Avrupa Basınından Özetler | 08.11.2012

 > -

İngiliz Basınından Özetler | 08.11.2012

İngiliz Basınından Özetler | 08.11.2012

İngiltere'de bugün gazetelerin hepsi Barack Obama'nın ikinci bir dönemliğine Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına seçilmesini manşetlerine taşıyor.

Guardian gazetesi, Obama'nın konuşmasında söylediği "En iyi günlerimiz henüz gelmedi." sözlerini manşetine taşımış. Ana sayfadaki makaleyi kaleme alan Jonathan Freedland şunları yazıyor: "Umulmadık yol devam ediyor. Barack Obama'nın da olasılıksız olarak nitelediği yolculuk, son durağa kadar gidecek. Tahminlerinden daha iyi bir oranla ABD halkı 44. başkanın başladıklarını bitirmesine izin verdi."

Guardian, iç sayfalarındaki bir başka makalede, seçimi kaybeden Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'nin günün erken saatlerinde sadece zafer konuşması yazmış olduğunu açıkladığını hatırlatıp kaybettiğini kabul etmek için sahneye çıktığına "bu söylediğinin doğru olduğunun belli olduğu" yazıyor.

Yaptığı seçim analizinde Guardian ayrıca, Barack Obama'nın kadınlar sayesinde yeniden seçildiğini aktarıyor. Gazeteye göre, Senato için İndiana'da Cumhuriyetçi aday Richard Mourdock'un tecavüz sonucu hamileliğin "Tanrı'nın takdiri" olduğunu söylemesi; Missouri'de de Cumhuriyetçi Senato adayı Todd Akin'in "meşru tecavüz" olarak nitelediği durumlarında kadınların vücudunun hamileliği önleyebildiğini öne sürmesi, kadınların büyük tepkisini çekti. Guardian, özellikle bekar ve dul kadınların Cumhuriyetçileri bu erkek adayların söylediklerinden dolayı cezalandırdığı yazıyor.

Guardian gazetesi, Amerika'daki seçimlere ayırdığı 14 sayfadan bir başkasında Dünya'dan tepkileri derlemiş. Gazete, Çin Dışişleri Bakanlığı'nın iki ülke arasında olumlu seyreden ilişkilere dikkat çekip Obama'yı kutladığını; Rusya'da kutlamanın geç gönderilmesine rağmen Putin'in seçim sonucuna çok sevindiğini, İran'da da yetkililerin ülkenin nükleer programıyla ilgili tartışmalara diplomatik çözüm bulabilme ümidini ilişkilendirdikleri Obama'nın yeniden Başkan olmasını olumlu karşıladığını yazıyor. Guardian, taraf değiştirip muhaliflere katılan Suriyeli generallerden oluşan bir grubun liderinin, seçimin sona ermesiyle "Bu anı bekliyorduk. Şimdi icraat vakti, göreceksiniz" dediğini aktarıyor.

Financial Times da Obama'nın seçimi kazanmasını ana sayfasına taşıyor. Ama gazete, diğerinin aksine makalesini Obama'nın seçimi kazanmasının piyasaları olumsuz etkilediğini aktararak açıyor. Barack Obama'nın başkent Washington'a döner dönmez ABD ekonomisinin resesyona girmesini engelleme amacıyla Kongre'yle bütçe görüşmeleri yapmaya başladığını yazan Gazete, haberine şöyle devam ediyor: "Barack Obama'nın zaferinin bütçe tartışmalarını uzatacağından endişelenen yatırımcılar güvenli devlet tahvilini tercih edince hisse senetleri son üç ayın en düşük seviyesine geriledi."

Daily Telegraph gazetesi, yeniden Başkanlık koltuğuna oturacak Barack Obama'yı bekleyen sorunları sıralamış. Gazeteye göre, Obama'nın her şeyden önce harcama kesintileri ve vergi artışlarını engellemesi için iki ayı var. Telegraph Obama'nın ayrıca uzun süreli bir borç anlaşmasına varması; göçmenlik meselelerinde reform yapması; İran'ın nükleer programına eğilmesi, Euro bölgesindeki bir diğer finansal kriz konusunda gözlerini açık tutması, ve ABD'de bir milyon kişiye imalat sektöründe istihdam sağlayabilmek için Çin'i para birimini güçlendirmeye ikna etmesi gerekeceğini yazıyor.

Telegraph ayrıca, seçim sonuçlarıyla beraber Amerika'nın başka bir tür değişime tanık olduğuna dikkat çekiyor. Başkanlık seçiminde bazı eyaletlerde aynı zamanda belli konuların da referanduma sunulduğunu hatırlatan gazete, Colorado ve Washington eyaletlerinde seçmenlerin marihuanayı tıpkı alkol ve sigara gibi meşru yapma yönünde oy kullandığını; Maryland ve Maine'de de eşcinsel evliliğin referandumla yasallaştığını belirtiyor.

Independent gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki seçimin aksine, Çin'de lider değişiminin seçimle değil; kapalı kapılar ardında Komünist Parti'nin içinde müzakerelerle belli olduğunu belirtiyor. Gazete, Komünist Parti Kongresi'ne girilirken partinin üst düzey yönetiminin yeni 10 yıllık dönemde yolsuzluğu engellemeye eğileceğini söylediğini okuyucularıyla paylaşıyor.

Guardian gazetesinin dış haberler bölümünün manşetinde "Cameron, Suriye silah yasağının gözden geçirilmesini istiyor" yazıyor. Türkiye'nin Suriye sınırına Patriot füzelerinin yerleştirilmesini istediğine dikkat çeken makale şöyle: "İngiltere'nin, Barack Obama'nın yeniden seçilmesiyle Suriye'ye Avrupa Birliği tarafından uygulanan silah ambargosunun yeniden gözden geçirmesi, Beşar Esad'a karşı savaşan muhaliflerin silahlandırılmasıyla sonuçlanabilir. (…) Bölgede artan gerginliğin başka bir kanıtı, Türkiye'nin Suriye sınırına Patriot füzesi yerleştirilmesi için Nato'ya başvuracağını doğrulamasıyla geldi. Türkiye bu adımı, topraklarına füzelerin düşmesiyle attı. Bu adım, sınırda uçuş yasağı uygulanması veya güvenli bölge kurulması fikirleriyle de bağdaştırılabilir. Yine de İngiltere ve Türkiye'nin attığı adımlar, ikilinin, Obama'nın Suriye konusuna daha cesur yaklaşacağı ümidini yansıtıyor."

Sayfalarının çok büyük bölümünü ABD seçimlerine adayan gazeteler, dış haberler sayfalarında başka bir konuya kısaca yer veriyor: İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliği.

Times gazetesi Alman Başbakanı Angela Merkel'in İngiltere ziyaretine Başbakan David Cameron'la Başbakanlıkta görüşerek başladığını yazıyor. Gazetenin haberi şöyle: "David Cameron'la AB bütçesi görüşmelerine başlarken Angela Merkel, Avrupa Birliği'nden çıkması durumunda arkadaşlarını ve etkisini kaybedeceği yönünde İngiltere'yi uyardı. Alman Başbakan, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde kalması için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi. AB harcamaları konusunda farklı düşünen iki lider, ortak zemin arayışında."

Haberin Tamamı İçin:

Alman Basınından Özetler | 08.11.2012

Alman Basınından Özetler | 08.11.2012

Barack Obama’nın ikinci kez ABD başkanlığına seçilmesi Alman basınında öne çıkan yorum konusu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung yorumunda Almanların Amerikan başkanlık seçimlerinde Obama’yı desteklemesine dikkat çekiyor:

“Amerikalıların yaptığı bir şeye Almanların, tıpkı Obama’nın tekrar seçilmesinde olduğu gibi, sevinmesi pek sık rastlanılan bir vaka değildir. Hatta çoğu zaman Almanlar gibi bir üst kavramı kullanmak dahi bu olayda olduğu kadar meşru sayılmaz. Anketlere göre Almanların yüzde 92’si Obama’nın görevde kalmasını istiyordu, hatta vurgulamak gerekirse kendi başkanları olarak. Obama, Başbakan Angela Merkel’in takip ettiği konsolidasyon çizgisinin taraftarı değil ve yakında Kongre'de yapılacak bütçe görüşmelerinde şimdiye kadar izlediği borçlanma politikasının sınırlarına dayanacak. Washington bu nedenle de Avrupa’dan, en başta da Almanya’dan dünyadaki krizlerin siyasi, malî ve askerî olarak üstesinden gelinmesine daha fazla katkıda bulunmasını isteyecek. Şimdi Almanların yüzde 92’sinin tam da bunu istediği, haklı olarak söylenebilir.”

Hamburg’da yayımlanan Die Zeit gazetesi ise Obama’nın zafer kazanmasının ekonominin kurallarına uymadığını vurgulayan bir yorum yapıyor:

“Barack Obama’nın seçim zaferi programda yoktu. Doğrusu bir çığın altında kalması gerekiyordu. 1980 yılındaki seçimlerde Ronald Reagan tarafından dize getirilen Jimmy Carter de, ekonomideki kötü gidişatın ve artan işsizliğin kurbanı olmuştu. Ancak bu sefer cüzdanların kanunu, dört yıldır sürekli artan işsizliğe rağmen geçerli olmadı. Ekonominin kader gibi bir rol oynamaması, bakışları Mitt Romney üzerine çeviriyor. O, doğru zamanın yanlış adamıydı. Başkanın talihsizliğini kendi sermayesi haline getirmeyi başaramayan bir adam...”

Berlin’de yayımlanan Der Tagesspiegel gazetesi konuyla ilgili yorumunda seçimde yarışan iki başkan adayını karşılaştırıyor:

“Mitt Romney geçmişte kalmış bir adam: Beyaz, zengin ve klasik elit tabakanın mensubu. Buna karşılık Obama adeta gelecekten gelmiş gibi: Çok etnisiteli kimlik, seçkinler sınıfını büyüten bir tip. Ek olarak yeni akımları algılama yetisine sahip bir insan. Bu internette yürüttüğü seçim kampanyasında faydalandığı teknik devrim açısından da geçerli. Orada da modern teknik, klasik yöntemler karşısında zafer kazandı. Öte yandan sosyal trendler de önem kazandı. Başkanlık ve Kongre seçimlerine paralel olarak Amerikalılar bazı yerlerde marihuananın yasallaşması ve eşcinsel evliliklere eşitlik için de oy kullandılar. Cumhuriyetçiler bu tür gelişmelere karşı çıkıyor.”

Münih’te yayımlanan Süddeutsche Zeitung Amerikan siyasetinin seçimlerden sonraki seyrine ilişkin bir yoruma yer veriyor:

“Ürkütücü devlet borçlanması göz önüne alındığında seçimden sonra Cumhuriyetçilerle Demokratların bir nevi bir büyük koalisyonda buluşarak reformları hayata geçirmesi ihtimali dışıdır. Birkaç hücum olacak, bir sonraki bütçe için bir şekilde ortalama bir çözüm bulanacak ve ardından tekrar kanlı bıçaklı olacaklar. Zaten Cumhuriyetçiler 2016 yılındaki seçimler öncesinde partinin ne kadar sağa kayması gerektiğini aralarında tartışmaya başladılar bile.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Ercan Coşkun

Editör: Ahmet Günaltay

Haberin Tamamı İçin:

Avrupa Basınından Özetler | 08.11.2012

Avrupa Basınından Özetler | 08.11.2012

ABD’de yapılan başkanlık seçimi Avrupa basınının başlıca yorum konusu. Başkan Barack Obama’nın yeniden seçilmesi ve yeni dönemde onu bekleyenler basında değerlendirilen başlıca konular.

