Başkalarına Umut Oldu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Başkalarına Umut Oldu

Başkalarına Umut Oldu

Antalya’da böbrek yetmezliği nedeniyle 3 yıldır organ bağışı bekleyen 66 yaşındaki Cengiz Canıberk, merdivenden düşüp beyin ölümü gerçekleşince, vasiyeti gereği organları çocukları tarafından bağışlandı.

Antalya Yıldız Mahallesi’nde yaşayan 4 çocuk, 5 torun sahibi Bağ-Kur emeklisi Cengiz Canıberk, 20 yıl kadar önce bir rahatsızlığı nedeniyle gittiği Ankara’daki bir hastanede, form doldurarak organlarını bağışladı. Cengiz Canıberk, 3 yıl önce de böbrek yetmezliği hastalığına yakalandı. Evinde periton diyalize giren Cengiz Canıberk’e doktorları tarafından böbrek nakli yapılması önerildi. sağlık bakanlığı’nın Ulusal Bekleme Listesi’ne kaydı yapılan Cengiz Canıberk için uygun böbrek beklenmeye başlandı. Bu sırada, uygun bir böbrek bulunduğu belirtilerek hastaneye çağrılan Cengiz Canıberk’e, bazı kriterlerin uymaması nedeniyle böbrek nakli yapılamadı.

16 GÜN ÖNCE MERDİVEN BOŞLUĞUNA DÜŞTÜ

Evinde periton diyalize girerek yaşamını sürdüren Cengiz Canıberk, 16 gün önce Yıldız Mahallesi’ndeki evinin merdiven boşluğuna düştü. Ağır yaralı olarak Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Cengiz Canıberk, acil serviste yapılan müdahalenin ardından yoğun bakım servisinde tedaviye alındı. Ancak Cengiz Canıberk’in bugün beyin ölümü gerçekleşti.

Cengiz Canıberk’in ailesi, babalarının organlarının bağışlanması yolundaki vasiyeti üzerine babalarının tüm organlarını bağışlanmasına karar verdi.

VASİYETİNİ YERİNE GETİRDİLER

Cengiz Canıberk’in 33 yaşındaki kızı Ayşe Canıberk ile 35 yaşındaki oğlu Ahmet Canıberk, babalarının organlarını bağışladığına ilişkin form doldurduğunu bildiklerini, zaman zaman yaptıkları sohbetlerde de babalarının, beyin ölümünün gerçekleşmesi halinde uygun organlarının bağışlanması yolunda kendilerine sözlü vasiyette bulunduğunu söyledi.

Ayşe Canıberk, "Babamız organlarının bağışlanmasını istiyordu. Zaten 3 yıl önce de kendisi böbrek yetmezliği hastalığına yakalandı ve böbrek beklemeye başladı. Babamızın vasiyetini hatırlayarak, organlarının uygun hastalara nakledilmesi için bağışlama kararı aldık" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAntalya
Görüş Bildir