Görüş Bildir

Başka Bir Coğrafyada Gündem: Kanada'da Esrar Yetiştiriciliği Üzerine Diploma Programı Açılacak

Anasayfa > Gündem

Esrarın 'keyif amaçlı' kullanımını geçtiğimiz yıl yasal hale getiren Kanada bu defa da bir üniversite programı ile gündemde. McGill Üniversitesi'nde haziran ayında başlayacak çalışmalar doğrultusunda öğrenciler esrar yetiştirmeyi öğrenecek. 

Böylelikle McGill Üniversitesi, ülkenin esrar üzerine diploma programı açan ilk üniversitesi olacak.

Euronews'ten Gizem Sade'nin Montreal Gazette'e dayandırdığı habere göre, McGill Üniversitesi bünyesinde gelecek yıl 'Ticari Esrar Diploma Programı' açılacak.

Programda, kenevir ve esrar yetiştiriciliği uzmanlığı, soy ve tür tasarımı, yetiştirilen ürünlerin yabancı ot ve gen değişimine karşı korunması ile Kanada'nın esrar endüstrisinin yasal çerçevelerle korunması gibi alanlarda eğitim verilecek.

Yıllık harcı 24 bin Kanada doları olan programla ülke genelindeki esrar üretimine üniversitelerin de katkı sağlaması amaçlanıyor.

Yıllık harcı 24 bin Kanada doları olan programla ülke genelindeki esrar üretimine üniversitelerin de katkı sağlaması amaçlanıyor.

McGill Ünivesitesi Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Anja Geitmann, yaptığı açıklamada, sektör yetkililerinin geçen yıl nitelikli personel alımı için kendilerine başvurduğunu söyledi.

Geitmann, 'Sektörün ileri gelenleri bizi aradığında umutsuzlardı. 'Bitki biliminde kimse var mı?' diye sordular. Şimdi, öğrencilere endüstrinin yasal çerçevesini anlama ve esrar konusunda özel bir uzmanlık eğitimi vereceğiz' dedi.

Kanada'da esrar kullanımı ve yetiştiriciliği, hükümetin belirlediği kanun hükümleri kapsamında 2018'de serbest bırakılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
106
50
13
10
5
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?