İngiltere’nin The Times gazetesi Beyaz Saray’da dört yıl daha kalacak olan Başkan Barack Obama’yı bekleyen sorunlara değiniyor:

“Bugün artık dünyanın belki de hiç olmadığı kadar demokrasi ve özgürlüğü aktif, güçlü şekilde temsil edecek, dostlarını destekleyip, hasımlarını geri plana atabilecek birisine ihtiyacı var. ABD'nin dostları 2012 yılında Başkanlık koltuğuna oturan lideri pek çok zorlu mücadelenin beklediğinin farkında. Bu güç görevler ABD vatandaşları ile politikacıların birbirlerine kulak verip, aralarında ve Başkan'la işbirliği yapmalarını gerekli kılıyor. Bu işbirliğinin başkanlık görevini daha da başarılı hale getireceği inancıyla hareket etmeliler.”

İtalya'da yayımlanan Corriere della Sera gazetesi Beyaz Saray için gelecek dönemde uzun bir ‘yapılacaklar listesi' hazırlamış:

“Son yıllarda aşırı şekilde artan kamu borcu azaltılmalı. Ancak bu Amerika'yı yeni bir resesyona sürüklemeden yapılmalı. Küreselleşme ve 2008'de patlak veren krizin etkilerinden zarar gören orta sınıfın artık rahat bir nefes almaya ihtiyacı var. Çin ile yürütülen stratejik ve ekonomik ilişkilerde, Asya - Pasifik bölgesinin istikrarını zedelemeyecek yeni bir denge kurulması gerekiyor. Amerika daha sonra ileriye bakmalı. Ülkeye yalnızca jeostratejik ilişkiler ile askerî güce dayanmayan yeni bir liderlik perspektifi kazandırılmalı. Araştırma ve oldukça kötüleşen eğitim alanında da adımlar atılmalı.”

Belçika'da yayımlanan De Standard gazetesi de ABD'nin karşı karşıya olduğu güçlüklere değiniyor:

“ABD on yıllar boyunca ayağını yorganına göre uzatmadı. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en ağır resesyon ile mücadele edebilmek, otomotiv sanayiini batmaktan korumak için gerekli olan programlar nedeniyle malî durum kontrolden çıktı. Amerika zengin bir ülke ama bu zenginliğin yalnızca küçük bir kısmı vergiler yoluyla toplum için kullanılıyor. Obama'nın sağlık reformu ile ülkedeki ikiye bölünmüşlük ayyuka çıktı. Uzlaşma yoluyla siyasi ilerlemeler sağlanması yetisinin yanı sıra, orta sınıf da yok oldu. Yeni Başkan'a tıkanmış bir siyasi sistemin miras kalmış olması riski çok yüksek. Bu hiç kimse için iyi bir şey değil, ne Amerikalılar ne de dünyanın geri kalanı için…”

Avusturya'nın Die Presse gazetesi ABD seçimleri hakkında şu yorumu yapıyor:

“Pek çok gözlemci ABD'nin süper güç olma konumunu yitirdiği görüşünde. Geçmişte de bu tür yorumlar yapılmıştı ama henüz felaket tellallığı için erken. Rekor düzeydeki bütçe açığı hükümetin olduğu kadar, vatandaşların da yükünü artırıyor. Ancak daha önce de borç ve ekonomi krizleriyle boğuşan ABD her seferinde krizden çıkmayı başardı. Şüphesiz Çin de Washington'un Uzak Doğu'daki etkisini azaltmaya çalışıyor. ABD'nin rakipleri olduğu zaten biliniyor. Bu yeni bir şey değil.”

**© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Deniz Eğilmez

Editör: Başak Özay**

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelAvrupa BirliğiAvusturyaBarack ObamaBaşbakanBelçikaBeşer EsadÇinEşcinselİngiltereİranİtalyaMitt RomneyNATORusyaSuriyeTecavüzTercihUzak DoğuVladimir Putinkadınlarvergi
Görüş Bildir