Başkanlık Sistemi İçin Amerikan Modeli Önerisi

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Başkanlık Sistemi Önerisi TBMM'de

Başkanlık Sistemi Önerisi TBMM'de

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, AK Parti'nin Başkanlık Sistemi''ne ilişkin önerisini Meclis Başkanlığı'na sunduklarını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Başkanlık Sistemi''ne ilişkin AK Parti'nin önerisini TBMM Uzlaşma Komisyonu'na iletilmek üzere Meclis Başkanlığı'na sunduklarını bildirdi.

Bozdağ, ''Başkanlık Sistemi''ne ilişkin, ''Etkin ve verimli bir denetim sağlayan yapı Başkanlık Sistemi'nde var. O yüzden biz Türkiye'nin, önümüzdeki yıllarını tartışmalarla geçirmesi yerine istikrar doğuran, güçlü iktidar kurabilen başkanlık sistemine geçmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

AK Parti, yeni anayasanın ''yasama'' bölümüyle ilgili 22 maddelik öneriyi, dün akşam TBMM Başkanlığı'na sunmuştu.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun AK Parti'li üyeleri, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, yaptıkları toplantı sonunda, yeni anayasanın ''yasama'' bölümüne ilişkin partilerinin önerilerini belirlemişti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Başkanlık Modelinde Büyük Sürpriz

Başkanlık Modelinde Büyük Sürpriz

AK Parti, yeni Anayasa’nın yasama bölümü için Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu pakette 5+5 sistemiyle iki dönem için seçilen başkanlık modeli önerdi. Bakanlar da dışarıdan atanacak ve parlamentoya karşı sorumlu olmayacaklar. Başkan, kendisine karşı sorumlu olan bakanları istediği gibi görevden alabilecek. Mevcut parlamenter sistemde hükümetin göreve başlama şartı olan güvenoyu ve hükümeti denetleme aracı olan gensoru kaldırılacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği başkanlık sisteminin altyapısını içeren ayrıntılar Ak Parti’nin taleplerinde yer aldı. AK Parti, önerilerinin bazılarını yasama bölümü için sunarken, tamamlayıcı maddeleri de yürütme bölümünde gündeme getirecek.

ABD MODELİNDEN FARKLI

AK Parti, ABD Kongresi’nde Temsilciler Meclisi ve Senato olarak düzenlenen iki yapı yerine tek meclisli başkanlık önerdi. Buna göre Başkan halk tarafından 5 yıl için seçilecek. Bir kişi en fazla iki kez başkanlık yapabilecek. Başkan partili olabilecek, ancak parlamenter olmayacak. Bakanlar Kurulu üyelerini de Başkan atayacak.

2023 HEDEFİ

AK Parti’nin istediği şekilde yeni Anayasa 2013’te yürürlüğe girerse 2014’te Cumhurbaşkanı seçimi yerine başkanlık seçimi olacak. Bu sistemde iki dönem kazanan bir başkan olursa 2024’e kadar görev yapabilecek, dolayısıyla Türkiye’yi 2023 hedeflerine götüren kadro bu sistemle görev alacak.

GENSORU GÜVENOYU YOK

Bakanlar da dışarıdan atanacak ve parlamentoya karşı sorumlu olmayacaklar. Başkan, kendisine karşı sorumlu olan bakanları istediği gibi görevden alabilecek. Mevcut parlamenter sistemde hükümetin göreve başlama şartı olan güvenoyu ve hükümeti denetleme aracı olan gensoru kaldırılacak. Parlamento başkan ve bakanları görevden alamayacak. Başkan ve bakanlar, ciddi suçlamalarla karşılaşırlarsa şimdiki gibi Yüce Divan’a benzer bir yapıda yargılanacaklar. Bu ayrıntılar ileride yüksek yargı ve yürütme bölümünde ele alınacak.

