Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başkalarının Sizi Çekici Bulup Bulmadığını Merak Ediyorsanız, Bilimin Tatmin Edici Bir Cevabı Var!

-

“Başkaları hakkımda ne düşünüyor?” 

İnsanlığın en çok kafa yorduğu meselelerden biri bu şüphesiz. “Çekici bulunuyor muyum, sempatik miyim, itici miyim?” 

Kafada dolaşan tilkiler bu konuda da epey mesai yapıyor.

Peki işin aslı ne? Başkalarının hakkımızda ne düşündüğünü kestirmemiz mümkün mü?

Davranış bilimcisi Nicholas Epley’nin bir dizi araştırması, tam olarak bu konuya eğiliyor.

Bu çalışmanın dahilinde geliştirdikleri özel bir teknik de, insanların hakkınızda neye düşündüğünü bulmanıza yardımcı oluyor.

Tekniğin temelinde insanların düşünme biçimleri yatıyor denebilir. Şu bir gerçek ki, her insan kendisi hakkında çok fazla bilgi sahibi.

İçimizde dönenleri, o günkü saç şeklimizi, dün gece ne kadar uyuduğumuzu, geçen yıl neler yapıyor olduğumuzu herkesten daha iyi biliyoruz.

“Kendimizin uzmanıyız.”

Bu denli bilgi yumağına sahipken kendimize objektif bir bakış atmamız pek mümkün değil.

Aldığınız kiloları sizden önce, bir süredir görüşmediğiniz bir tanıdığınızın fark etmesini düşünün.

O zaman bu tekniğin niteliğini ve çalışma prensibini de kavramanız kolaylaşacak.

Teknik için, kendimize yabancı bir gözle bakabilmemiz gerekiyor.

Bu da kolay değil tabii. Hele de şu bahsettiklerimizi göz önünde bulundurduğumuzda… O zaman nasıl mümkün olacak bu?

Zaman geçidiyle! Dün gördüğümüz bir fotoğraf bizim için bir şey ifade etmeyebilir, ama aylar öncesinden bir fotoğrafımızda kendimize yabancılaşmış hissederiz.

Yürütülen deneyde ilk olarak bir grup öğrencinin fotoğrafı çekiliyor, ve bu fotoğrafların başkalarına gösterilip çekilicilik açısından 1’den 10’a kadar oylanacağı söyleniyor. Bundan önce de başkalarının onlara kaç puan vereceğini tahmin etmeleri isteniyor.

Ancak bir farkla…

Bir gruba fotoğraflarının hemen değerlendirileceği söylenirken, diğer gruba fotoğraflarının birkaç ay sonra değerlendirileceğine dair ufak bir yalan söyleniyor.

Hal böyle olunca da, işler epey değişiyor!

Tüm değerlendirmeler alındıktan sonra, fotoğraflarının birkaç ay sonra değerlendirileceği söylenen öğrenciler, kendilerinin kaç puanla oylanacağına dair daha isabetli tahminler yapıyorlar.

Yine ne açıdan değerlendirileceklerini tahmin etmeleri istendiğinde de, ikinci grup daha isabetli tahminlerde bulunuyor.

Bundan ne anlamamız gerekiyor? İçinde bulunduğumuz duruma herkesten daha çok aşina olmamız, diğer insanların da bunun farkında olmalarını ya da etkisinde kalmalarını gerektirmiyor.

O gün yorgun ya da uykusuz olmanız bilgisi size özgü.

Başkaları bu detaylardan ziyade, genel olarak nasıl bir profil çizdiğinizle ilgileniyor. 

Yani başkaları tarafından değerlendirilme korkusu yaşarken daha rahat olmalısınız. Çünkü tıpkı eski bir fotoğrafınızı gördüğünüzdeki gözünüzle değerlendirilme ihtimaliniz oldukça yüksek!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-celik14

Türkiye deki kezbancıklar beğense ne beğenmese ne ...boy dersen skm gibi gögüs dersen patlak,saç dersen boya yumağı,,göt dersen şekil şemal yok..metro da tramvay da bakın onlar için değmez..zaten bakmıyorum da ukrayna ya kapak atarsak yaşadık:D

rubikup

Yani kendinize güvenin diyor. Birinin sizi hakkınızdaki düşünceleri, sizin kendiniz hakkında ne düşündüğünüz kadar önemli. Dönüp dolaşıp çekim yasasına geliyoruz. Anlayın artık :D

albayamektupyok

Anladığım kadarıyla bilim diyor ki siktir et aga napacaksın elalemin ne dediğini.

agape

Anlamayınca kendimi mal zannettim ama herkes anlamamış şükür

ezgi.esmer

oldu mu şimdi?

Görüş Bildir