Afrika Birliği De Asker Gönderecek

Batı Afrika Birliği De Asker Gönderecek

Fransa, isyancıların tehdidi altındaki eski sömürgesi Mali’ye askerî yığınak yapmayı sürdürüyor.

Mali yönetiminin çağrısı üzerine önceki gün isyancılara yönelik operasyon başlatan Fransa, dün de bu ülkeye çok sayıda savaş uçağı gönderdi. Fransa’nın, sahadaki asker sayısını da artırması bekleniyor. Ancak Genelkurmay Başkanı Edouard Guillaud, isyancıların kontrolündeki kuzey bölgelerinin kurtarılmasına yardım edip etmeyeceklerinin şu an için belli olmadığını söyledi.

Daha çok başkent Bamako’nun düşmesini engellemek amacıyla bu ülkeye operasyon düzenlediğini öne süren Fransa, dünkü operasyonlar sırasında isyancılara ait bir birimin imha edildiğini açıkladı. Fransa, operasyonlar sırasında bir de pilot kaybettiklerini duyurdu.

Mali hükümeti isyancıların Konna kasabasını ele geçirdikten sonra stratejik Mopti kasabasına yöneldiği sırada uluslararası toplumdan yardım talebinde bulunmuştu. Mopti kasabası, Mali ordusuna ait askerî havaalanının bulunduğu Nijer Nehri üzerinde önemli bir kasaba olarak adlandırılıyor.

Geçtiğimiz yıl nisan ayında aralarında tarihî Timbuktu şehrinin de bulunduğu ülkenin kuzeyini tamamen ele geçirerek Azavad devletini kurduklarını duyuran Tuaregler, güçlerini tahkim ederek güneye doğru harekete geçmişti.

Aralarında El Kaide ile bağlantılı bazı grupların da bulunduğu öne sürülen Tuareg grupların başarılı olmasında, Mali’deki istikrarsızlık önemli bir rol oynamıştı. Tuaregler Mali’nin yanı sıra Nijer, Cezayir ve Moritanya başta olmak üzere pek çok Kuzey Afrika ve Büyük Sahra bölgesinde göçebe hayatı sürüyorlar. Fransa’nın harekete geçmesinden sonra Batı Afrika Birliği ECOWAS’ın da 3 bin kişilik bir birliği Mali’ye göndermesi bekleniyor.

Fransa’nın operasyon kararına sert tepki gösteren El Kaide bağlantılı İslami Mağrib örgütü, saldırıları Haçlı müdahalesi olarak yorumladı ve Fransa’nın kendi çocuklarının mezarını kazdığını öne sürdü. Örgütün son yıllarda Cezayir, Fas, Tunus ve Moritanya gibi ülkelerde faaliyetlerini artırması dikkat çekiyor.

Batı Afrika’da uzun yıllar işgalci olan Fransa’nın 1960 yılında bölgeyi terk etmesinden sonra bağımsızlıklarını elde eden ülkeler, yıllardır iç istikrarsızlıklarla mücadele ediyor. Eski Fransız sömürgesi olan Çad, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere pek çok Afrika ülkesi tıpkı Mali gibi siyasî istikrarsızlıklar, askerî darbeler, ekonomik krizler ve iç savaşlarla mücadele ediyor. Bu ülkelerin önemli bir bölümünün zengin yeraltı kaynaklarına sahip olması dikkat çekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaGenelkurmay BaşkanıSavaşTunus
Görüş Bildir