KOALİSYON OLMAYACAK

AK Parti’nin öngördüğü modelde koalisyon hükümetlerinin önü kesiliyor. Kabineyi atanmış bakanlar oluşturacağı için farklı partiler hükümet olamayacak. Başkan’ın partisinin parlamentoda azınlığa düşme riski ve diğer ayrıntılar komisyonda değerlendirilecek. Yüksek mahkeme yargıçları ve başkanlarının seçim sistemi de değişebilecek. Yüksek yargı başkanlarını başkanın ataması, üyelerin parlamentoda seçilmesi seçenekleri üzerinde duruluyor. AK Partili bir komisyon üyesi “Bizim önerimiz tam başkanlık. Ama komisyonda partili Cumhurbaşkanı, yarı başkanlık gibi öneriler olursa onlara da açığız” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

‘Başkan’ 5 Yıl İçin Seçilecek, Bakanları Kendisi Atayacak | Zaman

AK Parti’nin önceki gün Komisyon’a sunduğu ‘başkanlık sistemi’ önerisinin detayları belli oldu. Buna göre, yasama organı yeni sisteme göre şekillendirilecek.

‘Başkan’ 5 yıl için seçilecek, bakanları dışarıdan atayabilecek. İktidar partisi, muhalefetin tavrına göre ‘yarı başkanlık’ ve ‘partili cumhurbaşkanlığı’ tekliflerini de gündeme getirecek. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, parlamenter sistemde vatandaşın, sandığa kimin başbakan olacağını bilmeden gittiğini söyledi. Bozdağ, “Ama başkanlık sisteminde vatandaş kimin ülkeyi yöneteceğini bilerek oy verir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis’te gazetecilerin sorularını cevapladı. Yeni anayasa çalışmaları kapsamında ‘yasama’ bölümüne ilişkin AK Parti’nin önerilerini önceki gün Uzlaşma Komisyonu’na sunduklarını hatırlattı. Başkanlık sisteminde yasama ve yürütmeyi birbirinden ayıran, yasamayı güçlendiren bir yapı ile etkin bir denetim’ olduğunu kaydetti. Yeni anayasanın Meclis’in yapısını düzenleyen ‘yasama’ bölümünü başkanlık sistemine göre kaleme alan AK Parti, sistemin asıl ayrıntılarını ‘yürütme’ bölümünde yazacak. AK Parti, muhalefetin tavrına göre ‘yarı başkanlık’ ve ‘partili cumhurbaşkanlığı’ önerilerini de gündeme getirecek. AK Parti’nin ‘Başkana göre bir Meclis’ şeklindeki önerisine göre başkan ve Meclis’in görev süreleri 5 yıl olacak. İkinci kez seçilebilecek olan başkan, bakanları doğrudan kendisi Meclis dışından atayacak. Yani bakanlar, milletvekilleri arasından seçilmeyecek. Son referandumla milletvekillerinin görev süresi 5 yıldan dört yıla, cumhurbaşkanının görev süresi ise 7 yıldan 5 yıla indirilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Başkanlık Sistemi İçin Amerikan Modeli Önerisi

AK Parti yeni anayasa yapım çalışmalarında başkanlık sistemi önerisini şekillendirdi. Meclis Başkanlığı'na sunulan öneri Amerikan modelini içeriyor.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu yeni Anayasa çalışmaları kapsamında bu hafta "yasama" bölümünü ele alacak. Bu çerçevede partiler öngördükleri yönetim modellerini içeren kataloglarını hazırlayarak komisyona sundu. AK Parti başkanlık, CHP güçlendirilmiş parlamenter sistem, BDP ise yerel parlamentolar önerdi. AK Parti tek Meclisli başkanlık sistemi önerdi. Buna göre Başkan halk tarafından 5 yıl için seçilecek. Başkan, isterse ikinci kez aday olabilecek. Başkan, partili olabilecek ancak parlamenter olmayacak. Bakanlar Kurulu üyelerini de Başkan atayacak. Bakanların milletvekili olması zorunluluğu aranmayacak, dışarıdan atanabilecek ve parlamentoya karşı sorumlu olmayacak. Bakanları görevden alma yetkisi Ba...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağCumhuriyet Halk PartisiİstanbulRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir